Rzeszów - Piątek, 01.08.2025
Reklama

W Rzeszowie otwarto ProtoLab. Znalazła się tam m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZOW. W Rzeszowie otwarto wyjątkowe miejsce, to przestrzeń dla rozwoju innowacji, ciekawych pomysłów i idei. ProtoLab czyli nowoczesne pracownie i warsztaty uruchomione zostało w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji.

ProtoLab to jeden z trzech obszarów działalności prowadzonej przez Podkarpackie Centrum Innowacji. To profesjonalne pracownie i warsztaty wyposażone w urządzenia i narzędzia umożliwiające projektowanie i wykonywanie prostych, jak i zaawansowanych prototypów.

Główną ideą ProtoLab jest stworzenie studentom i badaczom możliwości rozwoju oraz uczenia się poprzez eksperymentowanie w zakresie własnych projektów w oparciu o interdyscyplinarne zespoły. Przyłączając się do społeczności ProtoLab można otrzymać bezpłatny dostęp do całego budynku, wystarczy się tylko zarejestrować.

O tych i innych możliwościach, jakie daje ProtoLab działający w ramach PCI mówiono podczas oficjalnego otwarcia. Bartosz Jadam, pierwszy prezes PCI, a obecnie dyrektor operacyjny podkreślał, że u podstaw powstania PCI leżały ambicje, pasja, determinacja i zaangażowanie.

„Kluczem do sukcesu PCI są przedsiębiorstwa i uczelnie z nim współpracujące” – mówił z kolei prezes PCI - Jacek Kubrak.

ProtoLab mieści się przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie. Do dyspozycji chętnych są pracownie, które umożliwią konstruowanie prototypów m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości, elektroniki, komputerowa, warsztat narzędziowy.
Reklama
Przewodnią ideą, która sprzyjała temu miejscu, było stworzenie możliwości eksperymentowania osobom zainteresowanym innowacjami oraz danie im możliwości korzystania z narzędzi oraz sprzętu do realizacji własnych projektów w podejściu „od idei do prototypu”. Korzystanie z ProtoLab jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych.

ProtoLab Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. PCI jest spółką samorządową Województwa Podkarpackiego i jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Partnerami projektu są: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji jest skoncentrowana w trzech platformach. Pierwsza skupia się na wsparciu najlepszych projektów B+R realizowanych przez zespoły naukowe partnerskich jednostek naukowych o wysokim potencjale do komercjalizacji. Drugi obszar aktywności obejmuje wsparcie sprzedaży usług badawczych świadczonych przez podkarpackie laboratoria oraz procesy zakupu usług badawczych przez przedsiębiorców, a trzecia platforma to właśnie otwarty 13 maja ProtoLab.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

4 wypadki, 5 osób rannych – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. 4 wypadki, 5 osób rannych, 25 kolizji, 4 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Wjechał schodami na zamknięty parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

RZESZÓW. Do nietypowej sytuacji doszło w weekend w centrum Rzeszowa. Kierujący hyundaiem, mieszkaniec Leżajska, wjechał na parking Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego… schodami od strony al. Piłsudskiego. Okazało się, że powodem była nawigacja.

Rzeszów

Budowa nowej stacji paliw w Rzeszowie na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Przy al. Armii Krajowej, w pobliżu skrzyżowania z al. Krzyżanowskiego, powstaje nowa stacja paliw Orlen. Inwestycja jest na końcowym etapie realizacji. Otwarcie zaplanowano na przełomie lipca i sierpnia.

Rzeszów

Rozpoczyna się betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek rusza betonowanie jezdni lewej estakady na Wisłokostradzie. Proces potrwa około 80 godzin i będzie prowadzony w trybie ciągłym przez dwie 40-osobowe brygady. Na plac budowy trafi ponad 4,4...

Rzeszów

Zmiany w organizacji ruchu przy Dworcu PKP Rzeszów Główny

RZESZÓW. W dniach 21 lipca – 10 sierpnia 2025 r. na górnej płycie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego prowadzone będą prace związane z uszczelnianiem dylatacji parkingu podziemnego. Roboty wykonywane będą przez firmę Budimex w...

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Reklama