Rzeszów - Poniedziałek, 16.06.2025
Reklama

W ratuszu gościła firma budująca monorail. Marcin Warchoł ma pomóc w realizacji tematu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Do Rzeszowa przyjechała firma odpowiedzialna za budowę kolejki nadziemnej w chińskim mieście Chongqing, deklarując chęć uczestnictwa w przetargu na realizacje inwestycji. Zastępca prezydenta wyjaśnia co należy zrobić, aby możliwe było w Polsce budowanie kolejek jednoszynowych, a Marcin Warchoł obiecuje pomóc w przyśpieszeniu tych prac.

Ratusz nie ustaje w próbach, aby monorail wreszcie znalazł się w przestrzeni publicznej miasta. Choć do samej realizacji inwestycji droga jest jeszcze daleka, to władzom miasta nie można odmówić zaangażowania w temacie, o czym świadczy m.in. ubiegłotygodniowa wizyta chińskiej firmy oraz zapewnienia Marcina Warchoła, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który kandyduje w tegorocznych wyborach.

„Przedstawiciele firmy przyjechali sami, oczywiście wcześniej powiadamiając nas. Był pan prezes firmy [CRRC Qingdao Sifang CO. – przyp. red.] i przedstawili ofertę, że chcą budować [monorail – przyp. red.]. Nie ukrywam, że z panem ministrem Warchołem i z panem ministrem Ziobro rozmawialiśmy i pan minister Warchoł zobowiązał się, że przygotuje przepisy, które będą umożliwiały wprowadzenie takiego systemu transportu w Polsce” – wyjaśniał Tadeusz Ferenc, prezydent miasta.



Firma, która przyjechała do Rzeszowa nie znalazła się tutaj przypadkiem, a w wyniku rozmów jakie zastępca prezydenta Marek Ustrobiński prowadził podczas Smart China Expo 2019 w Chongqing, gdzie uczestnicy mogli m.in. oglądać monorail poruszający się po mieście. Za jego budowę było odpowiedzialna firma, z którą spotkały się władze miasta.
Reklama
„Z tą firmą spotkałem się w Chongqing, oni też budowali w tym mieście najdłuższą linie monoraila na świecie, a ponieważ w Polsce odbywają się też targi dotyczące kolejnictwa, skorzystali z okazji i delegacja, która gościła w Polsce przybyła do Rzeszowa, z deklaracją, że  coś takiego mogą zbudować. Wyrazili chęć uczestniczenia w przetargu, uczestniczenia w projektowaniu” – tłumaczy Marek Ustrobiński.

Nie należy mówić na dzień dzisiejszy o jakimkolwiek przetargu, gdyż przepisy w Polsce nie uwzględniają póki co wprowadzenia takiego środka komunikacji. Na dzień dzisiejszy poza planami miasta nie znane są ani daty realizacji przedsięwzięcia, ani jego szacunkowy koszt. Dodajmy, że kolejka nadziemna w Chongqing powstała w 2004 roku, a ciekawostką jest przebieg linii, która przechodzi m.in. przez 19-piętrowy budynek, wjeżdżając do niego pomiędzy 6 i 8 piętrem. Linia liczy ok. 31 km.

„Jeżeli chodzi o przepisy, to jest tylko wzmianka w transporcie publicznym, że dopuszcza się coś takiego, natomiast przepisów wykonawczych, certyfikatów nie ma. Mam nadzieje, że prace prowadzone przez jednostki naukowo-badawcze  i krajowe zmierzają w tym kierunku, aby dopracować przepisy, które upoważnią nas to tego, żeby taki pojazd mógł przewozić pasażerów w Polsce” – tłumaczy zastępca prezydenta.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Odkryj uroki Rzeszowa z przewodnikiem. II edycja cyklu #RZEka historii

RZESZÓW. Rzeszowskie Piwnice zapraszają na kolejną edycję płatnych spacerów z przewodnikiem w ramach cyklu #RZEka historii, która rusza już w maju. Przechadzki będą odbywały się w wybrane soboty, niedziele a także poniedziałki...

Rzeszów

Pozwolenie na budowę PCLA jest już prawomocne

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki może ruszać pełną parą. 16 kwietnia 2025 oficjalnie uzyskano prawomocne zamienne pozwolenie na budowę obiektu.

Rzeszów

Turniej Amp Futbol na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Po inauguracyjnej rundzie w Poznaniu drugim przystankiem PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2025 będzie Rzeszów. I choć Stal była już organizatorem trzech turniejów, dopiero teraz ugości wszystkich naprawdę u siebie - na...

Rzeszów

Szkoła przy ul. Orzeszkowej będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. We wtorek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na rozbudowę i modernizację IX Liceum Ogólnokształcące. Zadanie wykona wyłoniona w przetargu firma Adamietz sp. z o.o. Wartość inwestycji to prawie 28 mln zł.

Rzeszów

Meleksy podwiozą odwiedzających na groby bliskich na cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. Z myślą, przede wszystkim o osobach starszych, po cmentarzu komunalnym Wilkowyja będą „kursowały” bezpłatne meleksy, które podwiozą odwiedzających bliżej grobów swoich bliskich. Na razie tylko testowo i tylko w jeden dzień.

Rzeszów

Jak będą czynne Punkty Obsługi Mieszkańców w okresie świątecznym?

RZESZÓW. Jeśli zamierzacie w okresie świątecznym załatwiać jakieś sprawy urzędowe w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, znajdujących się w galeriach handlowych, sprawdźcie jak będą działać.

Rzeszów

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

Reklama