Rzeszów - Niedziela, 21.12.2025
Reklama

W Racławówce powstaje ponad 400-metrowa estakada [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.01.2023 r.

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
RZESZÓW. Trwa budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica. Jak zaznacza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, to jedna z trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. W ramach inwestycji powstanie ponad 2-kilometrowy tunel oraz kilkanaście obiektów inżynierskich, w tym sześć estakad.
 
W Racławówce trwa budowa estakady ES-1, która będzie miała długość 413 metrów. Przeprowadza ona drogę ekspresową S19 nad drogami powiatowymi nr 1409R i nr 1408R, korytarzem przejścia dla małych zwierząt oraz potokiem Lubcza.
 
- Obiekt realizowany będzie w technologii nasuwania podłużnego przy użyciu tzw. dziobów montażowych. Metodę tę stosuje się w szczególności do budowy ciągłych obiektów wieloprzęsłowych sprężonych – informuje rzeszowski oddział GDDKiA.
 
Do końca ubiegłego roku wykonano podpory pośrednie oraz podpory skrajne. Zakończono również prace związane z wykonaniem żelbetowych fundamentów, rusztu i ścian konstrukcji stanowiska do prefabrykacji segmentów ustrojów nośnych. Na ukończeniu są prace związane z montażem awanbeków (dziobów montażowych).
 
10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica będzie miał przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. W ramach inwestycji wykonawca wybuduje kilka obiektów inżynierskich, w tym: sześć estakad, dwa wiadukty nad S19, bezkolizyjny przejazd nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd pod S19. Największym wyzwaniem inżynieryjnym będzie budowa tunelu o długości ponad 2 km. Do jego budowy wykorzystana zostanie metoda mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine).
Reklama
 
W ramach realizacji odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica, powstanie pierwsze na Podkarpaciu Centrum Zarządzania Tunelem. Powstaną także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych, w Lutoryżu oraz dwa lądowiska dla śmigłowców LPR, jedno na MOP II Lutoryż i drugie przy Centrum Zarządzania Tunelem.
 
Inwestycja realizowana jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción.
 
Zakończenie prac zaplanowano w II kwartale 2026 roku. Koszt inwestycji to ponad 2,2 mld zł.
 
 
Źródło: GDDKiA Oddział w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Piknik rodzinny w Ogrodach Bernardyńskich

RZESZÓW. 26 maja w Ogrodach Bernardyńskich oraz na terenie parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się piknik rodzinny z okazji Dnia Matki.

Rzeszów

Tragedia w bloku przy ul. Kwiatkowskiego. 19-latek zabił swoją dziewczynę?

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci prowadzą śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej kobiety. Jej ciało znaleziono w mieszkaniu przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje Centrum Minecraft. "To będzie placówka, która połączy zabawę z edukacją."

RZESZÓW. W budynku, w którym mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie, powstaje Centrum Minecraft i druku 3D. Zajęcia prowadzone będą już od września.

Rzeszów

Nowa lokalizacja przystanku przy ul. Langiewicza

RZESZÓW. Od poniedziałku, 24 maja, zmieniła się lokalizacja przystanku przy ul. Langiewicza w Rzeszowie.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Wierzbowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Do piątku 28 maja mogą potrwać utrudnienia na ul. Wierzbowej w Rzeszowie, w rejonie skrzyżowania z ul. Warzywną.

Rzeszów

Konrad Fijołek obiecał wdrożenie "pakietu dla rowerzystów"

​RZESZÓW. Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa, zobowiązał się do realizacji pomysłów na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek na ul. Gromskiego w Rzeszowie. Nie żyje 61-letnia kobieta

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w sobotę, na skrzyżowaniu ulic Gromskiego i Krogulskiego w Rzeszowie.  W zderzeniu forda z audi ranne zostały cztery osoby. Jedna z nich zmarła w szpitalu. Policjanci wyjaśniają...

Rzeszów

Kiermasz z okazji Dnia Matki w CH Plaza

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 22 maja centrum handlowe Plaza wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie, organizują kiermasz z okazji Dnia Matki.

Reklama