Rzeszów - Czwartek, 16.07.2026
Reklama

Upamiętnią ofiary rzezi wołyńskiej. W piątek marsz w Rzeszowie

Dodano: 09.07.2026 r. / Redakcja

Pomnik żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów / fot. Archiwum RESinet.pl
Pomnik żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów / fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. W piątek, 10 lipca 2026 r. przez centrum Rzeszowa przejdzie marsz upamiętniający ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie.

Wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 17:30 na rzeszowskim Rynku. W programie przewidziano uroczyste odegranie Roty na trąbce w wykonaniu Bolesława Brodziaka, recytację wierszy, wypowiedzi zaproszonych gości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz odśpiewanie Hymnu Polski. Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta.

Trasa marszu poprowadzi z Rynku ulicą Kościuszki i 3 Maja, przez aleję Lubomirskich, do Pomnika Żołnierzy AK.

Druga część odbędzie się w Hotelu Metropolitan. O godzinie 19:00 zaplanowano spotkanie autorskie z dr Lucyną Kulińską połączone z promocją książek Jacka Międlara. O 20:00 odbędzie się premiera filmu „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. cz. 3", a o 21:00 dyskusje popremierowe i zakończenie wydarzenia.

Organizatorzy marszu zachęcają uczestników do zabrania ze sobą biało-czerwonej flagi.

Reklama

Harmonogram wydarzenia:

Część I – Rynek, Rzeszów

17:30 – Rozpoczęcie

• Uroczyste odegranie Roty na trąbce (Bolesław Brodziak)
• Recytacja wierszy
• Wypowiedzi zaproszonych gości
• Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
• Hymn Polski
• Przemarsz ulicami Rzeszowa

Część II – Metropolitan, Rzeszów

• 19:00 – Spotkanie autorskie dr Lucyny Kulińskiej oraz promocja książek Jacka Międlara
• 20:00 – Premiera filmu „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. cz. 3"
• 21:00 – Dyskusje popremierowe oraz zakończenie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. W Rzeszowie rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Miasto przystąpiło do realizacji programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego” – edycja 2022.

Rzeszów

Wenecja i Burgas - nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Do 13 państw polecimy w tym sezonie letnim z podrzeszowskiego lotniska. Nowością będą wakacyjne połączenia LOT do Wenecji i Wizz Air do Burgas.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa czeka rewitalizacja

RZESZÓW. Będą nowe atrakcje dla dzieci, rośliny, miejsca wypoczynku oraz biblioteczka plenerowa.

Rzeszów

Wiosną ruszy rozbudowa ulicy Warszawskiej

RZESZÓW. Blisko kilometrowy odcinek ul. Warszawskiej zostanie rozbudowany do czterech pasów ruchu. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną.

Rzeszów

„Przyjdź i odpocznij”. Rusza czwarty tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ

RZESZÓW. We wtorek, 29 marca 2022 r. rozpocznie się czwarty tydzień działalności bezpłatnej świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Solarza zostanie przebudowane

RZESZÓW. Wkrótce ruszy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza. Przebudowane zostaną również wloty ul. Lewakowskiego i ul. Rataja w ul. Solarza.

Rzeszów

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – od poniedziałku zmiany. Nowe godziny pracy infolinii

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca 2022 r. filie Rzeszowskiego Domu Kultury, w których można było oddać dary dla uchodźców, przestają pełnić taką funkcję. Dary będzie mozna przynosić do Centrum Pomocy Ukrainie.

Rzeszów

Sean Penn w Rzeszowie. Podpisano porozumienie o współpracy

RZESZÓW. Prezes fundacji CORE Response, Sean Penn spotkał się dziś z Prezydentem Rzeszowa, Konradem Fijołkiem. Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy Fundacji i Miasta Rzeszowa.

Reklama