Rzeszów - Piątek, 23.05.2025
Reklama

W Rzeszowie otwarto nowy zbiornik na wodę pitną

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Rośnie zapas wody pitnej dla Rzeszowa. MPWiK wzbogacił się o nowy zbiornik.

Przy ul. Morgowej na osiedlu Pobitno otwarto nowy zbiornik na wodę zdatną do picia. Jego pojemność to ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych. Do tej pory MPWiK posiadał na terenie Rzeszowa osiemnaście zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,5 tys. metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku najnowszego zbiornika, pojemność miejskich magazynów wody wzrosła do 53,5 tys. metrów sześciennych. - To pozwoli na zabezpieczenie miasta na blisko dwie doby, na wypadek awarii - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Praca nowego zbiornika jest w pełni zdigitalizowana. Rolę pracowników do obsługi urządzeń przejmuje automatyka, kamery, czujniki, monitory. Pracownicy będą pojawiać się jedynie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwatorskich czy porządkowych. Dla nich są tu specjalne pomieszczenia oraz sanitariaty.

Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza.
Reklama
Kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium i ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Jest nie tylko z tego powodu szczególna. Zarówno konstrukcja kopuły jak i blach stanowiących pokrycie dachu zostały zamówione i wykonane w Hiszpanii. Przyjechały do Rzeszowa dwoma tirami. Tylko śruby, którymi konstrukcja była łączona są z nierdzewnej stali. Sama konstrukcja betonowa zbiornika jest ciekawa. Ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej, jest podzielony na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce.

Dzięki zamontowaniu naściennej fotowoltaiki wyprodukowanej przez rzeszowską firmę ML System zbiornik MPWiK będzie wytwarzał energię na własne potrzeby.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Atrakcje na wakacje" w Rzeszowie. Aż 350 wydarzeń w sezonie letnim

RZESZÓW. Poznaliśmy szczegóły wakacyjnej oferty wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych w Rzeszowie w ramach akcji „Atrakcje na wakacje”. W tym roku przygotowano aż 350 propozycji dla mieszkańców i turystów.

Rzeszów

Zderzenie czterech samochodów w centrum Rzeszowa. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Sprawczyni wypadku była pijana, miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Połączenie ulic Warszawskiej i Krakowskiej. Ruszył przetarg na opracowanie PFU

RZESZÓW. Otwarcie ofert zostało zaplanowane na 17 lipca. Latem tego roku wykonawca ma zostać wybrany.

Rzeszów

ZTM wymienia biletomaty w 20 autobusach

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie rozpoczął wymianę czytników w kilkudziesięciu biletomatach znajdujących się w autobusach.

Rzeszów

Miasto przyznało stypendia najzdolniejszym młodym artystom

RZESZÓW. 48 młodych artystów otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Rzeszowa w zakresie twórczości artystycznej. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Maska.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W czwartek, 22 czerwca 2023 r., odbędzie się spotkanie prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami osiedli Pobitno, Załęże i Wilkowyja.

Rzeszów

Sacheon nowym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Od piątku (16 czerwca) Rzeszów ma nowe miasto partnerskie - Sacheon z Korei Południowej. Podpisaniu umowy partnerskiej towarzyszyła konferencja dla przedsiębiorców „Doing Business with South Korea”.

Rzeszów

Zakończono przebudowę przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Od piątku (16.06) od godz. 18:00 kierowcy będą mogli już korzystać z przebudowanego przejazdu przez tory na ul. Myśliwskiej w Rzeszowie. Inwestycję udało się zakończyć szybciej niż pierwotnie zakładano.

Reklama