Rzeszów - Piątek, 19.12.2025
Reklama

W marcu br. ma ruszyć przetarg na odmulenie rzeszowskiego zalewu

Dodano: 19.02.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ponownie o odmuleniu rzeszowskiego zalewu zaczęło być głośno podczas ubiegłorocznych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Dziś wiemy, że Wody Polskie planują rozpocząć przetarg w marcu br.

5 czerwca na spotkaniu z dziennikarzami poseł i kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

Ubiegłoroczne zamieszanie

W sierpniu Ratusz informował o tym, że Wody Polskie chcą odmulić ¼ część, czyli ok. 1,1 km. Przypomnijmy, że 49 mln zł przeznaczone na odmulenie nie są w pełni środkami krajowymi. 42 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawili pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

Na pierwszy rzut oka sprawa nie wygląda jasno i klarownie, jednak jak przekonuje Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”.

W praktyce wiąże się to z tym, że prace, które mogłyby się rozpocząć z dnia na dzień nie uwzględniałyby wytycznych związanych z ochroną środowiska na obszarze Natura 2000. Wody Polskie stwierdzają, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia (III kwartał 2022 r.) nie ulega zmianie.
Reklama
Teraźniejszość

Wody Polskie informują, że przedsięwzięcie znajduje się obecnie w fazie przygotowania do realizacji: W ubiegłym roku wykonano m.in. pomiary batymetryczne dna, które pozwoliły na stwierdzenie jakie ilości materiału do wydobycia zalega w poszczególnych partiach zbiornika.

Równolegle przed Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Rzeszowie toczy się postępowanie administracyjne o wydanie decyzji o warunkach prowadzenia działań dla pierwszego etapu tego zadania - tj. zlokalizowanego poza obszarem NATURA2000.

„Postępowanie przetargowe w formule „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone jeszcze w marcu bieżącego roku – na podstawie opracowywanego Programu Funkcjonalno-Użytkowego. W tej chwili planowane koszty odmulenia zalewu zostają niemienione. Wartość przedsięwzięcia zostanie urealniona po przeprowadzeniu postępowania przetargowego i wyłonienia wykonawcy robót” – wyjaśnia Krzysztof Gwizdak z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że w dokumentacji uwzględniono termin w jakim dopuszczalne jest prowadzenie prac związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu. Termin rozpoczyna się 15 października i trwa do 28 lutego (podobny termin obowiązuje do 2022 roku), zatem jest nadzieja, że jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się rozpoczęcia inwestycji, o ile znajdzie się odpowiedni wykonawca.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od jutra w Rzeszowie przystanki "na żądanie"

RZESZÓW. Od wtorku, 1 marca 2022 r. część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zyska status „na żądanie”.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyły pierwsze transporty z darami

RZESZÓW. W niedzielę, spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy.

Rzeszów

Rzeszów dla Ukrainy. Lista potrzebnych rzeczy oraz miejsca zbiórki darów

RZESZÓW. Od soboty w Rzeszowie działają punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie.

Rzeszów

Rzeszów organizuje pomoc dla Ukraińców

RZESZÓW. W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla poszkodowanych i uchodźców. Miasto zorganizuje m.in. zbiórkę darów dla Ukraińców, specjalną infolinię oraz punkt pomocy w rejonie dworca PKP.

Rzeszów

Wiec solidarności z Ukrainą na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Na niedzielę 27 lutego zapowiedziano pokojowy wiec poparcia dla Ukrainy. Akcję organizują m.in. Komitet Obrony Demokracji regionu podkarpackiego oraz Podkarpacka Lewica.

Rzeszów

Zimowy Narodowy zawita do Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy weekend do Rzeszowa zawita jedno z najbardziej rozpoznawanych zimowych miasteczek. Odbędą się szkolenia łyżwiarskie ze specjalistami oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Rzeszów

Nowe ekologiczne autobusy dla Rzeszowa. Miasto sprawdza oferty

RZESZÓW. Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na dostarczenie dla Rzeszowa nowych, elektrycznych i gazowych autobusów komunikacji miejskiej. Miasto weryfikuje oferty.  

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

RZESZÓW. Akcja prowadzona jest w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Reklama