Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Zawody robotów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano:

Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie rusza kolejna edycja nadzwyczajnych, ogólnopolskich zawodów robotycznych. Dwudniowy turniej odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej.

GGRobot to organizowany od lat Ogólnopolski Konkurs Budowy i Programowania Robotów. Daje on możliwość młodym ludziom spróbowania swoich sił w zetknięciu się z konstrukcją robotów. Celem konkursu jest edukowanie młodych i przygotowanie ich do kształcenia politechnicznego. W spektakularny sposób zachęca uczniów szkół podstawowych i średnich do zaangażowania się w naukę: automatyki, programowania, komputerowego wspomagania projektowania (CAD) i mechaniki. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie, jest przygotowanie planu pracy, koncepcji konstrukcji robota oraz schematu oprogramowania. Finał konkursu obejmuje m. in. otwarte treningi, rundy eliminacyjne, pojedynki finałowe oraz ceremonie wręczenia nagród.

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca 2022 roku w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej (bud.”V”, obok kina Helios).
W 2017 roku zawody GGRobot zostały wpisane na kuratoryjną listę konkursów tematycznych i od tamtego czasu są to jedne z lepiej organizowanych tego typu zawodów w kraju. Drużyny zjeżdżają się z różnych krańców Polski aby zmierzyć się w walce w trzech kategoriach: klas 4-6 szkoły podstawowej, klas 7-8 szkoły podstawowej oraz kategorii Open dla starszych, zainteresowanych zawodników. Do konkursu przystępują drużyny liczące maksymalnie 5 osób. Jest to ważny element, ponieważ program kładzie duży nacisk na naukę pracy w zespole i każda osoba biorąca udział jest mocno zaangażowana w całościowy projekt.
Reklama
Co roku organizowanie przez Kuratorium Oświaty oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku zawody GGRobot kończyły się wielkim sukcesem i osiągały ogromny zasięg. Chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu było wielu młodych adeptów robotyki, którzy poszerzali swoje kompetencje w naukach ścisłych. W zeszłym roku do tego grona organizatorów dołączyła Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która w ramach nowego Projektu RoboLAB wspiera organizację i poszerza ofertę zawodów. Zapewnia ona wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne ale dodatkowo przygotowała eksponaty naukowe rodem z Centrum Nauki oraz symulatory lotu, z których będą mogli skorzystać uczestnicy i widzowie zawodów. Politechnika Rzeszowska w tym roku także została współorganizatorem i w ramach tego, to właśnie tam odbędą się zawody.

Fundacja oprócz angażowania się w zawody GGRobot, już od 10 lat prowadzi działalność popularnonaukowa. Jej największe projekty to Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, Odlotowa Fizyka, Sugestia, Learn&Fly oraz Podkarpacki Festiwal Nauki. Do tej pory z tych wielu wydarzeń i możliwości jakie daje Fundacja skorzystało już prawie 100 000 osób. Dodatkowo już w czerwcu rozszerza swoją działalność i oficjalnie otwiera nową przestrzeń w Rzeszowie związaną z robotyką – RoboLAB.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Co dalej z wiaduktem łączącym ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego?

RZESZÓW. Pojawiła się koncepcja zakładająca przejazd od ul. Pułaskiego.

Rzeszów

2 września zamykają przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 2 września przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego będzie niedostępny dla kierowców. 

Rzeszów

Trzy firmy chcą dostarczyć dla Rzeszowa 40 autobusów. Jest szansa na podpisanie umowy

RZESZÓW. Jest jedna oferta, która odpowiada wymaganiom finansowym ratusza.

Rzeszów

Teren w rejonie ul. Lawendowej i ul. Daliowej uratowany przed zabudową

RZESZÓW. Zagospodarowanie przewiduje tereny zielone i tak też pozostanie.

Rzeszów

ZTM przywraca kursowanie autobusu linii nr 50 na Zalesiu

RZESZÓW. Od 2 września br. przywrócona zostaje linia nr 50 na os. Zalesie.

Rzeszów

Jest zgoda na zamianę działek z deweloperem. Andrzej Dec: „Znowu Hartbex dostanie znacznie więcej”

RZESZÓW. Łącznie miasto oddało 3,3 ha terenu, natomiast Hartbex przekazał 2,6 ha.

Rzeszów

Raport z przebudowy stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. O stanie prac informowano podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Reklama