Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

W 14 min. z centrum Rzeszowa na lotnisko w Jasionce. Trwa budowa nowej linii kolejowej

Dodano:

fot. Materiały prasowe PKP PLK
fot. Materiały prasowe PKP PLK
RZESZÓW. W Rudnej Małej trwa nasuwanie konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego. - To ważny etap budowy torów do portu lotniczego w Jasionce – wyjaśnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Inwestycja realizowana jest w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowa, blisko 5-kilometrowa linia kolejowa łącząca centrum Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce ma być gotowa we wrześniu br. Po zakończeniu inwestycji podróż pociągiem na tej trasie zajmie około 14 minut. Nowe tory rozpoczną swój bieg w Zaczerniu i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie również nowy przystanek  - Głogów Małopolski Południowy.

Jednym z elementów inwestycji jest budowa wiaduktu kolejowego w Rudnej Małej nad drogą krajową nr 9 Rzeszów – Warszawa.  Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Obiekt o długości ponad 50 metrów zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska.
Reklama
Pod koniec stycznia wykonawca rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. W związku z tym konieczne było tymczasowe zamknięcie fragmentu drogi krajowej nr 9 pomiędzy węzłem A4 Rzeszów Północ, a skrzyżowaniem drogi wojewódzkiej nr 869 z drogą krajową. Utrudnienia mają potrwać do 13 lutego.

Oprócz budowy nowej linii kolejowej do lotniska, PLK SA rozwijają również kolej aglomeracyjną na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Budowane są m.in. przystanki, które zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców i zapewnią lepsze warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną.       

Wartość całego projektu pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” to ponad 314 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ciągnik przygniótł 50-letniego kierowcę. W akcji śmigłowiec LPR

RZESZÓW. 50-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego został przygnieciony przez ciągnik. Ranny mężczyzna śmigłowcem został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Ruszył remont drogi przy rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Geodetów przy CH Plaza Rzeszów. Roboty potrwają do piątku 20 sierpnia 2021 r. W tym czasie ul. Geodetów wzdłuż budynku centrum handlowego, aż do ul....

Rzeszów

W niedzielę piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

RZESZÓW. Na parkingu PUW staną m.in.: Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

Rzeszów

W Rzeszowie pojawią się pojemniki na elektrośmieci. Gdzie będą zlokalizowane?

RZESZÓW. Już wkrótce w mieście pojawi się ponad 30 charakterystycznych, czerwonych pojemników na elektrośmieci. 

Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej wyda banknot z podobizną swojej patronki

RZESZÓW. Od 21 sierpnia będzie można nabyć banknot 0 Euro z podobizną Wandy Siemaszkowej, patronki rzeszowskiego teatru przy ul. Sokoła. Nakład jest ograniczony. 

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział utworzenie kolejnego ogrodu kieszonkowego w Rzeszowie. Powstanie w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta.

Rzeszów

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. L

Rzeszów

W sobotę na Podpromiu zlot samochodowy w szczytnym celu

RZESZÓW. Podczas imprezy zbierane będą datki na pomoc dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem akcji jest Rada Młodzieży Rzeszowa.

Reklama