Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

W szpitalu „na górce” otwarto nowoczesną pracownię angiografii

Dodano: 17.06.2025 r. / Redakcja

fot. Artur Cybulski / KSW Rzeszów
fot. Artur Cybulski / KSW Rzeszów

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie uruchomił nowoczesny system angiograficzny. Zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany w nowej pracowni kosztował ponad 4,8 mln zł, z czego 4,5 mln zł to środki z Ministerstwa Zdrowia.

W KSW nr 2 w Rzeszowie uruchomiono nowoczesny, dwupłaszczyznowy system angiograficzny firmy PHILIPS. Jest to już drugi tego typu system na wyposażeniu szpitala. Pierwszy uruchomiono w 2022 roku i wykorzystywany jest głównie w diagnozowaniu i leczeniu chorób naczyniowych mózgu.

Nowy sprzęt jest jednym z najnowocześniejszym w kraju. Umożliwia jednoczesne obrazowanie w dwóch płaszczyznach. „Dzięki niemu lekarze uzyskują bardziej precyzyjny obraz badanego obszaru, a pacjent otrzymuje mniejszą dawkę promieniowania rentgenowskiego oraz mniejszą dawkę środka kontrastującego, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci oraz osób z chorobami nerek” – informuje KSW nr 2 w Rzeszowie.

Reklama

Nowoczesny angiograf umożliwia również wykonywanie przekrojowych obrazów, np. głowy, podobnie jak tomograf komputerowy, dzięki czemu, w razie potrzeby lekarze mogą kontynuować zabieg u pacjenta, bez konieczności jego transportu do innej pracowni.

Sprzęt będzie służył pacjentom kardiologii dziecięcej oraz pacjentom z oddziałów kardiochirurgii, neurologii i neurochirurgii, a w przyszłości również chirurgii naczyniowej.

Zakup systemu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Zdrowia, które przekazało na ten cel 4 500 000 zł. Szpital ze środków własnych wydał 315 000 zł. Konieczne było również przystosowanie pomieszczeń dla angiografu. Te prace kosztowały 2 485 600,00 zł, w tym 2 470 189,28 zł zostało przekazanych z Budżetu Województwa Podkarpackiego, a 15 410,72 zł ze środków własnych szpitala. Łączna wartość zakupu i instalacji angiografu to 7 300 600,00 zł.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac ziemnych prowadzonych w rejonie ul. Spichlerzowej, operator koparki natrafił na niewybuch z czasów II wojny światowej. Rzeszowscy saperzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie. Wstrzymany ruch pociągów

W Trzcianie pod Rzeszowem doszło dziś rano do śmiertelnego potrącenia kobiety przez pociąg. Od godziny 7.45 ruch na linii Rzeszów Główny – Trzciana jest wstrzymany. Przewoźnicy uruchamiają komunikację zastępczą.

Rzeszów

Budowa największej inwestycji MPWiK w Rzeszowie przekroczyła półmetek

RZESZÓW. Przeprowadzono pierwsze próby szczelności nowego zbiornika retencyjnego powstającego w ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków MPWiK. To największa inwestycja w historii spółki. Jej wartość to 226 mln zł. Prace mają zakończyć się wiosną...

Rzeszów

Dodatkowe kursy kilku linii MPK na Rzeszowskie Kulturalia

RZESZÓW. W związku z organizowanymi w dniach 22–23 maja XIV Rzeszowskimi KultURaliami, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchomi dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba przejazdów ma ułatwić uczestnikom dojazd na koncerty...

Rzeszów

Rzeszów zyska nowoczesną kompostownię. Rusza wielomilionowa inwestycja MPGK

RZESZÓW. Około 17 mln zł będzie kosztowała budowa Instalacji Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Inwestycja powstanie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Wybrano już wykonawcę tego zadania.

Rzeszów

Zderzenie dwóch aut na al. Rejtana w Rzeszowie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Dziś rano na al. Rejtana, w rejonie hipermarketu E. Leclerc, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Volkswagena i Mercedesa. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby.

Rzeszów

Kibice przejdą ulicami Rzeszowa. Utrudnienia przed meczem Resovii ze Stalą Stalowa Wola

RZESZÓW. W piątek na stadionie przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie rozegrany zostanie mecz o Mistrzostwo Betclic 2. ligi mężczyzn w piłce nożnej. Resovia przed własną publicznością zmierzy się ze Stalą Stalowa Wola....

Rzeszów

Kolizja na ul. Krakowskiej. Pijana kobieta uderzyła audi w znak drogowy

RZESZÓW. Ponad 3 promile w organizmie miała 34-letnia kobieta kierująca Audi, która straciła panowanie nad autem i uderzyła w znak drogowy. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama