Rzeszów - Czwartek, 19.02.2026
Reklama

Wmurowano kamień węgielny pod budowę PCLA. Wykonano już 65 proc. prac

Dodano: 16.02.2026 r. / Redakcja

Budowa PCLA - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Budowa PCLA - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. W piątek na budowie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki odbyła się uroczystość wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, na czele z prezesem Sebastianem Chmarą.

– Niemal 20 lat temu na łonie samorządu zaczęliśmy dyskutować o potrzebie nowego stadionu lekkoatletycznego. I z dumą mogę powiedzieć, że po 20 latach wmurowaliśmy kamień węgielny pod powstający już wspaniały obiekt. Będzie to stadion na którym będzie królowała lekka atletyka, stąd obecność na dzisiejszej uroczystości jeszcze nie tak dawno wybitnego sportowca a dziś prezesa PZLA – Sebastiana Chmary. Wierzę, że ten obiekt będzie wyjątkowym miejscem szkolenia mistrzów lekkiej atletyki, która zawsze dostarczała nam najwięcej medali na olimpiadach – mówił podczas uroczystości Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

- Pomimo tego, że dziś piątek 13, wierzę, że jest to bardzo szczęśliwy dzień dla polskiej lekkiej atletyki. W Rzeszowie powstaje jeden z najpiękniejszych lekkoatletycznych obiektów – powiedział prezes Chmara.

Podczas uroczystości w specjalny betonowy blok wmurowana została kapsuła czasu, w której znalazły się: akt erekcyjny podpisany przez wszystkich biorących udział w piątkowej uroczystości, najnowsze wydanie gazety Nowiny, zdjęcie rzeszowskiego ratusza, koszulka, na której jest motyw Rzeszowa jako Europejskiego Miasta Sportu 2026 oraz herb Rzeszowa.

Jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Polsce

Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Na zadaszonych trybunach przewidziano miejsca dla blisko 8 tys. widzów.

Stadion będzie pełnił trzy funkcje, z których kluczową stanowić ma lekkoatletyczna. - Będziemy mieć jeden z lepszych kompleksów ośrodków szkolenia lekkoatletycznego Polsce – podkreśla Konrad Fijołek.

Obiekt zostanie przystosowany do organizacji mistrzostw Polski i Europy w różnych kategoriach wiekowych. Znajdzie się tam 400-metrowa bieżnia, skocznie, kryta bieżnia 150 m oraz zaplecze odnowy biologicznej.

Reklama

PCLA będzie również spełniać wymogi stadionu piłkarskiego Ekstraklasy i UEFA. Zaplanowano sektor dla kibiców gości, strefę rodzinną, loże VIP oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Boisko zostanie wyposażone w naturalną murawę z systemem nawadniania i podgrzewania.

65 proc. prac za nami

Prace przy budowie PCLA rozpoczęły się w styczniu ubiegłego roku. Pierwszym zadaniem wykonawcy było przeprowadzenie robót rozbiórkowych starego obiektu. Następnie przebudowano kolidujące z inwestycją urządzenia podziemne: sieci energetyczne, sanitarne. Wykonano wycinkę drzew. Po zakończeniu tych działań, można było rozpocząć budowę nowego obiektu.

Wykonawcą inwestycji jest firma Mirbud, która ma spore doświadczenie w realizacji obiektów sportowych na terenie całego kraju. Spółka wybudowała m.in. stadion Wisły Płock czy Odry Opole oraz halę sportową Podium Gliwice na 15 tys. widzów.

Jak przekazał rzeszowski ratusz, zrealizowano już 65 procent robót budowlanych.

Wykonano już m.in. trybuny żelbetowe, zadaszenie obiektu. Gotowa jest sieć kanalizacji sanitarnej zewnętrznej. Obecnie prowadzone są roboty związane z budową budynku zaplecza socjalnego i administracyjnego. Wykonano jego część podziemną i naziemną, izolację przeciwwodną, instalacje elektryczne wewnętrzne. Zrealizowano także prace związane z wykonaniem podbudowy parkingu – wylicza Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa i dodaje, że rozpoczęły się już roboty wykończeniowe budynku głównego i zaplecza sportowego.

Inwestycja przy ul. Wyspiańskiego jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jej koszt to 194 mln zł. PCLA ma być gotowe jesienią tego roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Spotkanie ws. drogi ekspresowej S19 w relacji Rzeszów Południe-Babica

RZESZÓW. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

Rzeszów

Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Rzeszowie niemal pewne. PGE postawiło ratusz pod ścianą

RZESZÓW. Trwa II etap postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul Ciepłowniczej.

Rzeszów

Biuro Rady Miasta Rzeszowa zmieni lokalizację

RZESZÓW. Biuro Rady Miasta, które od około 10 lat mieści się w willi przy al. Pod Kasztanami 8, zostało zmuszone do zmiany lokalu.

Rzeszów

Zakaz sprzedaży alkoholi w godzinach nocnych obejmie cały Rzeszów?

RZESZÓW.  Komisja Zdrowia, Rodziny i Pomocy Społecznej rozważy propozycje.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów powalczy o punkty w Bełchatowie

RZESZÓW. Początek spotkania w Bełchatowie o godz. 17.30. Transmisja w Polsacie Sport.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Młp. Policja poszukuje świadków

RZESZÓW. 19-letni pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Rzeszów

Witold Wiśniewski rezygnuje z funkcji dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1

RZESZÓW. Tadeusz Pióro będzie pełnił obowiązki aż do rozstrzygnięcia konkursu, który wyłoni nowego dyrektora szpitala.

Rzeszów

Sprawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej trafiła do komisji

RZESZÓW. Temat został przeniesiony pod obrady komisji.

Reklama