Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

W szpitalu „na górce” otwarto nowoczesną pracownię angiografii

Dodano: 17.06.2025 r. / Redakcja

fot. Artur Cybulski / KSW Rzeszów
fot. Artur Cybulski / KSW Rzeszów

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie uruchomił nowoczesny system angiograficzny. Zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany w nowej pracowni kosztował ponad 4,8 mln zł, z czego 4,5 mln zł to środki z Ministerstwa Zdrowia.

W KSW nr 2 w Rzeszowie uruchomiono nowoczesny, dwupłaszczyznowy system angiograficzny firmy PHILIPS. Jest to już drugi tego typu system na wyposażeniu szpitala. Pierwszy uruchomiono w 2022 roku i wykorzystywany jest głównie w diagnozowaniu i leczeniu chorób naczyniowych mózgu.

Nowy sprzęt jest jednym z najnowocześniejszym w kraju. Umożliwia jednoczesne obrazowanie w dwóch płaszczyznach. „Dzięki niemu lekarze uzyskują bardziej precyzyjny obraz badanego obszaru, a pacjent otrzymuje mniejszą dawkę promieniowania rentgenowskiego oraz mniejszą dawkę środka kontrastującego, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz osób z chorobami nerek” – informuje KSW nr 2 w Rzeszowie.

Reklama

Nowoczesny angiograf umożliwia również wykonywanie przekrojowych obrazów, np. głowy, podobnie jak tomograf komputerowy, dzięki czemu, w razie potrzeby lekarze mogą kontynuować zabieg u pacjenta, bez konieczności jego transportu do innej pracowni.

Sprzęt będzie służył pacjentom kardiologii dziecięcej oraz pacjentom z oddziałów kardiochirurgii, neurologii i neurochirurgii, a w przyszłości również chirurgii naczyniowej.

Zakup systemu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało na ten cel 4 500 000 zł. Szpital ze środków własnych wydał 315 000 zł. Konieczne było również przystosowanie pomieszczeń dla angiografu. Te prace kosztowały 2 485 600,00 zł, w tym 2 470 189,28 zł zostało przekazanych z Budżetu Województwa Podkarpackiego, a 15 410,72 zł ze środków własnych szpitala. Łączna wartość zakupu i instalacji angiografu to 7 300 600,00 zł.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Rzeszów

Żywa Biblioteka ponownie w Rzeszowie. Zamiast książek wypożyczysz człowieka i jego historię

W sobotę, 30 maja, Uniwersytet Rzeszowski po raz czwarty stanie się miejscem niezwykłych spotkań i rozmów. W godz. 11:00–16:00 w holu budynku A0 przy ul. Pigonia 1 odbędzie się kolejna edycja Żywej...

Rzeszów

Trzy dni sportu w centrum Rzeszowa. W ten weekend druga edycja Podkarpackiego Festiwalu Sportowego

Biegi ultra na dystansach do 100 km, turnieje szachów i darta, widowiskowa gala sztuk walki, nocny przejazd rolkarzy i mnóstwo rodzinnych atrakcji – tak w skrócie zapowiada się druga edycja Podkarpackiego Festiwalu...

Rzeszów

Poranny wypadek na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia

RZESZÓW. Dziś rano na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Ranne zostały 3 osoby. Przyczyną wypadku było niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Pomnik Dziesięciu Rąk zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Pomnik Ofiar Terroru, nazywany również pomnikiem „10 rąk” zostanie wyremontowany. Mieszczący się przy ul. Partyzantów monument został uszkodzony przez złamane drzewo podczas wichury.

Rzeszów

W Dzień Dziecka do Rzeszowa przyjedzie słodka ciężarówka pełna atrakcji

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 1 czerwca, do stolicy Podkarpacia ponownie zawita ciężarówka pełna atrakcji dla najmłodszych miłośników słodyczy. Mobilne centrum zabawy pojawi się na parkingu E.Leclerc przy al. Tadeusza Rejtana 69 podczas...

Rzeszów

Dachowanie samochodu osobowego na S19 w Świlczy

ŚWILCZA. Dziś rano na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Świlcza doszło do dachowania samochodu osobowego. Przez pewien czas kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Rzeszów

Nowe wiaty, pylony i stojaki rowerowe na rzeszowskich przystankach

RZESZÓW. Część rzeszowskich przystanków autobusowych czekają zmiany. Na 140 pojawią się nowe wiaty, a przy 150 staną stojaki rowerowe. W planach jest również montaż 50 pylonów przystankowych z podświetlanymi gablotami na rozkłady...

Reklama