Rzeszów - Poniedziałek, 06.10.2025
Reklama

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

Dodano: 04.07.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

W parku im. Władysława Szafera powstała m.in. fontanna na stawie, nowe oświetlenie, alejki spacerowe i odnowiony plac zabaw. Przybyło również sporo zieleni, w tym nowe trawniki, 30 drzew (jesionów, kasztanów, grabów, topoli i innych), około 300 krzewów i 3500 bylin, m.in. bzów, kielichowców, kalin, azalii i hortensji. Zamontowano także elementy małej architektury: ławki, tablice informacyjne, stojaki rowerowe.

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina odbyła się w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską”. Miasto otrzymało na ten cel znaczną dotację z Unii Europejskiej.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Arko z Dzikowca, która ma na swoim koncie realizację takich inwestycji jak: miejska plaża nad Wisłokiem czy park kieszonkowy przy ul. Tarnowskiej.

Reklama

Na nowo wybudowano znajdujący się tam plac zabaw i siłownię plenerową. Zamontowanych zostało 12 urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów, w tym także przeznaczonych dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pojawiły się elementy edukacyjne związane z ekologią i ochroną przyrody.

W zeszłym roku miasto przeznaczyło 100 tys. zł na przygotowanie inwestycji – inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

Koszt rewitalizacji słocińskiego parku to blisko 2,5 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowi dofinansowanie z programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda park im. Szafera po rewitalizacji. Więcej znajdziecie w dziale ZDJĘCIA Z RZESZOWA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

25 czerwca możliwe czasowe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. We wtorek, 25 czerwca br. ulicami miasta przejdzie pielgrzymka piesza do Lwowa.

Rzeszów

Radny interpeluje w sprawie poszerzenia chodnika i rewitalizacji al. Pod Kasztanami

RZESZÓW. Radny Daniel Kunysz pyta m.in. o możliwość poszerzenia chodnika na al. Pod Kasztanami.

Rzeszów

Interaktywne przejścia dla pieszych na al. Sikorskiego, Niepodległości i ul. Lwowskiej?

RZESZÓW. Dwójka radnych z Prawa i Sprawiedliwości pyta Ratusz o możliwość instalacji interaktywnych przejść dla pieszych.

Rzeszów

Ulicami Rzeszowa przeszedł II Marsz Równości. Nie obyło się bez kilku niegroźnych incydentów

RZESZÓW. Zamaskowani ludzie rzucali jajkami w kierunku manifestantów.

Rzeszów

Nagrodzono zwycięzców loterii Rozlicz PIT w Rzeszowie

RZESZÓW. Kolejna edycja potrwa do 20 października.

Rzeszów

Zmiana na stanowisku prezesa zarządu lotniska w Jasionce

RZESZÓW. Nowym prezesem zarządu został Adam Hamryszczak.

Rzeszów

Dwóch żołnierzy zawodowych z zarzutami o kłusownictwo

RZESZÓW. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5.

Rzeszów

Będą droższe bilety na komunikacje miejską. Radni przyjęli projekt uchwały

RZESZÓW. Nowy cennik zacznie obowiązywać najprawdopodobniej już od sierpnia.

Reklama