Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

Zakończyła się ważna inwestycja na lotnisku w Jasionce

Dodano: 23.10.2025 r. / Redakcja

fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka
fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

RZESZÓW. Zakończyła się przebudowa 700-metrowego odcinka drogi startowej na podrzeszowskim lotnisku. Inwestycja, realizowana w ramach unijnego programu Connecting Europe Facility (CEF), została ukończona trzy tygodnie przed terminem. Dzięki temu Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka im. Rodziny Ulmów przywrócił pełną eksploatację pasa o długości 3200 metrów.

- Dziś możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jesteśmy gotowi. Cała długość naszego pasa startowego jest w pełnej dyspozycji przewoźników i pasażerów. Zakończenie przebudowy to nie tylko techniczny sukces, ale przede wszystkim gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu operacji lotniczych. Tym samym lotnisko jest gotowe obsługiwać rosnący ruch w segmencie pasażerskim i cargo – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Za realizację robót odpowiadała firma Strabag. W trakcie ich wykonywania lotnisko było cały czas funkcjonalne, a prace budowlane były prowadzone w taki sposób, by nie zakłócać bieżących operacji lotniska.

- Prace przy tak strategicznym obiekcie jak droga portu lotniczego wymagają precyzji, doświadczenia i ścisłej koordynacji. Przebudowę 700-metrowego odcinka prowadzimy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i najwyższych standardów jakości – podkreślał we wrześniu br. Janusz Bucior, przedstawiciel firmy Strabag.

Z kolei podczas dzisiejszej konferencji, Paweł Wołowiec, kierownik robót drogowych w firmie Strabag podkreślił, że „zakres wykonanych prac gwarantuje, że zmodernizowana infrastruktura będzie służyć lotnictwu przez kolejne dekady, spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa i funkcjonalności”.

Realizacja inwestycji trwała 19 tygodni. W tym czasie port lotniczy obsłużył ponad 6847 operacji w tym 3417 odlotów i 3430 przylotów.

Reklama

Dodatkowo przez cały okres trwania przebudowy, bez żadnych ograniczeń lądowały samoloty szerokokadłubowe.

Droga startowa na podrzeszowskim lotnisku jest jedną z najdłuższych w kraju. Jej długość wynosi 3200 metrów. Po przebudowie mogą z niej korzystać wszystkie rodzaje statków powietrznych, bez żadnych ograniczeń.

Zmodernizowany odcinek wyposażony został w nowoczesną infrastrukturę techniczną, nową kanalizację kablową, przebudowaną sieć kanalizacji deszczowej i wodociągowej przeciwpożarowej oraz oświetlenie nawigacyjne w technologii LED wraz z zaktualizowanym systemem sterowania z wieży.

Przy progu 27 wykonano pełnych gabarytów płaszczyznę do zawracania z oświetleniem nawigacyjnym i oznakowaniem poziomym.

- Pełna dostępność drogi startowej o długości 3200 metrów to ogromny atut dla całego regionu. To potencjał do obsługi nowych połączeń, większych samolotów i intensywniejszego ruchu cargo. Nowoczesna, w pełni sprawna infrastruktura lotniskowa to fundament rozwoju gospodarczego Podkarpacia i klucz do otwierania naszego regionu na świat - zaznacza Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wartość projektu to 113,8 mln zł, z czego znaczną część stanowią środki unijne z programu „Łącząc Europę” 2021–2027 (CEF Military Mobility). Równolegle trwa II etap budowy równoległej drogi kołowania, którego zakończenie planowane jest na III kwartał 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

"Sztuka pomagania nie mija". XIV Charytatywna Aukcja Obrazów już w najbliższą niedzielę

RZESZÓW. XIV Charytatywna Aukcja Obrazów ARTYŚCI DZIECIOM pod hasłem „Sztuka pomagania nie mija” odbędzie się 11.12.2022 roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Nowe atrakcje na placach zabaw przy rzeszowskich przedszkolach

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę urządzeń do zabawy, w które doposażone zostaną place zabaw przy wszystkich 44 przedszkolach w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszów ma już wszystkie tereny potrzebne do budowy nowego stadionu

RZESZÓW. Obiekt powstanie na bazie stadionu CWKS Resovii, a przetarg na jego wykonanie ma być ogłoszony jeszcze w grudniu.

Rzeszów

ALDI otwiera drugi sklep w Rzeszowie

RZESZÓW. Otwarcie we wtorek, 6 grudnia 2022 r. Dla klientów przygotowano liczne promocje. Pojawi się również foodtruck z poczęstunkiem.

Rzeszów

Wystartował sezon łyżwiarski na lodowisku w Parku Sybiraków

RZESZÓW. Ze ślizgawki przy ul. Broniewskiego można korzystać 7 dni w tygodniu. Partnerem lodowiska jest Miasto Rzeszów.

Rzeszów

Świąteczny Kiermasz Ekonomii Społecznej. Najpierw w Plazie, potem w Galerii Rzeszów

RZESZÓW. Na stoiskach, m.in. rękodzieło z filcu i drewna, ręcznie wykonane stroiki, wyroby gastronomiczne i świąteczne dekoracje.

Rzeszów

Przebudowa ul. Matysowskiej zakończona

RZESZÓW. - Ta inwestycja nie była łatwa. Matysówka jest osiedlem położonym na wzgórzach i dla wykonawcy prac było to wyzwanie - mówi Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

Rzeszów

Ponad 500 zgłoszeń w miejskiej aplikacji mobilnej

RZESZÓW. Uruchomiona we wrześniu aplikacja, usprawnia kontakt między mieszkańcami, a urzędnikami. 

Reklama