Rzeszów - Niedziela, 05.04.2026
Reklama

W Rzeszowie przebudowano kolejnych 30 zatok autobusowych

Dodano: 11.01.2024 r.

Na zdj. Przebudowa zatoki autobusowej na ul. Wiktora / fot. RESinet.pl
Na zdj. Przebudowa zatoki autobusowej na ul. Wiktora / fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Zakończył się kolejny etap modernizacji przystanków autobusowych w Rzeszowie. Roboty obejmowały m.in. wymianę wiat oraz nawierzchni zatoczek. Wykonawcą robót była Firma AJKWK Sp. z o.o. Sp. j. z Krasnego.

Czteroetapowa przebudowa i rozbudowa zatok autobusowych w Rzeszowie rozpoczęła się w 2028 r. W ramach dwóch pierwszych etapów zmodernizowano 176 przystanków. Trzeci etap objął kolejnych 55 wiat. Zakończony niedawno czwarty etap, polegał na zaprojektowaniu oraz wybudowaniu zatok autobusowych oraz montażu wiat przystankowych.

Celem zadani było przede wszystkim ułatwienie pasażerom, w tym osobom z niepełnosprawnościami, korzystanie z komunikacji miejskiej. W ramach inwestycji wymieniono krawężniki na peronowe (półokrągłe), dzięki czemu autobus może podjechać do krawędzi chodnika, co z kolei umożliwia wygodniejsze wchodzenie i wychodzenie z autobusu.  Wymieniono również nawierzchnię na betonową oraz przebudowano chodniki i ścieżki rowerowe.
Reklama
Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku na przejściach dla pieszych zastosowano płytki integracyjne (z wypustkami) w kolorze żółtym. Z obu stron przejść dla pieszych wykonano łagodne zjazdy. Dodatkowo został ułożony pas ostrzegawczy (płytki z bąblami w kolorze żółtym) o szer. 0,3 m.

Nowe, przeszkolone wiaty, wykonane są wg projektu, który zastosowano w poprzednich etapach. Zmodernizowane przystanki wyposażone zostały w podświetlany rozkład jazdy oraz oświetlenie wewnętrzne uruchamiane automatycznie po wejściu pasażera. Zasilanie w energię elektryczną zapewniają panele fotowoltaiczne.

Inwestycja o wartości 16,8 mln zł uzyskała dofinansowanie w wysokości 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie”.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wielka inwestycja drogowa zakończona. 17 lutego otwarcie Wisłokostrady

RZESZÓW. Jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat realizowanych w Rzeszowie dobiegła końca. We wtorek, 17 lutego odbędzie się oficjalne otwarcie tzw. Wisłokostrady, czyli drogi, która połączyła aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą.

Rzeszów

Wmurowano kamień węgielny pod budowę PCLA. Wykonano już 65 proc. prac

RZESZÓW. W piątek na budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki odbyła się uroczystość wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, na czele z prezesem Sebastianem Chmarą.

Rzeszów

Rzeszów walczy ze śniegiem. Najnowszy raport z akcji „Zima”

RZESZÓW. Intensywne opady śniegu, które rozpoczęły się w nocy z 13 na 14 lutego, postawiły w gotowości miejskie służby w Rzeszowie. Ratusz przekazał raport z dzisiejszych działań.

Rzeszów

Seria wypadków w powiecie rzeszowskim. Dwie osoby poszkodowane

RZESZÓW. Do trzech wypadków doszło w czwartek na ulicach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. W zdarzeniach poszkodowane zostały dwie osoby. Rzeszowscy policjanci apelują o rozwagę na drodze.

Rzeszów

Nowa droga połączy dwa rzeszowskie osiedla. Ogłoszono przetarg

RZESZÓW. Miasto poszukuje wykonawcy ponad 800-metrowego fragmentu drogi, która połączy osiedla Kotuli i Staroniwa. Rozstrzygnięcie przetargu ma się odbyć wczesną wiosną. Inwestycja częściowo będzie realizowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Przejechał przez opadające rogatki, uderzył w budynek i uciekł. Był pijany

RZESZÓW. Blisko 2 promile alkoholu w organizmie miał 33-letni mieszkaniec Rzeszowa, który z dużą prędkością przejechał przez przejazd kolejowy, mimo opadających rogatek, a następnie uderzył w budynek i ogrodzenie prywatnej posesji. Po...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów na rondzie Kuronia. 4 osoby w szpitalu

RZESZÓW. Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Kierujący skodą przejechał przez rondo na wprost, a następnie zderzył się z bmw.

Reklama