Rzeszów - Poniedziałek, 05.05.2025
Reklama

WSPiA zainaugurowała nowy rok akademicki

Dodano:

fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
RZESZÓW. Bez udziału zaproszonych gości, studentów i pracowników – tak wyglądała inauguracja 26. roku akademickiego w najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu.

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbyła się w sobotę 17 października 2020 r. czyli w dniu, w którym Rzeszów objęty został czerwoną strefą. W związku z tym w uroczystości wzięła udział mocno ograniczona liczba gości, a wydarzenie można było oglądać w formie transmisji internetowej, która dostępna jest na kanale YouTube WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej https://youtu.be/2fj3ZSZ4UJY?t=441.

Uroczystość rozpoczął prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, który powitał skromną reprezentację studentów i pracowników obecnych na sali oraz osoby oglądające transmisję w internecie. – Dzisiejsza Inauguracja przebiega w dwóch wymiarach. Jest częścią obchodów 25-lecia działalności Uczelni. Jest także podsumowaniem minionego roku i prezentacją planów na kolejny. Niestety z powodu pandemii i formy zdalnej nie niesie ze sobą tradycyjnej radości, która zawsze nam towarzyszyła – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.
 
Podczas wystąpienia Inauguracyjnego Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przypomniał 25-letnią historię Uczelni. Rozpoczął od jej utworzenia w 1995 roku jako pierwszej niepublicznej Uczelni na ścianie wschodniej. Wspomniał momenty tworzenia nowych kierunków studiów oraz uzyskania w 2011 r. uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Uczestnicy Inauguracji mogli poznać inwestycje w kampusie Uczelni w Przemyślu i Rzeszowie. Prof. Jerzy Posłuszny wymieniła także ważniejsze wydarzenie, konferencje i inicjatywy WSPiA oraz przypomniał przeniesienie siedziby do Rzeszowa w 2016 r.
 
– Mówiąc o nowym roku akademickim, nie możemy pominąć nadzwyczajnej sytuacji, w której jesteśmy. Próbowaliśmy połączyć kształcenie stacjonarne ze zdalnym, bo uważam, że student musi mieć kontakt ze swoimi wykładowcami. Takie były plany! Niestety musieliśmy podjąć decyzję o przejściu – na razie do końca października – na edukację całkowicie zdalną. Jesteśmy pod względem technicznym i merytorycznym doskonale do tego przygotowani m.in. dzięki EDUKATOROWI studenta WSPiA. Jest to realna pomoc dydaktyczna wspomagająca naukę każdego przedmiotu – wyjaśnił prof. Jerzy Posłuszny.
 
– W nowym roku akademickim życzę studentom – zwłaszcza pierwszego roku – zdrowia i ostrożności. Proszę, aby Państwo nie lekceważyli powagi sytuacji związanej z pandemią, a czas spędzany w domach wykorzystali na systematyczną naukę – powiedział prof. Jerzy Posłuszny.
 
Reklama
Podczas Inauguracji minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w 2020 r. prof. Antoniego Pieniążka, wieloletniego wykładowcy i przyjaciela WSPiA.
 
Nowi studenci i doktorzy

Tradycyjnie główną częścią Inauguracji było przyjęcie w poczet studentów osób rozpoczynających naukę na studia I i II stopnia na kierunku „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne” i „zarządzanie” oraz jednolitych studiach magisterskich na kierunku „prawo”. Ze względu na obecną sytuację tylko czterech przedstawicieli różnych kierunków złożyło uroczyste ślubowanie, po którym zostali mianowani przez Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej na studentów.
 
Ważnym elementem były także promocje doktorskie 3 osób, które w ostatnim czasie uzyskały stopień doktora. Przysięgę złożyli: dr Marcin Harasimowicz, dr Anna Pieniak oraz dr Agnieszka Sikorska. Promotorami rozpraw doktorskich byli: prof. Andrzej Zoll (wykładowca WSPiA), prof. Zbigniew Czarnik (wykładowca WSPiA) i prof. Katarzyna Kaczmarczyk Kłak.
 
Najlepsi z Najlepszych

Podczas Inauguracji roku akademickiego ogłoszono również listę najlepszych absolwentów WSPiA. Nagrodę im. Profesora Marcina Jełowickiego dla najlepszego absolwenta studiów na kierunku „Administracja” otrzymała Małgorzata Hebda. Najlepszy absolwent studiów na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” to Paula Kubas, na kierunku „Prawo” to Alicja Jaworowska, a na kierunku „Zarządzanie” Sandra Kida. Rozstrzygnięty został również konkurs na najlepsze prace dyplomowe. W kategorii prac magisterskich I nagrodę otrzymała Bernadeta Drozd, II miejsce przyznano Joannie Ziaja, a III Marioli Chorzępie. W kategorii prac licencjackich najlepsza okazał się Agnieszka Oswald, II nagrodę otrzymała Agnieszka Zaguła, a III Wioletta Tobiasz-Szaszowska.

Wykład Inauguracyjny

Uroczystość zakończył „Dwugłos inauguracyjny”. W tym roku dyskusję pt. „Wolność zgromadzeń – aspekt administracyjnoprawny” poprowadzili wykładowcy WSPiA prof. dr hab. Zbigniew Czarnik (sędziego NSA) oraz prof. dr hab. Robert Sawuła (sędziego NSA).
 
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, najstarsza niepubliczna Uczelnia na Podkarpaciu w tym roku obchodzi jubileusz 25 lat działalności. W tym czasie wykształciła blisko 50 tys. osób. Prowadzi nowoczesne studia na 4 kierunkach: „administracji”, „bezpieczeństwie wewnętrznym”, „prawie” i „zarządzaniu”. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. W tym roku naukę w WSPiA rozpoczyna ponad 5 tys. studentów w tym blisko 2000 na pierwszym roku studiów.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów w czołówce rankingu przeprowadzonego w 21 największych miastach Polski

RZESZÓW. Miasto zostało również najwyżej ocenione pod względem jakości edukacji.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów po porażce z Indykpolem AZS Olsztyn znacznie oddala się od fazy play-off

RZESZÓW. W meczu 22. kolejki PlusLigi zespół Asseco Resovii Rzeszów zmierzył się z Indykpolem AZS Olsztyn.

Rzeszów

Ratusz wstrzymał premierę spektaklu w Teatrze Maska. Powód: może obrażać uczucia katolików i żydów

RZESZÓW. „Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny" - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

O krok od tragedii na ul. Warszawskiej

RZESZÓW. Kobieta chciała popełnić samobójstwo. 

Rzeszów

Miasto cofa pozwolenie zintegrowane Res-Drobu. Firma nie dostała jeszcze oficjalnego pisma

RZESZÓW. Podstawą cofnięcia pozwolenia zintegrowanego było pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. 

Rzeszów

Wypadek na ul. Lwowskiej. Przywrócono ruch w kierunku Rzeszowa [AKTUALIZACJA]

RZESZÓW. Doszło do wypadku przy ul. Lwowskiej. Kierowcy podróżujący do Rzeszowa od strony Łańcuta stoją.

Rzeszów

Ratusz chce ruszyć z wypożyczalnią rowerów i skuterów od 1 kwietnia

RZESZÓW. Na ulicach ma pojawić się min. 100 rowerów klasycznych, min. 50 rowerów elektrycznych oraz min. 50 skuterów elektrycznych.

Reklama