Rzeszów - Środa, 20.08.2025
Reklama

Zawody robotów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano:

Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie rusza kolejna edycja nadzwyczajnych, ogólnopolskich zawodów robotycznych. Dwudniowy turniej odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej.

GGRobot to organizowany od lat Ogólnopolski Konkurs Budowy i Programowania Robotów. Daje on możliwość młodym ludziom spróbowania swoich sił w zetknięciu się z konstrukcją robotów. Celem konkursu jest edukowanie młodych i przygotowanie ich do kształcenia politechnicznego. W spektakularny sposób zachęca uczniów szkół podstawowych i średnich do zaangażowania się w naukę: automatyki, programowania, komputerowego wspomagania projektowania (CAD) i mechaniki. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie, jest przygotowanie planu pracy, koncepcji konstrukcji robota oraz schematu oprogramowania. Finał konkursu obejmuje m. in. otwarte treningi, rundy eliminacyjne, pojedynki finałowe oraz ceremonie wręczenia nagród.

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca 2022 roku w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej (bud.”V”, obok kina Helios).
W 2017 roku zawody GGRobot zostały wpisane na kuratoryjną listę konkursów tematycznych i od tamtego czasu są to jedne z lepiej organizowanych tego typu zawodów w kraju. Drużyny zjeżdżają się z różnych krańców Polski aby zmierzyć się w walce w trzech kategoriach: klas 4-6 szkoły podstawowej, klas 7-8 szkoły podstawowej oraz kategorii Open dla starszych, zainteresowanych zawodników. Do konkursu przystępują drużyny liczące maksymalnie 5 osób. Jest to ważny element, ponieważ program kładzie duży nacisk na naukę pracy w zespole i każda osoba biorąca udział jest mocno zaangażowana w całościowy projekt.
Reklama
Co roku organizowanie przez Kuratorium Oświaty oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku zawody GGRobot kończyły się wielkim sukcesem i osiągały ogromny zasięg. Chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu było wielu młodych adeptów robotyki, którzy poszerzali swoje kompetencje w naukach ścisłych. W zeszłym roku do tego grona organizatorów dołączyła Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która w ramach nowego Projektu RoboLAB wspiera organizację i poszerza ofertę zawodów. Zapewnia ona wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne ale dodatkowo przygotowała eksponaty naukowe rodem z Centrum Nauki oraz symulatory lotu, z których będą mogli skorzystać uczestnicy i widzowie zawodów. Politechnika Rzeszowska w tym roku także została współorganizatorem i w ramach tego, to właśnie tam odbędą się zawody.

Fundacja oprócz angażowania się w zawody GGRobot, już od 10 lat prowadzi działalność popularnonaukowa. Jej największe projekty to Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, Odlotowa Fizyka, Sugestia, Learn&Fly oraz Podkarpacki Festiwal Nauki. Do tej pory z tych wielu wydarzeń i możliwości jakie daje Fundacja skorzystało już prawie 100 000 osób. Dodatkowo już w czerwcu rozszerza swoją działalność i oficjalnie otwiera nową przestrzeń w Rzeszowie związaną z robotyką – RoboLAB.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowy mural ozdobił ścianę budynku w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia odsłonięto mural z portretem związanego z Rzeszowem aktora Zdzisława Kozienia. Malowidło nawiązuje do roli porucznika Zubka w „07 zgłoś się”.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zmiana tymczasowej organizacji ruchu na ul. Powstańców Listopadowych

RZESZÓW. 11 sierpnia 2025 roku zamknięte zostanie skrzyżowanie ul. Powstańców Listopadowych z nowobudowaną ul. Krzyżanowskiego. Jest to związane z realizacją kolejnego etapu budowy połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

PCLA pnie się w górę. Co dzieje się na budowie? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki idzie pełną parą. Obiekt przy ul. Wyspiańskiego rośnie w oczach. Ratusz przekazał najnowsze informacje na temat postępu prac.

Rzeszów

Strażacy z OSP Drabinianka mają nowy wóz

RZESZÓW. 379 tys. zł kosztował nowy wóz dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeszowie-Drabiniance. Nowoczesny pojazd został zakupiony w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Rzeszów

Rzeszów Bike Festival. Od piątku do niedzieli utrudnienia w ruchu, objazdy autobusów

RZESZÓW. W weekend w Rzeszowie odbędzie się piąta edycja imprezy rowerowej Rzeszów BIKE Festival. W ramach wydarzenia zaplanowano m.in. Nocną Paradę Rowerową, MTB Maraton, MTB Kids Race, Dirt Jam oraz Mistrzostwa Polski...

Rzeszów

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program uroczystości w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszów dołącza do obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. O godz. 17.00 w mieście rozbrzmi sygnał alarmowy.

Rzeszów

Nowe boiska przy rzeszowskich szkołach jeszcze na tych wakacjach

RZESZÓW. Trwa budowa nowych, zielonych boisk na terenie kilku rzeszowskich szkół. Będą gotowe do końca sierpnia. Inwestycja o wartości ponad 1,2 mln zł jest dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Rzeszów

Miasto podpisało nową umowę na odbiór elektroodpadów

RZESZÓW. Przez cztery kolejne lata rzeszowianie będą mogli bezpłatnie oddawać elektroodpady do charakterystycznych czerwonych pojemników zlokalizowanych na terenie miasta. Wczoraj podpisano umowę na kontynuację programu Elektryczne Śmieci.

Reklama