Rzeszów - Sobota, 27.09.2025
Reklama

W Rzeszowie otwarto nowoczesne laboratorium diagnostyczne [ZDJĘCIA]

Dodano: 25.09.2025 r. / Redakcja

Nowoczesne laboratorium diagnostyczne przy ul. Okulickiego w Rzeszowie / fot. Materiały prasowe
Nowoczesne laboratorium diagnostyczne przy ul. Okulickiego w Rzeszowie / fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Przy ul. Okulickiego 12 w Rzeszowie powstało nowoczesne laboratorium Diagnostyki, które jest zarazem nową siedzibą grupy. Przy placówce został otwarty punkt pobrań dla pacjentów, czynny przez 7 dni w tygodniu.

Nowe laboratorium zajmuje powierzchnię 1237 m kw., czyli jest o ponad 900 m kw. większe niż poprzednia siedziba Diagnostyki mieszcząca się w Szpitalu MSWiA. Jest to najbardziej nowoczesne laboratorium diagnostyki medycznej w stolicy Podkarpacia. Działa całodobowo przez 7 dni w tygodniu, zapewniając ciągłość badań i dostępność wyników niezależnie od pory dnia.

Przy placówce otwarto punkt pobrań dla pacjentów czynny codziennie od poniedziałku do niedzieli. W punkcie pobierana jest krew do badań, a także wymazy mikrobiologiczne i ginekologiczne.

W budynku przy ul. Okulickiego 12 znajduje się kilka pracowni: analityki ogólnej, biochemii i immunochemii, hematologii z koagulologią (procesy krzepnięcia krwi) oraz mikrobiologii. Laboratorium realizuje wszystkie badania dla Szpitala MSWiA, miesięcznie jest to około 40 tys. testów, w tym badania na CITO, które są dostarczane w ciągu jednej godziny. W skali miesiąca liczba wykonywanych badań wynosi 200 tys. z możliwością ich zwiększenia do 500 tys.

Reklama

W nowym laboratorium wdrożono nowoczesną, zintegrowaną linię diagnostyczną firmy Roche, opartą na dwóch systemach Cobas Pro Integrated Solutions, połączonych z sorterem oraz zintegrowanych z linią transportową Cobas Connection Modules (CCM). Systemy te umożliwiają m.in. zwiększenie automatyzacji procesów, skrócenie czasu oczekiwania na wyniki oraz zminimalizowanie ryzyka błędów, dzięki zastosowaniu „inteligentnych systemów kontroli jakości”.

Modułowy charakter systemu, umożliwia jego rozbudowę i wprowadzenie nowych funkcjonalności w przyszłości.

Nowe laboratorium w Rzeszowie to nie tylko inwestycja w technologię, ale przede wszystkim w zdrowie mieszkańców regionu. Dzięki zaawansowanej automatyzacji i nowej linii Roche możemy realizować szeroki zakres badań szybciej, dokładniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Pacjent zyskuje pewność, że jego próbka jest pod stałą kontrolą, a wynik jest dostępny w możliwie najkrótszym czasie. To ogromny krok w kierunku skutecznej profilaktyki i nowoczesnej opieki diagnostycznej”. — mówi Paweł Pirkl, Dyrektor Makroregionu Południowo-Wschodniego

Grupa Diagnostyka posiada na Podkarpaciu 33 punkty pobrań. W ostatnich latach otwarto 10 nowych placówek w: Przemyślu, Sanoku, Lubaczowie, Jarosławiu, Ropczycach, Łańcucie, Nowej Sarzynie, Brzozowie, Rzeszowie, Leżajsku. Trwają przygotowania do otworzenia kolejnych placówek.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę Dni Otwarte Elektrociepłowni przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Wśród atrakcji m.in. strefa kosmorobot oraz mobilne laboratoria inżyniera.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc wśród 15. najlepszych prezydentów miast w Polsce

RZESZÓW. Wyróżnienia zostały wręczone przedwczoraj, podczas uroczystej gali Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Rzeszów

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

RZESZÓW. Docelowo system monitoringu miałby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Rzeszów

Budowa kładki rowerowej przy moście Narutowicza. Miasto ponownie szuka wykonawcy

RZESZÓW. Poprzednim razem wymagania wykonawców dwukrotnie przewyższały plany finansowe miasta.

Rzeszów

Rzeszowscy agenci CBA zatrzymali kobietę podejrzaną o wyłudzenia z subwencji MEN

RZESZÓW. Sprawa dotyczy wyłudzenia co najmniej 75 tys. zł.

Rzeszów

Pięć ofert na rozbudowę budynku Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wykonanie inwestycji przeznaczono 37 mln złotych brutto, a cześć środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Rzeszów

12 czerwca odbędzie się sesja nadzwyczajna. Temat: środowisko LGBT

RZESZÓW. Tematem rozmów będzie o poszanowaniu spokoju publicznego i ideologii LGBT.

Reklama