Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano: 31.08.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

190 miejsc dla maluchów w nowym żłobku w Rzeszowie. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał umowę z firmą, która wybuduje nowy żłobek w Rzeszowie. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów.

Rzeszów

Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa na posiłki dla dzieci i czytelnictwo

RZESZÓW. Rzeszów otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania na realizację programu  „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Rzeszów

Jest umowa na drugi etap ul. Parkowej

RZESZÓW. Lada dzień mają ruszyć prace przy budowie drugiego etapu ul. Parkowej oraz odcinka ul. Miłocińskiej. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą, firmą Eurovia.

Rzeszów

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To pierwsze takie miejsce w mieście. W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek. Budowa COM kosztowała 7,3 mln zł.

Rzeszów

1 kwietnia rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Lada dzień rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października.

Rzeszów

Rusza kiermasz wielkanocny w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Od 27 do 29 marca 2024 r. w CH Plaza odbędzie się Kiermasz Wielkanocny.  Wystawcy zaoferują regionalne produkty. Na stoiskach znajdą się m.in. wielkanocne przysmaki, rękodzieło artystyczne, ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe...

Rzeszów

Obok stacji Rzeszów Staroniwa powstała hala serwisowa Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Oficjalnie oddano do użytku halę, w której serwisowany będzie tabor Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Koszt inwestycji to ponad 167 mln zł.

Rzeszów

Przebudowa ul. Załęskiej. Prace rozpoczną się lada dzień

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z konsorcjum firm, które przebuduje ulicę Załęską. Prace mają rozpocząć się lada dzień. Inwestycja o wartości blisko 6 mln zł ma zakończyć się jesienią br.

Reklama