Rzeszów - Czwartek, 06.08.2026
Reklama

Zbiórka dla Zosi z Rzeszowa i dzieci z chorobami genetycznymi

Dodano: 03.08.2026 r. / Redakcja

RZESZÓW. 6 września 2026 roku w ZEN Expo w Jasionce odbędzie się wydarzenie pn. „Zakończenie Lata z Dziećmi", podczas którego prowadzona będzie zbiórka środków na rehabilitację i terapię dzieci z ciężkimi chorobami genetycznymi. Jedną z osób objętych zbiórką jest Zosia z Rzeszowa.

U dziewczynki rozpoznano MAND (2q23.1) – rzadką chorobę genetyczną związaną z genem MBD5, który odpowiada za rozwój mózgu. Zosia jest jedną z kilku osób w Polsce z tym rozpoznaniem. Choroba wiąże się u niej z niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami w komunikacji werbalnej, cechami ze spektrum autyzmu, obniżonym napięciem mięśniowym oraz padaczką, obecnie kontrolowaną leczeniem. Występują również problemy ze snem oraz trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji. Dziewczynka porozumiewa się za pomocą komunikacji wspomagającej (AAC) z wykorzystaniem programu MÓWik i wymaga stałej rehabilitacji oraz terapii.

Reklama

Poza zbiórką podczas wydarzenia wsparcie dla dziewczynki prowadzone jest w formie stałej zbiórki w serwisie Pomagam.pl.

Zbiórka, która odbędzie się 6 września podczas „Zakończenia lata z dziećmi” obejmie także dzieci z zespołem Retta oraz innymi chorobami genetycznymi wymagającymi długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

Środki zebrane podczas wydarzenia mają zostać przeznaczone na rehabilitację, specjalistyczny sprzęt, konsultacje medyczne oraz terapię dzieci objętych zbiórką.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W sobotę rajd rowerowy Tour de WSIiZ połączony z EkoPiknikiem

RZESZÓW. Na zawodników czeka blisko 20-kilometrowa trasa. Po dotarciu na metę czekać będzie rozgrzany grill i poczęstunek oraz pełen atrakcji EkoPiknik, który uświetni występ Krystiana Herby.

Rzeszów

W weekend Harley On Tour. Ciężarówka z motocyklami jest już w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend, 13 i 14 maja, w salonie GOC Harley-Davidson przy ul. Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie odbędzie się Harley On Tour 2023.

Rzeszów

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie

RZESZÓW. Po czteroletniej przerwie wraca do Rzeszowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. 

Rzeszów

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 12 maja "kołem" pojedziemy bezpłatnie

RZESZÓW. W piątek, 12 maja z okazji X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, autobusy rzeszowskiej komunikacji miejskiej na liniach 0A i 0B będą kursowały bezpłatnie. Tego dnia możliwe również będzie zwiedzanie Dworca...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, przed godz. 6:30 na ul. Witolda w Rzeszowie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba z obrażeniami trafiła do szpitala.

Rzeszów

Europejska Gra Miejska w Rzeszowie. Do wygrania wycieczka do Brukseli

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. Ponad 257 tys. pasażerów od początku roku

RZESZÓW/JASIONKA. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka w kwietniu odnotował kolejny rekord. Z usług lotniska skorzystało prawie 72 tysiące pasażerów.

Rzeszów

W piątek utrudnienia w ruchu w Rzeszowie. Ulicami miasta przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci apelują o ostrożność i wyrozumiałość.

Reklama