Rzeszów - Piątek, 19.09.2025
Reklama

W Rzeszowie powstała szkoła robotyki. Ich konstrukcje opierają się na klockach Lego

Dodano: 12.09.2019 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. W Preinkubatorze Akademickim przy Politechnice Rzeszowskiej otwarto szkołe robotyki Spice Gears Academy. Poza przekazywaniem podstawowej wiedzy w zakresie informatyki oraz matematyki, młodzi inżynierowie uczą się pracy zespołowej, kreatywnego myślenia oraz nieszablonowych rozwiązań. Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorski program edukacyjny organizacji First.

„Od zawsze miałam zainteresowania techniczne i wiem, że w życiu taka wiedza bardzo przydaje się, dlatego zapisałam syna do Spice Gears Academy. Już rok temu miał zajęcia z robotyki w przedszkolu. Bardzo lubi tworzyć konstrukcje z klocków Lego” – mówi Mariola Feret, mama 5-letniego Franka.

„Marzę o wężu, który jeździ i strzela” – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje. Na pierwsze, wrześniowe warsztaty rzeszowskiej Spice Gears Academy przyszedł zatem zupełnie nieskrępowany. Przyjrzał się intrygującym robotycznym konstrukcjom w holu, rzucił okiem na silniki i zaraz zabrał się do pracy przy pudle pełnym klocków.

Otwarcie szkoły robotyki przy Politechnice Rzeszowskiej miało wyjątkową oprawę. Do Preinkubatora Akademickiego przybyła mistrzowska drużyna Spice Gears – Team. Szymon Szostak, Dominik Ściborek i Mateusz Kapica jeszcze cztery lata temu byli skromnymi uczniami szkoły średniej w Kraśniku. W 2015 roku z inspiracji nauczycieli przystąpili do programu międzynarodowej organizacji First i zaczęli budować oraz programować konstrukcje jeżdżąco-kroczące.

Już rok później ich robot zdobył Nagrodę Sędziów na zawodach robotycznych w Kanadzie. Potem posypały się kolejne zwycięstwa nad setkami innych drużyn. W Turcji, Chinach, Meksyku, USA. Dziś młodzi konstruktorzy z Kraśnika są już mentorami, szkolą kolejnych instruktorów i pomagają rozwijać sieć szkół Spice Gears Academy, z których wyrosną kolejni konstruktorzy i drużyny na międzynarodowe zawody.
Reklama
Najmłodsi uczą się budowania robotów z klocków Lego Mindstorms, z czasem przechodzą do coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji. Zajęcia prowadzone są w oparciu o autorski program edukacyjny organizacji First. Tę międzynarodową organizację non profit założyło 30 lat temu dwóch Amerykanów – profesor Massachusetts Institute of Technology Woody Flowers oraz wynalazca Dean Kamen. Chcieli inspirować kolejne pokolenia w dziedzinie inżynierii oraz technologii. Pod szyldem First organizowane są zawody i turnieje na całym świecie.

„W szkołach Spice Gears Academy nauka łączy się z zabawą, a celem jest rozwój robotyki i nowoczesnych technologii wśród dzieci i młodzieży. Ale nie tylko. Poza przekazywaniem podstawowej wiedzy w zakresie informatyki oraz matematyki, młodzi inżynierowie uczą się pracy zespołowej, kreatywnego myślenia oraz nieszablonowych rozwiązań” – podkreślają Ewelina i Rafał Dudzic, koordynatorzy projektu SG Academy na Podkarpaciu, którzy otworzyli ośrodek w Rzeszowie, ale także w Lubaczowie, Jarosławiu, Przeworsku, Sieniawie i Oleszycach.

Spice Gears Academy prowadzi w Preinkubatorze Akademickim Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS zajęcia dla dzieci w wieku 5-14 lat.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijany pieszy przebiegał przez jezdnie na al. Powstańców Warszawy. Potrącił go samochód

RZESZÓW. Pieszego potrąciła lancia, następnie w nią uderzył nadjeżdzający ford, po czym lancia wjechała w fiata pande.

Rzeszów

Trwa „odświeżanie” składu Asseco Resovii Rzeszów. Już czterech siatkarzy pożegnało się z zespołem

RZESZÓW. Jakub Jarosz, Mateusz Mika, Łukasz Kozub i David Smith nie będą w przyszłym sezonie reprezentować rzeszowskiego klubu.

Rzeszów

Na ul. Ciepłowniczej zatrzymano mężczyznę z bronią i amunicją

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież paliwa.

Rzeszów

Chodniki w miejscach gdzie mieszkańcy wydeptali ścieżki? Jest interpelacja radnych

RZESZÓW. Interpelacje wystosowali radni Rozwoju Rzeszowa: Witold Walawender i Daniel Kunysz.

Rzeszów

Renowacja parku na Zalesiu rozpocznie się w przyszłym roku

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku ruszy przetarg na projekt. 

Rzeszów

Sprawdź jak będą kursować autobusy komunikacji miejskiej od 1 do 5 maja

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w rozkładzie.

Rzeszów

Kolejny zawodnik żegna się z Asseco Resovią

RZESZÓW. Po tym jak rzeszowski klub opuścili Mateusz Masłowski i Dawid Dryja, zarząd zdecydował się pożegnać kolejnego zawodnika.

Rzeszów

Znamy trasę tegorocznej linii „Zobacz Rzeszów”. Pierwszy kurs już 3 maja

RZESZÓW. Trasa startuje z ul. Grottgera i poprzedzi ją pokaz ładowania autobusów.

Reklama