Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano: 31.08.2022 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstaną cztery kolejne ogrody kieszonkowe

RZESZÓW. Do końca roku w Rzeszowie przybędzie kilkaset arów zielonych terenów rekreacyjnych. Miasto planuje stworzyć nowe ogrody kieszonkowe, które uatrakcyjnią m.in. osiedla Nowe Miasto, Biała oraz Baranówka. Oprócz zieleni, znajdą się tam...

Rzeszów

Śmiertelne wypadki w Rzeszowie i w Kamieniu. Zginęły dwie osoby

RZESZÓW. Do dwóch tragicznych wypadków doszło w miniony weekend na drogach powiatu rzeszowskiego. W Kamieniu zginął 24-letni kierujący audi. W Rzeszowie, w zderzeniu samochodu osobowego z autobusem, śmierć poniosła 62-letnia kobieta, a...

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady. Na rok zamkną fragment ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. W związku z przygotowaniami do budowy nowej przeprawy przez Wisłok, która będzie częścią Wisłokostrady, na ul. Ciepłowniczej wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc portu lotniczego Rzeszów-Jasionka

RZESZOW/JASIONKA. Podrzeszowskie lotnisko świętuje kolejny frekwencyjny sukces. TO był najlepszy luty w historii.  Obsłużono ponad 62 tysiące osób, czyli o 5 procent więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Rzeszów

Tak ma wyglądać rzeszowski aquapark. Wybrano projektanta [WIZUALIZACJE, VIDEO]

RZESZÓW. Miasto wybrało firmę, która zaprojektuje park wodny w Rzeszowie. Umowa ma być podpisana jeszcze w tym miesiącu. 

Rzeszów

Rzeszów. Zmiany w rozkładach jazdy kilkunastu linii MPK

RZESZOW. W ciągu najbliższych kilku tygodniu, pasażerów rzeszowskiej komunikacji miejskiej, czekają trzy zmiany w rozkładach jazdy. Będą dotyczyły kilkunastu linii autobusowych. Pierwsze zmiany zaczną obowiązywać od najbliższego poniedziałku 11 marca o dotyczą...

Rzeszów

Policjant po służbie zatrzymał pijaną kierującą. Mieszkanka Rzeszowa miała ponad 2,5 promila

RZESZÓW. Funkcjonariusz rzeszowskiej drogówki, będąc po służbie, zatrzymał 47-letnią mieszkankę Rzeszowa, która kierowała samochodem, mając ponad 2,5 promila.

Rzeszów

Jarmark Wielkanocny na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury organizuje największy na Podkarpaciu jarmark wielkanocny. Wydarzenie odbędzie się na Rynku w Rzeszowie. Weźmie w nim udział ponad 20 wystawców.

Reklama