Rzeszów - Środa, 21.05.2025
Reklama

W sobotę w Rzeszowie Bieg Świadomości o Zespole Pradera – Williego. Będą również atrakcje i koncerty na Rynku

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. „Zróbmy pomarańczową rewolucję!” – to hasło Biegu Świadomości o Zespole Pradera-Williego, który już w najbliższą sobotę, 1 czerwca, odbędzie się w Rzeszowie. Uczestnicy pobiegną, by okazać solidarność wobec osób urodzonych z zespołem Pradera-Williego. Organizatorem wydarzenia jest rzeszowski oddział Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Bieg w Rzeszowie dedykowany jest chorym urodzonym z zespołem Pradera-Williego, czyli chorobą wiecznego głodu.  Do uczestników można dołączyć nawet w ostatniej chwili, wpisując się przed startem na listę uczestników. Warto mieć na sobie coś pomarańczowego – ten kolor symbolizuje chorobę wiecznego głodu. 

O godzinie 12.00 organizatorzy zapraszają całe rodziny na Magiczny Dzień Dziecka na Skwerze Millenium Hall. Natomiast bieg rozpocznie się o godzinie 15.00. Biegacze wystartują z Millenium Hall, metą będzie rzeszowski rynek, gdzie na uczestników czekać będą liczne atrakcje (występy artystyczne, konkursy).


Zespół Pradera-Williego to choroba uwarunkowana genetycznie i nieuleczalna,  na razie nie ma sposobu naprawienia uszkodzonego DNA. W Polsce co roku z PWS rodzi się kilkanaścioro dzieci. Chory nigdy sam nie zapanuje nad własnym głodem, ponieważ do jego mózgu nie dochodzi informacja, że jest najedzony. Będzie dążył do zdobycia jedzenia za wszelką cenę, co może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego trzeba stworzyć pierwszy w Polsce dom, w którym dorośli chorzy będą mogli zamieszkać na stałe – bezpiecznie i pod odpowiednią opieką. Tego zadania podjęła się Fundacja „Potrafię Pomóc”.
Reklama
Bieg oraz inne atrakcje przygotowane na 1 czerwca, to kolejny sposób na to, by więcej osób dowiedziało się, czym jest choroba wiecznego głodu. 

PROGRAM WYDARZENIA:

- od godziny 12.00, Skwer Millenium Hall - Magiczny Dzień Dziecka (magiczne pokazy iluzjonisty, wspólne czarowanie, zabawy z klaunem, szczudlarze, pokazy cyrkowe, żonglerka piłkami, latające talerze, kręcenie poi, wielkie zbijanie cukierkowej piniaty, słodkie upominki, konkursy z nagrodami, plac zabaw, wielkie bańki mydlane, balonowe zoo, dmuchańce i wiele innych atrakcji);

- bieg wystartuje o godzinie 15.00 z Millenium Hall. Uczestnicy ukończą bieg na Rynku Rzeszowskim;

- w rynku, po zakończeniu biegu, na dorosłych i dzieci będą czekać liczne atrakcje (licytacje, konkursy z nagrodami, występy artystyczne: Zespół Tańca Nowoczesnego „Koloret", Dziewczęca Orkiestra Dęta, koncert zespołu DOC).

Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Rzeszowa.
 
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowska przychodnia ma nowoczesny rezonans. Jedyny taki w Polsce

RZESZÓW. Pracownia Rezonansu Magnetycznego ZOZ Nr 2 w Rzeszowie została wyposażona w nowoczesny rezonans magnetyczny - INGENIA AMBITION 1.5 X T. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce.

Rzeszów

Bezpłatna komunikacja miejska na mecz Polska - Niemcy na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Już jutro w Rzeszowie wielkie piłkarskie wydarzenie. Wszyscy kibice będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Na os. Pobitno powstaje ogromny zbiornik na wodę pitną

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie realizuje dużą inwestycję na osiedlu Pobitno. Powstaje tam nowy zbiornik, który zwiększy zapasy wody pitnej dla mieszkańców Rzeszowa. Koszt inwestycji to blisko 24 mln...

Rzeszów

Jesienna zbiórka niebezpiecznych odpadów w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 11 do 15 października 2021 r. na terenie miasta odbędzie się obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady będzie można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Mieszkanka Rzeszowa oszukana metodą "na policjanta"

RZESZÓW. Mieszkanka Rzeszowa padła ofiarą oszusta, który podając się za funkcjonariusza CBŚ, wyłudził od niej sporą sumę pieniędzy. Kontaktując się z pokrzywdzoną, używał hasła „róża”.

Rzeszów

ZTM Rzeszów. Od 1 października zmiany w rozkładzie jazdy. Rusza pilotażowa linia nr 61

RZESZÓW. Zgodnie z zapowiedzią Zarządu transportu Miejskiego w Rzeszowie, od piątku (1.10) trzy autobusy komunikacji miejskiej zmienią swój rozkład jazdy, Ruszy również nowa linia, która połączy Matysówkę z Zalesiem.

Rzeszów

W niedzielę biegowe święto w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 3 października startuje 9. edycja PKO Maratonu Rzeszowskiego, któremu towarzyszyć będzie akcja charytatywna „Biegnę dla Julii i Patrycji”.

Rzeszów

Stop nielegalnym wyścigom. Sobotnia akcja rzeszowskich policjantów

RZESZÓW. Ponad 90 samochodów i kierowców skontrolowali w minioną sobotę rzeszowscy policjanci w ramach akcji „Stop nielegalnym wyścigom”. Działanie funkcjonariuszy związane są ze zlotami fanów motoryzacji w Rzeszowie.  

Reklama