Rzeszów - Niedziela, 25.01.2026
Reklama

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

Dodano: 04.07.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

W parku im. Władysława Szafera powstała m.in. fontanna na stawie, nowe oświetlenie, alejki spacerowe i odnowiony plac zabaw. Przybyło również sporo zieleni, w tym nowe trawniki, 30 drzew (jesionów, kasztanów, grabów, topoli i innych), około 300 krzewów i 3500 bylin, m.in. bzów, kielichowców, kalin, azalii i hortensji. Zamontowano także elementy małej architektury: ławki, tablice informacyjne, stojaki rowerowe.

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina odbyła się w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską”. Miasto otrzymało na ten cel znaczną dotację z Unii Europejskiej.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Arko z Dzikowca, która ma na swoim koncie realizację takich inwestycji jak: miejska plaża nad Wisłokiem czy park kieszonkowy przy ul. Tarnowskiej.

Reklama

Na nowo wybudowano znajdujący się tam plac zabaw i siłownię plenerową. Zamontowanych zostało 12 urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów, w tym także przeznaczonych dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pojawiły się elementy edukacyjne związane z ekologią i ochroną przyrody.

W zeszłym roku miasto przeznaczyło 100 tys. zł na przygotowanie inwestycji – inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

Koszt rewitalizacji słocińskiego parku to blisko 2,5 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowi dofinansowanie z programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda park im. Szafera po rewitalizacji. Więcej znajdziecie w dziale ZDJĘCIA Z RZESZOWA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijany 40-latek wpadł podczas kontroli drogowej. Był poszukiwany listem gończym

RZESZÓW. Podczas kontroli drogowej zatrzymany został 40-letni kierowca jeepa. Miał ponad trzy promile alkoholu w organizmie. Okazało się też, że mężczyzna był poszukiwany za podobne przestępstwa.

Rzeszów

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Lenartowicza

RZESZÓW. Na części ulicy Lenartowicza wprowadzony został ruch jednokierunkowy. Chodzi o odcinek od wysokości bloku przy Lenartowicza 41 do skrzyżowania z ul. Czackiego.

Rzeszów

Trwa zimowa akcja utrzymania dróg. Pługi i piaskarki wyjechały na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowscy drogowcy ruszyli do pracy wczorajszego popołudnia. Posypywarki posypywały solą i piaskiem główne ulice miasta, a także mniej uczęszczane drogi i chodniki. Akcja kontynuowana jest od dziś rana.

Rzeszów

Spłonęło centrum ogrodnicze w Tyczynie. Duże straty

​RZESZÓW. Przez ponad cztery godziny strażacy z kilku zastępów gasili pożar centrum ogrodniczego w Tyczynie. Budynek całkowicie spłonął.

Rzeszów

„Rzeszów to My”. Kolejne nagrody za meldunek

RZESZÓW. W piątek w rzeszowskim ratuszu po raz drugi rozdano nagrody rozlosowane wśród uczestników loterii „Rzeszów to My”: laptop, hulajnogę elektryczną i smartwatch. Kolejne losowanie dodatkowe już 22 grudnia, a nagrodą główną...

Rzeszów

Rzeszów z inteligentnym systemem parkingowym. Aplikacja pomoże w znalezieniu wolnego miejsca

RZESZÓW. Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Powstała także specjalna aplikacja dla mieszkańców. 

Rzeszów

Policyjne kontrole na buspasach w Rzeszowie. Posypały się mandaty

RZESZÓW. Policjanci drogówki rozpoczęli akcję „BUSpas dla uprawnionych”. Zwiększone zostały kontrole nieuprawnionych samochodów, poruszających się wydzielonymi pasami. Są już pierwsze mandaty.

Rzeszów

Kolejne trzy osoby oszukane metodą „na policjanta”. Policja przypomina: to zawsze dzwoni oszust

RZESZÓW. Trzy kolejne kobiety dały się oszukać metodą „na policjanta i prokuratora”. W dwóch przypadkach pieniądze zostały przekazane przestępcom, przelew wykonany przez trzecią z pokrzywdzonych udało się zablokować.

Reklama