Rzeszów - Poniedziałek, 04.05.2026
Reklama

W Rzeszowie otwarto ProtoLab. Znalazła się tam m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości

Dodano: 14.05.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZOW. W Rzeszowie otwarto wyjątkowe miejsce, to przestrzeń dla rozwoju innowacji, ciekawych pomysłów i idei. ProtoLab czyli nowoczesne pracownie i warsztaty uruchomione zostało w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji.

ProtoLab to jeden z trzech obszarów działalności prowadzonej przez Podkarpackie Centrum Innowacji. To profesjonalne pracownie i warsztaty wyposażone w urządzenia i narzędzia umożliwiające projektowanie i wykonywanie prostych, jak i zaawansowanych prototypów.

Główną ideą ProtoLab jest stworzenie studentom i badaczom możliwości rozwoju oraz uczenia się poprzez eksperymentowanie w zakresie własnych projektów w oparciu o interdyscyplinarne zespoły. Przyłączając się do społeczności ProtoLab można otrzymać bezpłatny dostęp do całego budynku, wystarczy się tylko zarejestrować.

O tych i innych możliwościach, jakie daje ProtoLab działający w ramach PCI mówiono podczas oficjalnego otwarcia. Bartosz Jadam, pierwszy prezes PCI, a obecnie dyrektor operacyjny podkreślał, że u podstaw powstania PCI leżały ambicje, pasja, determinacja i zaangażowanie.

„Kluczem do sukcesu PCI są przedsiębiorstwa i uczelnie z nim współpracujące” – mówił z kolei prezes PCI - Jacek Kubrak.

ProtoLab mieści się przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie. Do dyspozycji chętnych są pracownie, które umożliwią konstruowanie prototypów m.in. pracownia wirtualnej rzeczywistości, elektroniki, komputerowa, warsztat narzędziowy.
Reklama
Przewodnią ideą, która sprzyjała temu miejscu, było stworzenie możliwości eksperymentowania osobom zainteresowanym innowacjami oraz danie im możliwości korzystania z narzędzi oraz sprzętu do realizacji własnych projektów w podejściu „od idei do prototypu”. Korzystanie z ProtoLab jest bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych.

ProtoLab Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. PCI jest spółką samorządową Województwa Podkarpackiego i jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Partnerami projektu są: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Działalność Podkarpackiego Centrum Innowacji jest skoncentrowana w trzech platformach. Pierwsza skupia się na wsparciu najlepszych projektów B+R realizowanych przez zespoły naukowe partnerskich jednostek naukowych o wysokim potencjale do komercjalizacji. Drugi obszar aktywności obejmuje wsparcie sprzedaży usług badawczych świadczonych przez podkarpackie laboratoria oraz procesy zakupu usług badawczych przez przedsiębiorców, a trzecia platforma to właśnie otwarty 13 maja ProtoLab.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne przejazdy meleksem po cmentarzu Wilkowyja. Sprawdź najbliższe terminy

RZESZÓW. Na początku kwietnia będzie można skorzystać ze specjalnych przejazdów meleksem po cmentarzu Wilkowyja. Przewozy organizowane są przede wszystkim z myślą o osobach starszych oraz tych, którym trudno pokonać dłuższy dystans pieszo.

Rzeszów

Wisłokostrada z imieniem generała. Nowe nazwy ulic i mostu w Rzeszowie

RZESZÓW. Największa inwestycja drogowa ostatnich lat w Rzeszowie ma już oficjalną nazwę. Wisłokostrada nosi teraz imię gen. Kazimierza Dworaka – urodzonego w Rzeszowie dwukrotnego kawalera Orderu Virtuti Militari.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na S19 w Trzebownisku. Auto stanęło w ogniu, jedna osoba nie żyje

TRZEBOWNISKO. Jedna osoba zginęła w wypadku na drodze ekspresowej S19 w Trzebownisku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca hyundaia jechał pod prąd i zderzył się z dwoma pojazdami.

Rzeszów

Rusza rowerowa inwestycja na osiedlu Zalesie. Podpisano umowę

RZESZÓW. Firma Strabag rozbuduje ul. Robotniczą. We wtorek podpisano umowę z wykonawcą. W ramach zadania powstanie m.in. prawie kilometrowa ścieżka rowerowa.

Rzeszów

Rośnie gigant mieszkaniowo-usługowy przy rondzie Pobitno [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstaje nowoczesny wieżowiec mieszkaniowo-biurowy „Lwowska 33”. Inwestycja realizowana jest tuż przy rondzie Pobitno i będzie stanowić jedną z architektonicznych dominant tej części miasta. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu...

Rzeszów

Pierwsze statystyki dotyczące ruchu po otwarciu Wisłokostrady. Co się zmieniło?

RZESZÓW. O 14 proc. mniejszy ruch na moście Lwowskim, o 5 proc. na al. Piłsudskiego i ul. Asnyka, 31 proc mniej samochodów na ul. Marszałkowskiej – tak zmieniło się natężenie ruchu w...

Rzeszów

Policyjne kontrole taksówek na aplikację w Rzeszowie. Sprawdzono ponad 50 pojazdów

RZESZÓW. Policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służ ponownie przeprowadzili kontrole kierowców wykonujących przewozy osób "na aplikację" w stolicy Podkarpacia. Podczas działań sprawdzono 53 pojazdy, ujawniając 3 wykroczenia.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. W Rzeszowie powstał punkt z lokalnymi produktami prosto od wytwórców

RZESZÓW. Sery, miody, pieczywo, naturalne kosmetyki – m.in. takie produkty prosto od producentów można kupić w Podkarpackim Bazarku przy spółdzielni Zodiak w Rzeszowie.

Reklama