Rzeszów - Środa, 27.08.2025
Reklama

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Mapa akustyczna jest dokumentem, który, zgodnie z unijnymi wymogami, miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na największe ośrodki.

Opracowanie dokumentu poprzedzą badania poziomu hałasu. W ten sposób okaże się, w których częściach Rzeszowa jest najgłośniej i gdzie należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu hałasu.

Dokument zostanie przygotowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Planiści i drogowcy uwzględnią przedstawione na mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Na podstawie mapy można przykładowo zaplanować budowę nowych dróg albo zmienić organizację ruchu tak, aby zmniejszyć poziom hałasu.
Reklama
Aktualnie dobiegają końca działania związane z przetargiem na opracowanie mapy. Dokument ma być gotowy do końca maja przyszłego roku. Badania natomiast rozpoczną się, gdy temperatura powietrza po zimie przekraczać będzie pięć stopni, bo tylko w takich warunkach można je prowadzić.

Pierwsza mapa akustyczna dla Rzeszowa powstała w 2011 roku i została zaktualizowana dwa lata później. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatnim dokumencie wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy. Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy są jego drugorzędnym źródłem, ograniczonym swoim oddziaływaniem jedynie do obszaru bezpośredniego otoczenia Rzeszowa.

Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trzy linie komunikacji miejskiej ze zmienionym rozkładem. Powód: dostosowanie czasów przejazdu

RZESZÓW. 9 grudnia br. zmianie ulegają rozkłady jazdy autobusów linii 6, 30 i 46.

Rzeszów

Kary za niesegregowanie śmieci i zniżka za kompostownik. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Oba projekty uchwały zostały zaakceptowane przez radnych na wczorajszej sesji Rady Miasta .

Rzeszów

Spalarnia przy ul. Ciepłowniczej przyjmie odpady z Rzeszowa. Łącznie wybrano 10 podmiotów

RZESZÓW. Postępowanie dotyczy dostawy niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych o kodzie 20 03 01.

Rzeszów

Sezonowe lodowisko już stoi przy ratuszu. Kiedy otwarcie? [FOTO]

RZESZÓW. W sobotę 7 grudnia, o godz. 17.00 na lodowisku podziwiać będzie można IceShow - pokaz jazdy na lodzie.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontynuują akcję „przejezdne skrzyżowania”

RZESZÓW. Działania będą kontynuowane w kolejne piątki grudnia.

Rzeszów

Bieżnia tartanowa na Bulwarach będzie przedłużona

RZESZÓW. Dokumentacja projektowa bieżni będzie najprawdopodobniej gotowa w przyszłym roku.

Reklama