Rzeszów - Środa, 31.12.2025
Reklama

Wirtualny spacer po Rzeszowie bezpłatnie z okazji Święta Paniagi

Dodano: 17.04.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Z okazji Święta Paniagi, dzięki aplikacji City Talks będzie można bezpłatnie odbyć wirtualne spacery po Rzeszowie.
 
Aplikacja mobilna City Talks to połączenie spacerów ze słuchaniem miejskich opowieści. Narzędzie umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi.
 
Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesione są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście. Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Zwiedzać można w dwóch wariantach: spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.
 
Aplikacja umożliwia również korzystanie z wielu funkcjonalności, m.in. tworzenia własnego planu spaceru, filtrowania zawartości aplikacji i wyboru punktu według własnych preferencji oraz robić zdjęcia, które są zapisywane w galerii. Na co dzień aplikacja będzie dostępna w modelu freemium. Podstawowe funkcje są bezpłatne, a korzystanie z ułożonych spacerów wymaga zapłaty. Twórcy aplikacji chcą, aby ona żyła nie tylko z powodu sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta. 
 
Bezpłatny dostęp do 12-stu spacerów po Rzeszowie

 
W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ulicy 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.
 
  • “Święto Paniagi z kulturą chorwacką w tle” oprowadzi użytkowników aplikacji po atrakcjach przygotowanych dla rzeszowian z okazji Święta Paniagi.
 
  • Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy… 
 
  • „Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym  mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!
 
Rzeszów to drugie obok Warszawy miasto dostępne w aplikacji City Talks. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą zwiedzić, czyli odsłuchać aż 250 nagranych mikrohistorii i obejrzeć archiwalne zdjęcia. Z części punktów powstało aż 12 spacerów tematycznych, przybliżających m.in. secesyjną i modernistyczną architekturę miasta, jego legendarnych mieszkańców i słynne rzeszowskie rody, jak również czasy C.K. Galicji i PRL, okres wojennej konspiracji czy dziedzictwo kultury żydowskiej.
Reklama
 
3 maja odbędą się dwa spotkania z twórcami aplikacji. Pierwsze zaplanowano na godz. 12:30 w kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza, a drugie o godz. 15:30 w Starej Synagodze.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Straż Miejska znakuje rowery. Najbliższa akcja już 20 lipca

RZESZÓW. Znakowanie odbywa się w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Targowej 1. Wcześniej, należy się zarejestrować pod nr telefonu 986.

Rzeszów

W pobliżu Wisłoka posadzono kolejne duże drzewa

RZESZÓW. Lipy szerokolistne i klony pojawiły się na terenie poniżej wybudowanego niedawno łącznika al. Kopisto i ul. Wierzbową. 

Rzeszów

Zarzuty dla sprawców postrzelenia 23-letniej mieszkanki Rzeszowa

RZESZÓW. Mateusz M. i Sebastian S usłyszeli m.in. zarzut usiłowania zabójstwa.

Rzeszów

Klasa dla młodzieży z Ukrainy w ZSKU

RZESZÓW. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie otwiera nowy kierunek nauki skierowany także dla młodzieży ukraińskiej. Patronat nad klasą objęła firma Strabag.

Rzeszów

Zielona przestrzeń rekreacyjna z zakątkami tematycznymi na os. Nowe Miasto

RZESZÓW. Inwestycja o wartości 285 tys. zł ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Nowoczesny rezonans magnetyczny w szpitalu przy ul. Rycerskiej

RZESZÓW. W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie otwarto nowoczesną Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Pracownia posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powstała dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Inwestycję za ponad 124 mln zł realizuje firma Budimex S.A.

Rzeszów

Dodatkowe pieniądze w budżecie Rzeszowa na projekty trzech inwestycji

RZESZÓW. Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze w budżecie miasta na trzy ważne inwestycje.

Reklama