Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

W Racławówce powstaje ponad 400-metrowa estakada [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
RZESZÓW. Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica. Jak zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. W ramach inwestycji powstanie ponad 2-kilometrowy tunel oraz kilkanaście obiektów inżynierskich, w tym sześć estakad.
 
W Racławówce trwa budowa estakady ES-1, która będzie miała długość 413 metrów. Przeprowadza ona drogę ekspresową S19 nad drogami powiatowymi nr 1409R i nr 1408R, korytarzem przejścia dla małych zwierząt oraz potokiem Lubcza.
 
- Obiekt realizowany będzie w technologii nasuwania podłużnego przy użyciu tzw. dziobów montażowych. Metodę tę stosuje się w szczególności do budowy ciągłych obiektów wieloprzęsłowych sprężonych – informuje rzeszowski oddział GDDKiA.
 
Do końca ubiegłego roku wykonano podpory pośrednie oraz podpory skrajne. Zakończono również prace związane z wykonaniem żelbetowych fundamentów, rusztu i ścian konstrukcji stanowiska do prefabrykacji segmentów ustrojów nośnych. Na ukończeniu są prace związane z montażem awanbeków (dziobów montażowych).
 
10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica będzie miał przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. W ramach inwestycji wykonawca wybuduje kilka obiektów inżynierskich, w tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19. Największym wyzwaniem inżynieryjnym będzie budowa tunelu o długości ponad 2 km. Do jego budowy wykorzystana zostanie metoda mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine).
Reklama
 
W ramach realizacji odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica, powstanie pierwsze na Podkarpaciu Centrum Zarządzania Tunelem. Powstaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, w Lutoryżu oraz dwa lądowiska dla śmigłowców LPR, jedno na MOP II Lutoryż i drugie przy Centrum Zarządzania Tunelem.
 
Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción.
 
Zakończenie prac zaplanowano w II kwartale 2026 roku. Koszt inwestycji to ponad 2,2 mld zł.
 
 
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne otwarte

RZESZÓW. 4 listopada odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego. To inwestycja za niemal 52 mln.

Rzeszów

W weekend utrudnienia przy wymianie dowodów osobistych

RZESZÓW. W najbliższą sobotę i niedzielę utrudnienia w uzyskaniu lub wymianie dowodu osobistego. Będą nowe dowody z cechą biometryczną.

Rzeszów

Kolejna akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. W najbliższy weekend Podkarpacki Urząd Wojewódzki we współpracy z Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2 przeprowadzi na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

Wypadek w Hyżnem. Droga Rzeszów - Dynów już przejezdna

Jak poinformowała podkarpacka policja, nie ma już utrudnień na drodze wojewódzkiej relacji Rzeszów – Dynów.

Rzeszów

Będzie rozbudowa ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg w związku z rozbudową ul. Myśliwskiej (os. Pogwizdów Nowy) na odcinku od ul. Pogwizdowskiej do ul. Św. Huberta.

Rzeszów

Rzeszowskie Forum Zieleni. Rozmowy o studium i nowych inwestycjach

RZESZÓW. We wtorek w Urban Lab dyskutowano o zieleni, klimacie i krajobrazie miejskim. Powstaną nowe parki i ogrody działkowe.

Rzeszów

Pierwszy krok do powstania aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się konsultacje rynkowe dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie. To pierwszy etap w realizacji wyczekiwanej inwestycji.

Rzeszów

Nowe pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie ustawione zostały cztery kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 35 miejsc, gdzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Reklama