Rzeszów - Poniedziałek, 25.08.2025
Reklama

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Mapa akustyczna jest dokumentem, który, zgodnie z unijnymi wymogami, miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na największe ośrodki.

Opracowanie dokumentu poprzedzą badania poziomu hałasu. W ten sposób okaże się, w których częściach Rzeszowa jest najgłośniej i gdzie należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu hałasu.

Dokument zostanie przygotowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Planiści i drogowcy uwzględnią przedstawione na mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Na podstawie mapy można przykładowo zaplanować budowę nowych dróg albo zmienić organizację ruchu tak, aby zmniejszyć poziom hałasu.
Reklama
Aktualnie dobiegają końca działania związane z przetargiem na opracowanie mapy. Dokument ma być gotowy do końca maja przyszłego roku. Badania natomiast rozpoczną się, gdy temperatura powietrza po zimie przekraczać będzie pięć stopni, bo tylko w takich warunkach można je prowadzić.

Pierwsza mapa akustyczna dla Rzeszowa powstała w 2011 roku i została zaktualizowana dwa lata później. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatnim dokumencie wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy. Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy są jego drugorzędnym źródłem, ograniczonym swoim oddziaływaniem jedynie do obszaru bezpośredniego otoczenia Rzeszowa.

Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ponad 10 tys. zł zebrano na leczenie i rehabilitację 4-letniej Julii z Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zakończył tegoroczną akcję pomocy pod hasłem "Styczeń z Kolędą". W tym roku zbierano na leczenie operacyjne kręgosłupa oraz rehabilitację 4-letniej Julii, mieszkanki Rzeszowa. Udało się zebrać ponad 10...

Rzeszów

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Rzeszów

ZTM testuje innowacyjne rozkłady jazdy

RZESZÓW. Trwają testy nowych rozkładów jazdy umieszczonych we wiatach autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie chce zastąpić drukowane rozkłady, elektronicznymi.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa demontaż iluminacji świątecznych

RZESZÓW. Powoli znika świąteczne oświetlenie Rzeszowa. Firma, która podjęła się udekorowania miasta, ma czas do 14 lutego na demontaż iluminacji.

Rzeszów

Pająki i skorpiony w rzeszowskiej Plazie. Można potrzymać ptasznika i zrobić z nim zdjęcie

RZESZÓW.  Czarna woda, ptasznik goliat czy świecące skorpiony – to tylko niektóre z pajęczaków, jakie można zobaczyć na wystawie w rzeszowskim Centrum Handlowym Plaza. Łącznie prezentowane jest ponad 40 rzadkich gatunków pająków...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów i autobusu MPK na ul. Lwowskiej

RZESZÓW. Trzy pojazdy, w tym autobus komunikacji miejskiej, zderzyły się a ul. Lwowskiej w Rzeszowie. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Rzeszów

1 lutego rusza kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób na Podkarpaciu

PODKARPACIE / RZESZÓW. Od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. na terenie województwa podkarpackiego odbywać się będzie kwalifikacja wojskowa. W Rzeszowie komisje lekarskie zaczną pracować od 26 lutego.

Rzeszów

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Reklama