Rzeszów - Poniedziałek, 23.06.2025
Reklama

W niedzielę Dzień Serca na rzeszowskim Rynku

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. 26 września odbędzie się XXI edycja obchodów Dnia Serca w Rzeszowie. Organizowane od ponad dwóch dekad wydarzenie stanowi zwieńczenie szeregu działań z zakresu edukacji i promocji zdrowego stylu życia, prowadzonych przez Podkarpacki Oddział PTK i CM MEDYK. Jak co roku organizatorzy imprezy zapowiadają szereg wyjątkowych atrakcji.

Tegoroczne działania poprzedzające Dzień Serca po raz kolejny odbywały się pod hasłem #DajemySerce. Akcja miała na celu edukację prozdrowotną mieszkańców miasta w kontekście profilaktyki chorób układu krążenia oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie. – Miasto Rzeszów, jako partner akcji #DajemySerce chętnie angażuje się w organizację wydarzenia, ponieważ bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców jest dla nas bardzo ważne. Wiemy jaką wartość mają działania profilaktyczne, dlatego chętnie wspieramy i będziemy wspierać podobne inicjatywy – podkreśla Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Tegoroczny Dzień Serca rozpocznie się w niedzielę o godz. 14:30 na rzeszowskim rynku. Zaproszeni specjaliści poruszą tematy istotne pod względem przeciwdziałaniu chorób serca. Uczestnicy wydarzenia będą mieli również możliwość wykonania badań profilaktycznych oraz skonsultować się m.in. z kardiologiem, psychologiem czy dietetykiem. Dodatkowo odbędą się szkolenia z zakresu pierwszej pomocy z wykorzystaniem Wirtualnej Rzeczywistości, przygotowane przez Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz firmę Schiller Polska. Na miejscu będzie można również oddać krew oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19. – Dzień Serca to okazja, aby dodatkowo zachęcić Rzeszowian do troski o swoje serce. Zdrowy układ krążenia to podstawa, a wpływ na jego funkcjonowanie ma bardzo wiele czynników. Często odkładamy dbanie o własne zdrowie „na później”, a to właśnie profilaktyka zdrowotna ma kluczowe znaczenie, pozwala najbardziej efektywnie ratować ludzkie życie – podkreśla Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego MEDYK.
Reklama
Na uczestników wydarzenia czekać będą również atrakcje dodatkowe, m.in. Rowerowe Show w wykonaniu Krystiana Herby, występy artystów z Centrum Sztuki Wokalnej czy wystawa zabytkowych samochodów. Organizatorzy zaplanowali również szereg atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia, takich jak warsztat garncarski, gry i konkursy z nagrodami, zaplatanie warkoczyków czy trampoliny. Obchody XXI Dnia Serca w Rzeszowie zwieńczy koncert zespołu The Freeborn Brothers.

Imprezą towarzyszącą będzie Festiwal Dzikich Zup. Na płycie rynku ugotowanych i rozdanych zostanie ponad 4000 porcji zupy. Wszystko to dzięki Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Gastronomów. Na miejscu upieczony zostanie również świeży chleb oraz odbędą się warsztaty z pieczenia ciasteczek prowadzane przez lokalną legendę cukiernictwa – Kazimierza Raka. Ciekawą propozycję ma także Stowarzyszenie Kreatywny Senior w Rzeszowie – pierwszy w Rzeszowie kombinezon symulacji odczuć starczych. Zakładając kombinezon możemy przez chwilę poczuć się jak osoba w podeszłym wieku. Poczuć na własnej skórze jakie ograniczenia ruchowe ma senior i zrozumieć go znacznie lepiej jego potrzeby - mówi Barbara Stafiej, Prezes Stowarzyszenia.

Dzień Serca to wydarzenie organizowane rokrocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), UNESCO oraz UNICEF. W Rzeszowie jest obecne od 21 lat, dzięki czemu na stałe wpisało się w kalendarz imprez miasta. Ubiegłoroczny Dzień Serca zaowocował zakupem pojemnika na nakrętki w kształcie serca. Inicjatywa, która pomaga wspierać niepełnosprawne dzieci spotkała się z entuzjazmem i dużym zaangażowaniem mieszkańców w zbiórkę. W tym roku, dzięki współpracy ze rzeszowskimi firmami na terenie miasta pojawią się dwa kolejne takie pojemniki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin

RZESZÓW. Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu, jaki będzie obowiązywał w parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Postój za pierwsze 15 minut będzie bezpłatny.

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Rzeszów

Obok lotniska w Jasionce powstanie stacja benzynowa

RZESZÓW / JASIONKA. Orlen wybuduje stację benzynową w bezpośrednim sąsiedztwie terminala portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ruszyły już pierwsze prace projektowe. Inwestycja ma być gotowa w II poł. 2025 roku.

Rzeszów

Poranna kolizja na ul. Lwowskiej. Sprawczyni 2 godziny wcześniej zdała egzamin

RZESZÓW. 20-letnia mieszkanka Rzeszowa, zaledwie dwie godziny po zdanym egzaminie na prawo jazdy, spowodowała kolizję. Kobieta została ukarana mandatem oraz 10 punktami karnymi.

Rzeszów

Poprawki na budowie RCK. Otwarcie placu dworcowego opóźnione

RZESZÓW. Poprawki na placu dworcowym oraz brak regulaminu parkingu podziemnego wstrzymały otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Rzeszów

Ponad 700-metrowy odcinek ul. Załęskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na przebudowę ponad 700-metrowego odcinka ulicy Załęskiej. Częścią tego zadania będzie budowa chodnika.

Rzeszów

Zderzenie autobusu MKS z audi w Świlczy. 6 osób rannych

RZESZÓW. Przed godz. 10:00, na DK 94 w Świlczy k. Rzeszowa, doszło do zderzenia autobusu MKS z osobowym audi. W zdarzeniu rannych zostało 6 osób. Jeden z pasażerów został przetransportowany do szpitala...

Rzeszów

WSIiZ gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Uczelnia w serwisie Allegro udostępniła kilkanaście aukcji. 

Reklama