Rzeszów - Czwartek, 28.08.2025
Reklama

W Pro-Familii otwarto Centrum Chorób Piersi

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia powstało Centrum Chorób Piersi. Miejsce to oferuje kobietom dostęp do szybkiej i kompleksowej diagnostyki oraz m.in. nowoczesnego leczenia chirurgicznego.  

- Chirurgią piersi zajmujemy się od kilku lat. Miesięcznie wykonujemy średnio 30 zabiegów –m.in. procedury oszczędzające czy operację mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją, którą wykonujemy jako nieliczni w kraju. Stworzenie Centrum Chorób Piersi to kolejny - naturalny krok, który robimy z myślą o kobietach. Aby z podejrzeniem raka piersi w ciągu kilku tygodni mogły otrzymać diagnozę
i ustalony plan leczenia. To ważne szczególnie teraz – gdy w dobie pandemii COVID-19 dostęp do diagnostyki jest utrudniony – wyjaśnia Radosław Skiba, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia.

W Centrum Chorób Piersi Pro-Familia kobiety będą mogły wykonać nie tylko usg piersi, ale też mammografię, rezonans magnetyczny oraz wszystkie rodzaje biopsji. Centrum wyposażono m.in. w nowoczesny mammograf cyfrowy oraz 3 teslowy rezonans magnetyczny.

Docelowo chcemy ubiegać się o kontrakt z NFZ na badania przesiewowe. Mamy nadzieje, że stanie się to jak najszybciej – dodaje dyrektor.

Jeżeli zmiana w obrazie USG lub mammografii wzbudzi niepokój radiologa, zostanie wykonana diagnostyka pogłębiona. Jeśli dalsze badania wykażą, że zmiana ma charakter nowotworowy, pacjentka zostanie skierowana do poradni chirurgicznej, gdzie zostanie objęta opieką.

Raz w tygodniu  w Centrum zwoływane będzie konsylium - z udziałem samej pacjentki - podczas którego lekarze różnych specjalności będą decydować o dalszym leczeniu oraz informować pacjentkę o możliwych opcjach leczenia.

Nowoczesna chirurgia

Pro-Familia wykonuje całe spectrum nowoczesnych zabiegów z zakresu chirurgii piersi, m.in. operację oszczędzające pierś i układ chłonny, mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją czy mastektomię prewencyjną
Reklama
- Do niedawna rozpoznanie raka kojarzyło się z koniecznością odjęcia piersi - mastektomią. Dziś coraz częściej wykonuje się zabiegi oszczędzające w oparciu o techniki, które umożliwiają  zachowanie prawidłowego kształtu i symetrii. Musimy jednak pamiętać, że takie zabiegi są możliwe we wczesnym stadium choroby. Dlatego tak ważna jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Im szybciej kobieta trafi do nas - lekarzy, tym większe ma szanse na pełne wyleczenie – wyjaśnia lek. Rafał Rylski chirurg-onkolog, kierownik oddziału chirurgii ogólnej w Pro-Familii.

- Jeżeli okaże się, że pacjentka wymaga bardziej radykalnego postepowania chirurgicznego, możemy wykonać jednoczasowo lub w późniejszym czasie rekonstrukcję utraconej piersi – dodaje.


Życie po mastektomii pełną piersią

Pro-Familia zalicza się do niewielu  ośrodków w Polsce, które wykonują zabieg mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją usuniętej piersi.

- Zabieg polega na tym, że podczas jednego zabiegu usuwamy gruczoł piersiowy z guzem lub guzami pozostawiając skórę, otoczkę i brodawkę. Następnie, podczas tej samej operacji wykonujemy rekonstrukcję piersi wszczepiając ekspander lub protezę w celu natychmiastowej odbudowy – krok po kroku wyjaśnia dr n.med. Artur Bocian, specjalista chirurg-onkolog.

- Taka łączona operacja to zabieg dzięki któremu kobieta nie czuje się okaleczona z powodu usuniętej piersi. Może założyć biustonosz, nadal czuć się kobietą. Łatwiej jest wtedy zapomnieć o przebytej chorobie – dodaje.

Warto wiedzieć, że taki zabieg nie opóźnia dalszego leczenia onkologicznego – chemioterapii, radioterapii czy hormonoterapii. Może być wykonany jednak tylko w określonych przypadkach.

Zespół Centrum Chorób Piersi Pro-Familia tworzą lekarze różnych specjalności: radiolodzy, onkolodzy, radioterapeuci, chirurdzy oraz m.in. psychologowie i rehabilitanci.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie. Jesienią budynek będzie zadaszony

RZESZÓW. Prace przy budowie hali sportowej przy szkole na ul. Towarnickiego idą zgodnie z planem. Jesienią budynek będzie już zadaszony. 

Rzeszów

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto strefy relaksu

RZESZÓW. Tydzień Mobilności zakończy Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

Rzeszów

Dachowanie samochodu w Trzebosi. 20-letni kierowca trafił do szpitala

RZESZÓW. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjasniają policjanci z komisariatu w Sokołowie Młp.

Rzeszów

Bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy na 11. edycję "Koduj z Gigantami"

RZESZÓW. Akcja edukacyjna trwa od 3 do 25 września i odbywa się stacjonarnie w prawie 100 miastach w całej Polsce oraz online.

Rzeszów

Motocyklista najechał na krawężnik i się przewrócił, trafił do szpitala

RZESZÓW. 28-latek kierujący motocyklem, podczas wyprzedzania, najechał na krawężnik i się przewrócił. Mężczyzna z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Nightskating. W sobotę ulicami Rzeszowa przejadą rolkarze

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Od nafty do leda”, a posiadacze najbardziej kreatywnych przebrań nawiązujących do motywu światła otrzymają atrakcyjne nagrody.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Zygmunta I Starego na ukończeniu

RZESZÓW. Prace zakończą się wcześniej niż zakładano. Na przebudowywanym odcinku ulicy ułożono ostatnią warstwę nowej nawierzchni.

Rzeszów

Skrzyżowanie ulic Lwowskiej i Mieszka I będzie przebudowane

RZESZÓW. We wtorek nastąpiło przekazanie terenu wykonawcy robót. Powstanie tam m.in. sygnalizacja świetlna.

Reklama