Rzeszów - Poniedziałek, 06.10.2025
Reklama

Uroczyste otwarcie „Ogrodu kieszonkowego Klagenfurt” na osiedlu Staromieście

Dodano: 29.09.2025 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Władze miasta upamiętniły 50-lecie partnerstwa Rzeszowa i austriackiego miasta Klagenfurt, nadając jego nazwę terenowi rekreacyjnemu na Staromieściu.

Od 25 września 2025 roku teren zielony na osiedlu Satromieście nosi nazwę Ogród kieszonkowy Klagenfurt” na cześć miasta partnerskiego, z którym Rzeszów ma przyjazne relacje już od półwiecza. Park znajduje się pomiędzy ulicami Staromiejską oraz Lubicz, niedaleko mieści się również filia Rzeszowskiego Domu Kultury. Jego powierzchnia wynosi 25 arów. Znajduje się w nim duży plac zabaw, strefa rekreacji, łąka kwietna oraz strefa relaksu. Są także parklety, ławki, leżaki oraz mnóstwo roślin.

Nadanie nowej nazwy terenowi rekeracyjnemu na osiedlu Staromieście miało na celu uczczenie okrągłej rocznicy 50-lecia partnerstwa między Rzeszowem a austriackim Klagenfurtem.

Reklama

- To dla nas bardzo ważny moment, że możemy w 50. rocznicę partnerstwa, nazwać to piękne miejsce imieniem naszego najstarszego miasta partnerskiego - Klagenfurtu. Ten zakątek na pięknym osiedlu Staromieście łączy historię z nowoczesnością. Tu mamy dawną okazałą zieleń, ale też nowoczesne, przyjazne dzieciom urządzenia placu zabaw – podkreślił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek na Staromieściu.

. – Patrzę z dumą na to, co udało się osiągnąć. Partnerstwo jest czymś więcej niż tylko formalną umową. Jest żywym przykładem zaufania, jakie mamy dla siebie, wzajemnego szacunku i siły dialogu międzykulturowego. A 50-lecie to nie tylko rocznica, to początek nowego etapu i nowych projektów – stwierdził Max Habenicht - oficjalny przedstawiciel miasta partnerskiego Klagenfurt, Radny Miejski. Jak dodał, w lipcu tego roku w Klagenfurcie został otwarty Rzeszów – Park. – I te dwa miejsca tam i tu są teraz jak dwa zielone mosty, które łączą nasze miasta.

W Rzeszowie istnieje jeszcze jeden park kieszonkowy, którego nazwa pochodzi od zaprzyjaźnionego miasta - jest nim Park Bielefeld znajdujący się na osiedlu Pobitno.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

RZESZÓW.  Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Rzeszów

Podwyżki dla miejskich urzędników

RZESZÓW. Od grudnia br. Ratusz wprowadza podwyżki dla najmniej zarabiających oraz najbardziej zaangażowanych pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych.

Rzeszów

Jechał przez miasto ponad 140 km/h. Był pod wpływem alkoholu

RZESZÓW. 143 km/h to prędkość bmw pędzącego wczoraj ulicą Sikorskiego, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 21-letni kierowca auta był pod wpływem alkoholu, a samochód miał niesprawne hamulce.

Rzeszów

Fundacja Felineus znów walczy o "zwierzakobusa"

Do 16 grudnia można wesprzeć fundację Felineus w jej staraniach o otrzymanie  zwierzakobusa, specjalnego pojazdu do przewożenia chorych czworonogów. Wystarczy złotówka.

Rzeszów

Powstaje Społeczna Rada Sportu. To organ doradczy prezydenta

RZESZÓW. Kilkudziesięciu społeczników, działaczy i sportowców wzięło udział w piątkowym spotkaniu organizacyjnym Społecznej Rady Sportu w Rzeszowie. Pierwsze posiedzenie rady planowane jest na styczeń.

Rzeszów

W poniedziałki ZUS otwarty krócej

​RZESZÓW. Od dziś w poniedziałki placówki ZUS będą otwarte do 17, o godzinę krócej niż do tej pory. Zmiana ma obowiązywać do końca marca. W pozostałe dni obsługa klientów będzie odbywać bez...

Rzeszów

W weekend kolejna akcja szczepień

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę na terenie Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się kolejna akcja szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

#SadzimyRzeszów. W sobotę kolejny spacer z prezydentem Fijołkiem

RZESZÓW. Podczas niedawnego spaceru z prezydentem Fijołkiem, w ramach akcji #SadzimyRzeszów, mieszkańcy wskazali 25 miejsc, w których pojawią się drzewa. Kolejny spacer już w najbliższą sobotę.

Reklama