Rzeszów - Poniedziałek, 13.10.2025
Reklama

Zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 13.10.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski
fot. Archiwum RESinet.pl / Uniwersytet Rzeszowski

RZESZÓW. W wieku 83-lat zmarł prof. Włodzimierz Bonusiak, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

„Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w nocy z 12 na 13 października 2025 roku zmarł prof. Włodzimierz Kazimierz Bonusiak – profesor nauk humanistycznych, wybitny historyk, wieloletni nauczyciel akademicki oraz wieloletni Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie uczelni.

Prof. dr hab. Włodzimierz Bonusiak (1942–2025) – wybitny historyk, specjalista w zakresie historii politycznej i gospodarczej, współtwórca i wieloletni rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Urodził się w Kaliszu, studiował historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 1975 roku obronił doktorat, a w 1981 uzyskał habilitację. Z Rzeszowem był związany od 1974 roku – pracował na Politechnice Rzeszowskiej, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej, w której pełnił m.in. funkcje rektora, dziekana i dyrektora Instytutu Historii. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora.

W latach 2002–2008 był rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego był jednym z głównych współtwórców, a w latach 2008–2012 kierował Instytutem Historii. Po przejściu na emeryturę pozostał aktywny naukowo i związany z uczelnią.

Zmarł w Rzeszowie 13 października 2025 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

„To warto zobaczyć. To warto kupić” - jesienna edycja giełdy minerałów w Rzeszowie

RZESZÓW. Wyjątkowe minerały, skamieniałości z najdalszych zakątków świata, unikatowa biżuteria oraz nietypowa galanteria – m.in. takie skarby będzie można nabyć podczas weekendowej giełdy minerałów w Rzeszowie.

Rzeszów

Przyniesiesz „elektrograty” dostaniesz kwiaty. Weekendowa akcja rzeszowskiego marketu budowlanego

RZESZÓW. Rzeszowski sklep Castorama po raz kolejny organizuje proekologiczną akcję pod hasłem "Kwiaty za elektrograty".

Rzeszów

Na 5 dni zamkną parking i fragment ulicy w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z organizacją festiwalu kulinarnego Karpaty na Widelcu, przesz pięć dni jeden z parkingów oraz fragment ulicy w centrum Rzeszowa będą zamknięte dla zmotoryzowanych.

Rzeszów

Młodociany „diler” został zatrzymany przez policjanta w cywilu na rzeszowskich bulwarach

RZESZÓW. W dzień wolny od pracy jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie napotkał młodego sprzedawcę narkotyków, na bulwarach w Rzeszowie. Młody przestępca prosił nieznajomego, by upewnił się, że na moście nie...

Rzeszów

Regionalne produkty prosto od producentów. W sobotę Podkarpacki Bazarek w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 100 wystawców z Podkarpacia wystawi swoje produkty podczas najbliższego Podkarpackiego Bazarku, który odbędzie się w sobotę, 20 września w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowska Plaza obchodzi 20-lecie. Z okazji urodzin przygotowano moc atrakcji

RZESZÓW. 20 września 2025 r. Centrum Handlowe Plaza Rzeszów obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji porzygotowano liczne atrakcje dla klientów, w tym wyste[y artystyczne i konkursy.

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności [PROGRAM]

RZESZÓW. Już po raz dziewiętnasty stolica Podkarpacia przyłącza się do akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli kampanii dotyczącej zrównoważonej mobilności.

Reklama