Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W nocy z soboty na niedzielę cofniemy zegarki

Znów czeka nas przestawianie zegarków. W związku ze zmianą czasu na zimowy, w nocy z soboty na niedzielę cofniemy je o godzinę.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie nawiązują współpracę

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Rzeszowie oraz porozumienie w sprawie patronatu honorowego.

Rzeszów

Znaleziono zwłoki w zalewie nad Wisłokiem. Policja ustala tożsamość

RZESZÓW. Policjanci i prokurator pracują na miejscu znalezienia ludzkich zwłok w rejonie zalewu nad Wisłokiem. Prawdopodobnie to ciało mężczyzny.

Rzeszów

20-latek zatrzymany za posiadanie marihuany

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. W jego piwnicy funkcjonariusze znaleźli ponad 50 g suszu marihuany.

Rzeszów

W Rzeszowie ruszyła I edycja konkursu "Miejsce przyjazne seniorom"

RZESZÓW. Organizatorzy konkursu chcą wyróżnić osoby i miejsca przyjazne seniorom. 

Rzeszów

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

Rzeszów

Rzeszów z największą dostępnością mieszkańców do terenów zielonych. Prezydent: "chcemy podwyższać ten wskaźnik"

RZESZÓW. Według badań Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, dotyczących terenów zieleni w największych polskich miastach, Rzeszów cechuje się największą dostępnością mieszkańców do terenów zielonych.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy na Wszystkich Świętych?

RZESZÓW. ZTM uruchomi dziesięć specjalnych linii autobusowych. Większość połączeń będzie odbywać się co 20 minut.

Reklama