Rzeszów - Sobota, 14.03.2026
Reklama

Zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 13.10.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski
fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski

RZESZÓW. W wieku 83-lat zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy z 12 na 13 października 2025 roku zmarł prof. Włodzimierz Kazimierz Bonusiak – profesor nauk humanistycznych, wybitny historyk, wieloletni nauczyciel akademicki oraz wieloletni Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie uczelni.

Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (1942–2025) – wybitny historyk, specjalista w zakresie historii politycznej i gospodarczej, współtwórca i wieloletni rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Urodził się w Kaliszu, studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1975 roku obronił doktorat, a w 1981 uzyskał habilitację. Z Rzeszowem był związany od 1974 roku – pracował na Politechnice Rzeszowskiej, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, w której pełnił m.in. funkcje rektora, dziekana i dyrektora Instytutu Historii. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora.

W latach 2002–2008 był rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego był jednym z głównych współtwórców, a w latach 2008–2012 kierował Instytutem Historii. Po przejściu na emeryturę pozostał aktywny naukowo i związany z uczelnią.

Zmarł w Rzeszowie 13 października 2025 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sprawiał wrażenie przysypiającego za kółkiem. Okazało się, że jest pijany

RZESZÓW. Ponad 2,5 promila alkoholu wydmuchał kierowca hondy, ujęty przez policjanta na autostradzie w Nowej Wsi. 

Rzeszów

Będzie renowacja budynku Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego

RZESZÓW. Prace mają być zakończone do końca listopada br.

Rzeszów

Wiesław Buż i Ewa Leniart dostają się do Sejmu. Kto zajmie ich miejsce?

RZESZÓW. Kto może ich zastąpić i kto zyska w przypadku odmowy przyjęcia mandatu?

Rzeszów

Spotkania Tadeusza Ferenca z mieszkańcami ze zmienioną formułą. Znamy terminy zebrań

RZESZÓW. Nie będzie podziału na spotkania dla poszczególnych osiedli.

Rzeszów

Wniosek o pozwolenie na budowę obwodnicy południowej w przyszłym roku?

RZESZÓW. Szacowany koszt inwestycji to ok. 400 mln zł.

Rzeszów

Na ul. Witosa zatrzymano 21-latkę z kilkudziesięcioma gramami marihuany i mefedronem

RZESZÓW. Łącznie zabezpieczono niemal 34 gramy marihuany i ponad 70 gramów mefedronu.

Rzeszów

Pięciodniowa zbiórka odpadów niebezpiecznych [WYKAZ PUNKTÓW]

RZESZÓW. Akcja dotyczy jedynie gospodarstw domowych.

Reklama