Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Wiemy kto dostarczy pociągi dla tras Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 17.05.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Samorząd Województwa Podkarpackiego rozstrzygnął przetarg na dostarczenie taboru kolejowego dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Łącznie za dostawę zapłaci prawie 200 mln zł.

Rozstrzygnięto drugi w kolejności przetarg na dostawę taboru kolejowego na potrzeby Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione, chodziło o zaproponowane stawki.  

Przetarg mówi o dostarczeniu ośmiu fabrycznie nowych pojazdów szynowych z napędem elektrycznym w wersji trójczłonowej oraz o dwóch fabrycznie nowych dwuczłonowych zespołów trakcyjnych z napędem spalinowym.

Zamówienie podzielono na dwie części. Zarówno pierwsza jego część, traktująca o elektrykach, jak i druga, mówiąca o pociągach z napędem spalinowym, powinna zostać wykonana (dostarczona) do 30 września 2020 roku.

Wg. dokumentacji przetargowej pociągi z napędem elektrycznym mają poruszać się z prędkością większą lub równą 160 km/h, posiadać minimalnie 128 miejsc siedzących stałych oraz min. 10 miejsc siedzących uchylnych, jeżeli chodzi o miejsca stojące, to powinny spełniać parametry 4 osób/m2.

Dwuczłonowy zespół trakcyjny z napędem spalinowym ma poruszać się z prędkością większą lub równą 120 km/h. Pojazd będzie posiadał minimalnie 105 miejsc siedzących. Pozostałe parametry związane z liczbą miejsc są identyczne jak te wyżej wymienione.
Reklama
Na zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego zostanie przeznaczone ok. 287 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wynosi 117 mln zł. W sumie na pierwszą część taboru zarezerwowano 163 mln zł., na drugą 42,5 mln zł. Podczas otwarcia zaprezentowano oferty na poziomie ok. 38 mln zł (II część) i ok. 161 mln zł (II część).

15 maja poznaliśmy firmę, którą Samorząd Województwa Podkarpackiego postanowił uczynić wykonawcą inwestycji. Ich dostawą zajmie się firma Newag z Nowego Sącza. Była to jedyna firma jaka wzięła udział w przetargu.

Przypomnijmy, że wartość całego projektu (Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna) szacuje się na ponad 580 mln zł. Zakłada się, że pierwsze pociągi rusza w 2021 roku. Według wstępnych założeń nowe linie kursować będą na trasie: Rzeszów – Dębica, Rzeszów- Przeworsk, Rzeszów-Kolbuszowa, Rzeszów –Strzyżów oraz Rzeszów - Port Lotniczy Jasionka.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Siatkarki Developres SkyRes Rzeszów wywalczyły brąz

RZESZÓW. Reprezentantki stolicy województwa podkarpackiego swój ostatni mecz wygrały po tie-breaku.

Rzeszów

Nowoczesna stacja Rzeszów Główny i nie tylko. Ponad 2 mld zł. na inwestycje kolejowe na Podkarpaciu

RZESZÓW. W Rzeszowie 30 kwietnia 2019 r. odbyła się konferencja” Inwestycje kolejowe na Podkarpaciu”. 

Rzeszów

Trwają przygotowania do sezonu letniego na basenach otwartych i Żwirowni

RZESZÓW. Najprawdopodobniej już na początku czerwca mieszkańcy będą mogli skorzystać z otwartych basenów i Żwirowni.

Rzeszów

10 maja dni otwarte w Zarządzie Transportu Miejskiego

RZESZÓW. Spotkanie rozpocznie się  w godzinach od 9.00 do 17.00. 

Rzeszów

Blinkee.city powraca, tym razem z hulajnogami. Znamy cennik usług

RZESZÓW. Marek Ustrobiński: „Do dyspozycji mieszkańców jest 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych i 50 hulajnóg”.

Rzeszów

Miasto decyduje się na sprzedaż ponad 110 letniej kamienicy

RZESZÓW. Koszt jej przebudowy jest za duży dla miasta, choć początkowo planowano jej remont.

Rzeszów

Zlikwidowano nielegalną wytwórnie tytoniu. Zatrzymano dwóch rzeszowiaków

RZESZÓW. Trzy osoby zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego.

Reklama