Rzeszów - Piątek, 24.10.2025
Reklama

Zawody robotów na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: 31.05.2022 r.

Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
Zdjęcie ze strony ggrobot.pl
RZESZÓW. W Rzeszowie rusza kolejna edycja nadzwyczajnych, ogólnopolskich zawodów robotycznych. Dwudniowy turniej odbywa się na Politechnice Rzeszowskiej.

GGRobot to organizowany od lat Ogólnopolski Konkurs Budowy i Programowania Robotów. Daje on możliwość młodym ludziom spróbowania swoich sił w zetknięciu się z konstrukcją robotów. Celem konkursu jest edukowanie młodych i przygotowanie ich do kształcenia politechnicznego. W spektakularny sposób zachęca uczniów szkół podstawowych i średnich do zaangażowania się w naukę: automatyki, programowania, komputerowego wspomagania projektowania (CAD) i mechaniki. Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie, jest przygotowanie planu pracy, koncepcji konstrukcji robota oraz schematu oprogramowania. Finał konkursu obejmuje m. in. otwarte treningi, rundy eliminacyjne, pojedynki finałowe oraz ceremonie wręczenia nagród.

Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca 2022 roku w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej (bud.”V”, obok kina Helios).
W 2017 roku zawody GGRobot zostały wpisane na kuratoryjną listę konkursów tematycznych i od tamtego czasu są to jedne z lepiej organizowanych tego typu zawodów w kraju. Drużyny zjeżdżają się z różnych krańców Polski aby zmierzyć się w walce w trzech kategoriach: klas 4-6 szkoły podstawowej, klas 7-8 szkoły podstawowej oraz kategorii Open dla starszych, zainteresowanych zawodników. Do konkursu przystępują drużyny liczące maksymalnie 5 osób. Jest to ważny element, ponieważ program kładzie duży nacisk na naukę pracy w zespole i każda osoba biorąca udział jest mocno zaangażowana w całościowy projekt.
Reklama
Co roku organizowanie przez Kuratorium Oświaty oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Leżajsku zawody GGRobot kończyły się wielkim sukcesem i osiągały ogromny zasięg. Chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu było wielu młodych adeptów robotyki, którzy poszerzali swoje kompetencje w naukach ścisłych. W zeszłym roku do tego grona organizatorów dołączyła Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która w ramach nowego Projektu RoboLAB wspiera organizację i poszerza ofertę zawodów. Zapewnia ona wsparcie merytoryczne, finansowe i organizacyjne ale dodatkowo przygotowała eksponaty naukowe rodem z Centrum Nauki oraz symulatory lotu, z których będą mogli skorzystać uczestnicy i widzowie zawodów. Politechnika Rzeszowska w tym roku także została współorganizatorem i w ramach tego, to właśnie tam odbędą się zawody.

Fundacja oprócz angażowania się w zawody GGRobot, już od 10 lat prowadzi działalność popularnonaukowa. Jej największe projekty to Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, Odlotowa Fizyka, Sugestia, Learn&Fly oraz Podkarpacki Festiwal Nauki. Do tej pory z tych wielu wydarzeń i możliwości jakie daje Fundacja skorzystało już prawie 100 000 osób. Dodatkowo już w czerwcu rozszerza swoją działalność i oficjalnie otwiera nową przestrzeń w Rzeszowie związaną z robotyką – RoboLAB.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Alarm dla Gazy. SOS dla Flotylli – demontracja w Rzeszowie

RZESZÓW. Alarm dla Gazy. SOS dla flotylli – pod takim hasłem w całym kraju odbędą się manifestacje sprzeciwu wobec izraelskiej agresji, bezkarności oraz zatrzymania obywateli Polski przez izraelskie wojsko. „Żądamy natychmiastowego powrotu...

Rzeszów

Trwa przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie poszukuje firmy, która wybuduje Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej. Potencjalni wykonawcy mają czas do 24 października na złożenie ofert.

Rzeszów

Pomnik Walk Rewolucyjnych pozostaje w rejestrze zabytków

RZESZÓW. „Bitwa” o Pomnik Walk Rewolucyjnych (zwany również Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego) zakończona. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, słynny rzeszowski monument pozostaje w rejestrze zabytków.

Rzeszów

Nowość na lotnisku w Jasionce. Większy komfort dla pasażerów

RZESZÓW. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka pojawiły się nowe, wygodne siedziska dla pasażerów. Montaż odbył się nocą, aby nie zakłócać pracy terminala. Na inwestycję, która ma poprawić komfort podróżnych, przeznaczono blisko 745 tys. zł.

Rzeszów

Rzeszowska policja poszukuje świadków potrącenia pieszej na ul. Strażackiej

RZESZÓW. Policjanci z Wydziału ds. Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie poszukują osób, które mogą mieć wiedzę na temat potrącenia 42-letniej kobiety na ulicy Strażackiej w Rzeszowie.

SOBOTA DLA RODZICA

Rzeszowskie żłobki będą działać także w soboty

RZESZÓW. Nowość w rzeszowskich żłobkach - ”Sobota dla rodzica”. Zgodnie z wtorkową decyzją miejskich radnych, rzeszowskie żłobki będą czynne w wybrane soboty. Usługa będzie dodatkowo płatna.

Rzeszów

Rondo w rejonie dworca PKS otrzymało nazwę

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa podjęto decyzję o nadaniu nazwy „Rondo im. Żołnierzy Ochotników 1920” skrzyżowaniu w rejonie dworca PKS.

Rzeszów

Testy nowych autobusów miejskich w Rzeszowie. Jeden z nich to 18-metrowy przegubowiec MAN

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie zapowiedziało testy nowych autobusów. W najbliższych tygodniach na ulice miasta wyjadą: elektryczne modele pojazdów marki MAN Lion's City oraz napędzany silnikiem diesla Isuzu Citiport 12.

Reklama