Rzeszów - Niedziela, 25.01.2026
Reklama

Zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 13.10.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski
fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski

RZESZÓW. W wieku 83-lat zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy z 12 na 13 października 2025 roku zmarł prof. Włodzimierz Kazimierz Bonusiak – profesor nauk humanistycznych, wybitny historyk, wieloletni nauczyciel akademicki oraz wieloletni Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie uczelni.

Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (1942–2025) – wybitny historyk, specjalista w zakresie historii politycznej i gospodarczej, współtwórca i wieloletni rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Urodził się w Kaliszu, studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1975 roku obronił doktorat, a w 1981 uzyskał habilitację. Z Rzeszowem był związany od 1974 roku – pracował na Politechnice Rzeszowskiej, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, w której pełnił m.in. funkcje rektora, dziekana i dyrektora Instytutu Historii. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora.

W latach 2002–2008 był rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego był jednym z głównych współtwórców, a w latach 2008–2012 kierował Instytutem Historii. Po przejściu na emeryturę pozostał aktywny naukowo i związany z uczelnią.

Zmarł w Rzeszowie 13 października 2025 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowski Bon Żłobkowy - nabór wniosków

RZESZÓW. Ponad 500 dzieci korzystało regularnie z bonu żłobkowego w Rzeszowie w ubiegłym roku. Aby móc z niego nadal korzystać, konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie świadczenia.  

Rzeszów

Nocny wypadek na Zalesiu. Pijany kierowca uderzył w budynek pizzerii

RZESZÓW. 34-letni kierowca bmw, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek pizzerii przy ul. Wieniawskiego na osiedlu Zalesie w Rzeszowie. Mężczyzna miał 1,2 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ma nową serwerownię za ponad 13 mln zł

RZESZÓW. 3 stycznia, Minister Przemysław Czarnek odwiedził Politechnikę Rzeszowską, gdzie m.in. obejrzał nową serwerownię, która powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Rzeszów

Rozbudowa Inteligentnego Systemu Transportowego w Rzeszowie

RZESZÓW. Na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i rondach zamontowane zostaną dodatkowe czujniki. Dzięki dodatkowym czujnikom zmieni się także rola przycisków dla pieszych i rowerzystów.

Rzeszów

Wypadek w Niechobrzu. Samochód potrącił opiekunkę, która szła z grupą dzieci

RZESZÓW. W Niechobrzu, 19-letni kierowca potrącił opiekunkę, która szła z dziećmi. Ranną kobietę przetransportowano do szpitala. Dzieciom nic poważnego się nie stało.

Rzeszów

Dodatek osłonowy. Można składać wnioski

RZESZÓW. MOPS w Rzeszowie rozpoczął przyjmowanie wniosków o tzw. dodatek osłonowy. Można go otrzymać na pokrycie części wydatków ponoszonych na energię oraz żywność.

Rzeszów

Rozpoczęła się jedna z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w 2022 r.

RZESZÓW. Ruszyły prace prze przebudowie skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego. 

Rzeszów

Dotacje na usuwanie wyrobów zawierających azbest. Wkrótce rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Wnioski o udzielenie dotacji na dofinansowanie kosztów, związanych z demontażem wyrobów zawierających azbest, można składać od 10 do 31 stycznia 2022 roku.

Reklama