Rzeszów - Poniedziałek, 09.06.2025
Reklama

Ważny krok w kierunku utworzenia parku dendrologicznego na Zalesiu

Dodano: /

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie park dendrologiczny. Ważnym krokiem do jego utworzenia będzie wykonanie specjalistycznych badań tego obszaru, które przeprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt tych skomplikowanych analiz to 115 tys. zł.

Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj w ratuszu Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa i prof. dr hab. n. med. Adam Reich, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na mocy tego dokumentu naukowcy z UR wykonają badania, które obejmą m.in. inwentaryzację roślin i mszaków, zbiorowisk roślinnych. Wykonana zostanie m.in. także analiza składu gatunkowego owadów ,inwentaryzacja ornitologiczna, analizy przestrzenne.

Powierzchnia przyszłego parku wyniesie 4 hektary. Istniejąca zieleń zostanie uzupełniona o nowe nasadzenia drzew i krzewów. Wyznaczone zostaną ścieżki spacerowe. W parku powstaną m.in. punkty obserwacyjne fauny i flory oraz ogrody tematyczne, takie jak np. zapachowy, roślin miododajnych, przyprawowych czy leczniczych. Park będzie oświetlony, dla najmłodszych będzie też plac zabaw.

Badania prowadzone przez zespół naukowców z UR - na którego czele stoi dr inż. architekt krajobrazu Agata Gajdek - mają potrwać do końca października br. Następnie będzie można zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej.

- Park Dendrologiczny, który stworzymy na Zalesiu obejmie obszar o powierzchni 4 hektarów. Z tym, że ten teren, którym się teraz zajmujemy, traktuję jako pierwszy etap tworzenia tego pięknego zielonego miejsca. Na razie 4 hektary, ponieważ tyle mamy tam terenu miejskiego. Są natomiast sąsiednie niezagospodarowane działki, w planie zagospodarowania zarezerwowane pod zieleń, które w przyszłości będzie można dokupić, by ten park powiększyć. Cieszę się, że po raz kolejny współpracujemy z Uniwersytetem Rzeszowskim i korzystamy z wiedzy naszych naukowców – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Reklama

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zespół PRz Racing Team zaprezentował nowy bolid PMT-03

RZESZÓW. To już trzeci bolid wyścigowy w warsztacie, którego projekt w zeszłym roku wywalczył dla zespołu drugie miejsce w kategorii Business Presentation podczas zawodów Formula Student Virtual Event 2020. 

Rzeszów

Zaginęła 48-letnia mieszkanka Racławówki. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Zaginiona to Dorota Majkut, mieszkanka Racławówki. Zaginęła dziś rano. 

Rzeszów

System do rehabilitacji rąk stworzony na Politechnice Rzeszowskiej doceniony w konkursie „StudentWynalazca”

RZESZÓW. Autorem systemu jest Paweł Gmiterk, student mechatroniki oraz dr. inż. Jacka S. Tutaka z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

Jest koncepcja przebudowy ul. Kwiatkowskiego. Będą 4 pasy ruchu?

RZESZÓW. Cztery pasy ruchu, obustronne chodniki, ścieżka rowerowa – tak ma wyglądać rozbudowana ulica Kwiatkowskiego. Ratusz przedstawił koncepcje jej poszerzenia. Koszt inwestycji to ok 30 mln zł.

Rzeszów

Taranowali autem witryny sklepowe, a następnie kradli alkohol i papierosy

RZESZÓW. Dwaj mieszkańcy Rzeszowa usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem. 

Rzeszów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej nominowani do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021

Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej uzyskał nominację do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii "innowacyjne technologie i badania przyszłości".

Rzeszów

Policjanci eskortowali auto z rodząca kobietą do szpitala w Rzeszowie

RZESZÓW. Strzyżowscy policjanci we współpracy z rzeszowskimi funkcjonariuszami pilotowali samochód z rodzącą kobietą, ze Strzyżowa do szpitala w Rzeszowie.

Reklama