Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

W szpitalu „na górce” otwarto nowoczesną pracownię angiografii

Dodano: 17.06.2025 r. / Redakcja

fot. Artur Cybulski / KSW Rzeszów
fot. Artur Cybulski / KSW Rzeszów

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie uruchomił nowoczesny system angiograficzny. Zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany w nowej pracowni kosztował ponad 4,8 mln zł, z czego 4,5 mln zł to środki z Ministerstwa Zdrowia.

W KSW nr 2 w Rzeszowie uruchomiono nowoczesny, dwupłaszczyznowy system angiograficzny firmy PHILIPS. Jest to już drugi tego typu system na wyposażeniu szpitala. Pierwszy uruchomiono w 2022 roku i wykorzystywany jest głównie w diagnozowaniu i leczeniu chorób naczyniowych mózgu.

Nowy sprzęt jest jednym z najnowocześniejszym w kraju. Umożliwia jednoczesne obrazowanie w dwóch płaszczyznach. „Dzięki niemu lekarze uzyskują bardziej precyzyjny obraz badanego obszaru, a pacjent otrzymuje mniejszą dawkę promieniowania rentgenowskiego oraz mniejszą dawkę środka kontrastującego, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz osób z chorobami nerek” – informuje KSW nr 2 w Rzeszowie.

Reklama

Nowoczesny angiograf umożliwia również wykonywanie przekrojowych obrazów, np. głowy, podobnie jak tomograf komputerowy, dzięki czemu, w razie potrzeby lekarze mogą kontynuować zabieg u pacjenta, bez konieczności jego transportu do innej pracowni.

Sprzęt będzie służył pacjentom kardiologii dziecięcej oraz pacjentom z oddziałów kardiochirurgii, neurologii i neurochirurgii, a w przyszłości również chirurgii naczyniowej.

Zakup systemu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało na ten cel 4 500 000 zł. Szpital ze środków własnych wydał 315 000 zł. Konieczne było również przystosowanie pomieszczeń dla angiografu. Te prace kosztowały 2 485 600,00 zł, w tym 2 470 189,28 zł zostało przekazanych z Budżetu Województwa Podkarpackiego, a 15 410,72 zł ze środków własnych szpitala. Łączna wartość zakupu i instalacji angiografu to 7 300 600,00 zł.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Roboty wykończeniowe na budowie PCLA [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie weszła w fazę robót wykończeniowych. Obecny stan obiektu określany jest jako zbliżony do „deweloperskiego”. Na terenie inwestycji pracuje niezmiennie około 120–150 osób.

Rzeszów

To będzie największa w historii inwestycja zdrowotna na Podkarpaciu. Podpisano umowę na budowę PCMD

RZESZÓW. Ponad 759 mln zł — tyle będzie kosztować budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, największej inwestycji zdrowotnej w historii województwa. Umowę na jej realizację podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Nowoczesna placówka...

Rzeszów

„Rewolucja” w rzeszowskiej komunikacji miejskiej wstrzymana

RZESZÓW. Zapowiadane na 1 lipca br. duże zmiany w siatce połączeń rzeszowskiej komunikacji miejskiej, nie wejdą w życie w tym terminie. Miasto zdecydowało o przeprowadzeniu kolejnego etapu konsultacji i analiz.

Rzeszów

Wielkie święto nauki w Rzeszowie. „Moc Odkrywców” już w sobotę

RZESZÓW. Aż 70 stanowisk i 350 osób zaangażowanych w przygotowanie interaktywnych prezentacji, eksperymentów, mobilnych laboratoriów i wystaw — tak zapowiada się XVII edycja wydarzenia popularnonaukowego pn. „MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki...

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstaje arena z boiskami do siatkówki plażowej. Odbędzie się tu m.in. Puchar Świata

RZESZÓW. Przy ul. Towarnickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 1, powstaje nowoczesna arena sportowa z boiskami do siatkówki plażowej. Obiekt będzie gospodarzem prestiżowych wydarzeń rangi międzynarodowej i krajowej, w tym meczów...

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów. W weekend święto triathlonu w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę 30 i w niedzielę 31 maja 2026 r., w związku z organizacją Pucharu Europy w Triathlonie 2026 oraz Triathlonu Rzeszów 2026, w mieście wystąpią czasowe zamknięcia ulic i utrudnienia...

Rzeszów

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej. 63-latce grożą 3 lata więzienia

RZESZÓW. Ponad promil alkoholu w organizmie miała 63-letnia kierująca, ujęta przez świadków na terenie powiatu rzeszowskiego. Mężczyźni uniemożliwili kobiecie dalszą jazdę i powiadomili służby. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi jej...

Reklama