Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

Dodano: 25.11.2021 r.

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. Naukowcy, przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci ds. komunikacji są zgodni: szczepienia chronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby i pomagają zatrzymać pandemię.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na niski poziom zaszczepienia mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach i tym samym wpłynięcie na podniesienie odsetka zaszczepionych w regionie.

Gospodarzem wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Zdrowia została wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dyrektorem programowym konferencji był profesor UR dr hab. Andrzej Cieśla, a spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W województwie podkarpackim obserwujemy znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1611, z czego 1371 jest już zajętych. 135 osób wymaga leczenia przy użyciu respiratora. Liczby te z dnia na dzień rosną. Z jednej strony nikt nie chce powtórki lockdownu z ubiegłego roku, a z drugiej – wskaźnik osób zaszczepionych w naszym województwie jest najniższy w Polsce i wynosi mniej niż 40 procent – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas briefingu poprzedzającego konferencję.

– Lekarze i naukowcy są zgodni – szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała, dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego konieczne jest opracowanie sposobów skutecznej komunikacji i walki z nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu zorganizowaliśmy dziś międzynarodową konferencję naukową, która pomoże nam wypracować sposoby dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym również przeciwników szczepień – kontynuowała Leniart.
Reklama
Podczas konferencji poruszono m.in. problem bagatelizowania koronawirusa przez młode osoby, strachu przed powikłaniami poszczepiennymi oraz szerzącymi się w mediach i przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami odnośnie COVID-19 i szczepionek, co ma bezpośrednie przełożenie na niską wyszczepialność w regionie.

W trzech panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19, a także wyzwaniom w sferze komunikacyjnej oraz organizacji opieki medycznej i życia społecznego, głos zabrali wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Dyskusja miała na celu wymianę doświadczeń i wiedzy specjalistów z uczestnikami konferencji, budowania odpowiedzialnej narracji i skutecznej walki z COVID-19.

Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień i zostało sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ewa Leniart: Rzeszowski Park Centralny może powstać dzięki środkom unijnym

RZESZÓW. Kandydatka na prezydenta Rzeszowa, Ewa Leniart przedstawiła pomysł na sfinansowanie budowy Rzeszowskiego Parku Centralnego.

Rzeszów

Wspólny bilet na autobusy MPK i MKS

RZESZÓW. Od 1 lipca, pasażerowie będą mogli korzystać z jednego biletu uprawniającego do podróżowania autobusami komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej.  

Rzeszów

W Rzeszowie powstaną dwie nowe sygnalizacje świetlne

RZESZÓW. Pierwsza z nowych sygnalizacji powstanie na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Nowowiejską, druga na ul. Dębickiej.

Rzeszów

Piknik rodzinny w Ogrodach Bernardyńskich

RZESZÓW. 26 maja w Ogrodach Bernardyńskich oraz na terenie parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się piknik rodzinny z okazji Dnia Matki.

Rzeszów

Tragedia w bloku przy ul. Kwiatkowskiego. 19-latek zabił swoją dziewczynę?

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci prowadzą śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej kobiety. Jej ciało znaleziono w mieszkaniu przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje Centrum Minecraft. "To będzie placówka, która połączy zabawę z edukacją."

RZESZÓW. W budynku, w którym mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie, powstaje Centrum Minecraft i druku 3D. Zajęcia prowadzone będą już od września.

Rzeszów

Nowa lokalizacja przystanku przy ul. Langiewicza

RZESZÓW. Od poniedziałku, 24 maja, zmieniła się lokalizacja przystanku przy ul. Langiewicza w Rzeszowie.

Rzeszów

Utrudnienia na ul. Wierzbowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Do piątku 28 maja mogą potrwać utrudnienia na ul. Wierzbowej w Rzeszowie, w rejonie skrzyżowania z ul. Warzywną.

Reklama