Rzeszów - Wtorek, 09.09.2025
Reklama

W strefie Rzeszów-Dworzysko powstaje nowy budynek straży pożarnej

Dodano: 18.09.2019 r.

fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie
RZESZÓW. W strefie Rzeszów – Dworzysko powstaje Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Aktualnie rozpoczynają się prace wykończeniowe.

17 września, w strefie Rzeszów-Dworzysko odbył się briefing prasowy, podczas którego została podsumowana dotychczasowa realizacji inwestycji rzeszowskich strażaków. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz komendant miejski PSP w Rzeszowie st. bryg. Tomasz Baran.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2017 r. Dzięki środkom finansowym prezydenta Miasta Rzeszowa wykonana została dokumentacja projektowa. Na początku 2018 r. uzyskano pozwolenie na budowę obiektów straży pożarnej, w kwietniu ogłoszony został przetarg w wyniku, którego wyłoniony został generalny wykonawca tj. firma Baudziedzic z siedzibą w Rudnej Małej, który realizuje całość inwestycji tj. budynek główny wraz z placami wewnętrznym i zewnętrznym, wspinalnię służącą m.in. do suszenia i serwisu węzy strażackich oraz wielofunkcyjne boisko sportowe będące elementem wspomagającym utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej strażaków.

Umowa na realizację powyższego zadania podpisana została 4 września 2018 roku, natomiast oficjalne przekazanie terenu, placu budowy i rozpoczęcie prac ziemnych nastąpiło 11 września 2018 roku. Do końca 2018 r. wykonane zostały związane z budową fundamentów jak również główna konstrukcja budynku garażowego oraz I kondygnacja budynku administracyjno – biurowego.

Obecnie budynek strażnicy znajduje się w stanie surowym zamkniętym i rozpoczyna się następny etap inwestycji, czyli prace wykończeniowe oraz instalacyjne wewnątrz budynku. Place wewnętrzny i zewnętrzny zostały w 80 % utwardzone kostką brukową,  wykonano podbudowę pod boisko wielofunkcyjne, bieżnię oraz wybudowano dwie z trzech kondygnacji budynku wspinalni sportowej. Nowo budowana jednostka spowoduje znaczne skrócenie czasów dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej jego części, wpłynie na poprawę zabezpieczenia stref przemysłowych oraz międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka. Zastępy ratownicze także dużo szybciej dotrą do zdarzeń na autostradzie i nowo budowanej drodze ekspresowej.
Reklama

fot. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie

Po zakończonych pracach budowlanych na terenie nowej jednostki znajdziemy nowoczesny budynek, składający się m.in. z części administracyjno-biurowej, sal podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo-warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej, sali edukacyjnej „OGNIK” sprzyjającej kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych. Dodatkowo obiekt będzie przystosowany do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Na nowoczesną bryłę zaprojektowanego budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Całość założenia dopełnia bryła obiektu wspinalni, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego. Budowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3, przewidziano na lata 2018-2020 w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”.

Źródło: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Back to School w Millenium Hall. Oferty zajęć, strefa malucha, rabaty dla uczniów

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 września.

Rzeszów

Nowy rektor Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie przejął władzę rektorską

RZESZÓW. Nowy rektor zamierza z Politechniki stworzyć uczelnię, która będzie motorem napędowym nie tylko w regionie podkarpacia.

Rzeszów

Uszkodziła auto przy ul. Lwowskiej i odjechała. Miała ponad 3 promile

RZESZÓW. Do dwóch lat pozbawienia wolności grozi 39-letniej kobiecie, która będąc pod wpływem alkoholu, uszkodziła zaparkowany samochód, a gdy dowiedziała się, że poszkodowany wezwał policję, odjechała z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

Podpisano umowę na przebudowę budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Rejtana

RZESZÓW. Inwestycja ma być zakończona w 2021 r. Jej koszt to blisko 16,5 mln. zł  

Rzeszów

Dwie nowe ulice w Rzeszowie: ul. ks. Andrzeja Rabija i ul. Jana Welca

RZESZÓW. Radni zaakceptowali projekty uchwał dotyczące nadania nazw dwóm rzeszowskim ulicom.

Rzeszów

Kryte lodowisko przy ul. Witosa. Miasto szuka wykonawcy dokumentacji

RZESZÓW. Kolejny krok w kierunku budowy krytego lodowiska w Rzeszowie.

Rzeszów

Od 1 września zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Dwie linie będa kursowały częściej. Wznowione zostaną kursy oznaczone literą „s” oraz przywrócona zostanie „osiedlowa” linia nr 50 na Zalesiu.

Rzeszów

Atak na kontrolerki ZTM. Nagroda za pomoc w identyfikacji sprawcy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego wyznaczył nagrodę dla osoby, która pomoże w zidentyfikowaniu sprawcy, który zaatakował dwie kontrolerki biletów. Sprawa została zgłoszona na Policję.

Reklama