Rzeszów - Piątek, 12.09.2025
Reklama

W czerwcu wystartuje "Zielony Fundusz dla Rzeszowa"

Dodano: 17.04.2023 r.

Ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej, fot. ViC / RESinet.pl
Ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej, fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Od czerwca każdy mieszkaniec bądź firma będzie mógł zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie.

 „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” to odpowiedź na inicjatywy mieszkańców, ekspertów, firm zainteresowanych poprawą przestrzeni miasta. – Wielokrotnie rozmawiałem z rzeszowianami, z przedstawicielami lokalnych firm, stowarzyszeń. Jest duże zainteresowanie angażowaniem się w życie miasta, w tworzenie nowych przestrzeni zielonych, rekreacyjnych, wiele pomysłów i inicjatyw. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ zależy mi na tym, aby rzeszowianie jak najmocniej uczestniczyli w procesie rozwijania naszego miasta. Dlatego też tworzymy "Zielony Fundusz dla Rzeszowa", który uzupełni nasze miejskie działania – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Fundusz wystartuje już w czerwcu br. Jego działanie będzie koordynowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Urban Lab Rzeszów. Każdy zainteresowany będzie mógł się zaangażować w szereg projektów. Będzie można wesprzeć zarówno duże przedsięwzięcia inwestycyjne, takie jak np. tworzenie nowych parków,  ogrodów sensorycznych, zakup wyposażenia placów zabaw jak też i te mniejsze taki jak łąki kwietne, nasadzenia pojedynczych drzew, łąk kwietnych, rabat, współfinansowanie elementów małej architektury.

Szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób można zaangażować się w „Zielony Fundusz dla Rzeszowa” będą dostępne na dedykowanej stronie internetowej, które jest w trakcie przygotowywania. Znajdzie się na niej szczegółowy regulamin przedsięwzięcia wraz z informacjami, w jaki sposób można wesprzeć dane inicjatywy. W poszczególnych zakładkach na stronie znajdą się informacje o tym, jaki jest koszt np. zakupu drzewa, krzewu konkretnego gatunku, urządzenia dla placu zabaw, wysiania łąki kwietnej. Osoba, firma, stowarzyszenie zainteresowana udziałem w funduszu będzie wypełniała specjalny formularz. Po jego wypełnieniu z fundatorem kontaktować się będzie Zarząd Zieleni Miejskiej celem podpisania umowy dotyczącej wsparcia. – Na stronie internetowej funduszu będą też zamieszczone gotowe projekty przygotowane przez zarząd zieleni. Będzie można wesprzeć ich realizację zakupem cegiełki. Ale oczywiście nie chcemy się ograniczać tylko do gotowych projektów. Na stronie będzie mapa z lokalizacjami terenów miejskich, na których zielone pomysły mieszkańców, firm, przedsiębiorstw będą mogły być realizowane. Czyli będzie można np. współfinansować posadzenie drzewa wybranego przez fundatora drzewa na wskazanym przez niego miejskim terenie – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Rzeszów

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

Rzeszów

Za żłobek w nowym roku zapłacimy więcej

RZESZÓW. Podwyżki nie ominą rodziców najmłodszych dzieci w naszym mieście. Od lutego przyszłego roku stawki za pobyt dzieci w rzeszowskich żłobkach pójdą w górę.

Rzeszów

W czwartek utrudnienia na ul. Wierzbowej. Będą układać nową nawierzchnię

RZESZÓW. Przez cały czwartek, na ul. Wierzbowej w Rzeszowie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Drogowcy będą układać nową nawierzchnię asfaltową.

Rzeszów

Nowy punkt szczepień przeciwko Covid-19 w Rzeszowie

RZESZÓW. W przychodni Nasz Gabinet przy ul. Rejtana 20, otwarto kolejny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Zlokalizowany jest on na IV piętrze placówki.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje mural upamiętniający Tomasza Stańko

RZESZÓW. Dziś przy ul. Hetmańskiej ruszają prace nad muralem upamiętniającym Tomasza Stańko. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 2022 rok – w 80-tą rocznicę urodzin artysty.

Rzeszów

Za parkowanie w centrum miasta zapłacimy znacznie więcej. Radni przyjęli projekt zmian

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni poparli projekt uchwały zwiększającej miejskie opłaty parkingowe. Pierwsza godzina parkowania w centrum ma kosztować 4 zł. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.

Reklama