Rzeszów - Czwartek, 12.02.2026
Reklama

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

Dodano: 23.11.2021 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Rzeszowski oddział NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
 
– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes NFZ. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.
 
W rzeszowskim oddziale NFZ dostępne są już samoobsługowe kioski profilaktyczne, w których można na miejscu wykonać najważniejsze pomiary, określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
 
– Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, jest celem wszelkich działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać musimy, że zdrowe społeczeństwo to suma zdrowia poszczególnych obywateli. Dlatego należy podejmować działania prospołeczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje coraz wyższą świadomość prozdrowotną, a także ceni sobie wygodę, dostępność, indywidualność i wysoką jakość badań profilaktycznych – wyjaśnia dr Joanna Błajda nauczyciel akademicki i promotor zdrowia.
 
Kioski profilaktyczne umożliwią wykonanie pomiarów wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała – BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. To podstawowe pomiary, niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
 
Reklama
Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z konsultantem medycznym przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z punktów mogą korzystać niepełnosprawni, w tym osoby niedowidzące.
 
Mimo że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny będzie także profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary. Doradcy udzielą też informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 oraz plany żywieniowe dostępne na portalu diety.nfz.gov.pl.

Konsultant pomoże także założyć profil zaufany i aktywować internetowe konto pacjenta. Dzięki niemu zainteresowany otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą elektroniczną, otrzyma e-skierowanie, będzie mógł udostępnić lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach, pobrać unijny certyfikat COVID czy sprawdzić historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane dostępne są również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym wystarczy zapisać się na wizytę przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub telefonicznie – pod bezpłatnym całodobowym numerem 800 190 590.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejny odcinek ul. Matysowskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która przebuduje ulicę Matysowską na os. Matysówka na odcinku od skrzyżowania z ul. Pienińską do granicy Rzeszowa i gminy Chmielnik.

Rzeszów

Jolanta Kaźmierczak nie jest już zastępcą Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przyjął rezygnację Jolanty Kaźmierczak z funkcji zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa z dniem 14 lutego 2024 r. Wiceprezydentem Rzeszowa była od połowy 2021 roku.

Rzeszów

Wieczorny wypadek na al. Rejtana w Rzeszowie. Zderzyło się 6 pojazdów

RZESZÓW. Cztery osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem na al. Rejtana. Zderzyło się sześć samochodów. Utrudnienia w ruchu trwały do północy.

Rzeszów

Duże zainteresowanie budową nowego żłobka w Rzeszowie

RZESZÓW. Aż 8 firm chce wybudować nowy żłobek na osiedlu Drabinianka. Wszystkie oferty mieszczą się w kwocie, jaką miasto zarezerwowało na realizację tej inwestycji.

Rzeszów

Oddział chirurgii w Szpitalu Miejskim zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Miasto szuka firmy, która zaprojektuje, a następnie wyremontuje Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej. Potencjalni wykonawcy mają czas na złożenie oferty do 23 lutego.

Rzeszów

W rzece Przyrwa znaleziono zwłoki mężczyzny. To 47-letni mieszkaniec Rzeszowa

RZESZÓW. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono wczoraj w rzece Przyrwa w rejonie ul. Kalinowej na osiedlu Bzianka.

Rzeszów

Budowa miejskiej części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zakończona [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Od 1 marca 2024 mieszkańcy Rzeszowa i przejezdni będą mogli korzystać z miejskiej części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Dziś odbyła się prezentacja inwestycji. Zachęcamy do obejrzenia nowych zdjęć, w tym po raz...

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczęło się łatanie dziur po zimie

RZESZÓW. W związku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi, w Rzeszowie rozpoczęła się już naprawa dróg po sezonie zimowym. Wykonawcą prac jest firma Eurovia.

Reklama