Rzeszów - Wtorek, 19.08.2025
Reklama

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Mapa akustyczna jest dokumentem, który, zgodnie z unijnymi wymogami, miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na największe ośrodki.

Opracowanie dokumentu poprzedzą badania poziomu hałasu. W ten sposób okaże się, w których częściach Rzeszowa jest najgłośniej i gdzie należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu hałasu.

Dokument zostanie przygotowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Planiści i drogowcy uwzględnią przedstawione na mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Na podstawie mapy można przykładowo zaplanować budowę nowych dróg albo zmienić organizację ruchu tak, aby zmniejszyć poziom hałasu.
Reklama
Aktualnie dobiegają końca działania związane z przetargiem na opracowanie mapy. Dokument ma być gotowy do końca maja przyszłego roku. Badania natomiast rozpoczną się, gdy temperatura powietrza po zimie przekraczać będzie pięć stopni, bo tylko w takich warunkach można je prowadzić.

Pierwsza mapa akustyczna dla Rzeszowa powstała w 2011 roku i została zaktualizowana dwa lata później. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatnim dokumencie wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy. Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy są jego drugorzędnym źródłem, ograniczonym swoim oddziaływaniem jedynie do obszaru bezpośredniego otoczenia Rzeszowa.

Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowość w kursach komunikacji miejskiej. Będzie linia do Łańcuta

RZESZÓW. Ratusz w porozumieniu z władzami miasta Łańcuta planuje od maja wprowadzić linię kursujacą pomiędzy miastami. Wstępnie mają to być dwa kursy dziennie.

Rzeszów

100 tys. zł na koncepcję stoku narciarskiego na Matysówce

RZESZÓW. Radni przyjęli poprawkę do budżetu miasta, która uwzględnia środki na koncepcję całorocznego stoku narciarskiego na Matysówce.

Rzeszów

Trwa trzyetapowy remont ul. Wieniawskiego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

RZESZÓW. Prace mają potrwać do 29 maja 2020 roku. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Rzeszów

30 marca „Godzina dla Ziemi WWF”. Gdzie w Rzeszowie zgaśnie światło?

RZESZÓW. Godzina dla Ziemi WWF to jedna z największych akcji ekologicznych.

Rzeszów

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki

RZESZÓW. Jakub Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu oraz Bartosz Słysz z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie okazali się najlepsi w swoich kategoriach.

Rzeszów

Wychowanek Stali w składzie reprezentacji Polski na mecz z Resztą Świata na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. W naszej drużynie pojedzie m.in. Jarosław Hampel, Wiktor Lampart oraz Janusz Kołodziej.

Rzeszów

Łącznik ul. Lubelskiej z ul. Warszawską ma być gotowy w pierwszej połowie maja

RZESZÓW. „Trwają prace, które zakończą się w pierwszej połowie maja” – wyjaśniał Andrzej Świder.

Rzeszów

W Rzeszowie uhonorowano najlepszych sportowców Podkarpacia

RZESZÓW. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Reklama