Rzeszów - Środa, 09.07.2025
Reklama

Zobaczcie, jak wypiękniał zabytkowy park na osiedlu Słocina [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Kojący śpiew ptaków, pluski fontanny na stawie, względna cisza i spokój - mieszkańcy już korzystają ze zrewitalizowanej części zabytkowego parku na osiedlu Słocina w Rzeszowie.

W parku im. Władysława Szafera powstała m.in. fontanna na stawie, nowe oświetlenie, alejki spacerowe i odnowiony plac zabaw. Przybyło również sporo zieleni, w tym nowe trawniki, 30 drzew (jesionów, kasztanów, grabów, topoli i innych), około 300 krzewów i 3500 bylin, m.in. bzów, kielichowców, kalin, azalii i hortensji. Zamontowano także elementy małej architektury: ławki, tablice informacyjne, stojaki rowerowe.

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina odbyła się w ramach wspólnego projektu Rzeszowa i Iwano-Frankiwska „Parki miejskie mają znaczenie – nowe podejście do zarządzania zielenią miejską”. Miasto otrzymało na ten cel znaczną dotację z Unii Europejskiej.

Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma Arko z Dzikowca, która ma na swoim koncie realizację takich inwestycji jak: miejska plaża nad Wisłokiem czy park kieszonkowy przy ul. Tarnowskiej.

Reklama

Na nowo wybudowano znajdujący się tam plac zabaw i siłownię plenerową. Zamontowanych zostało 12 urządzeń wykonanych z naturalnych materiałów, w tym także przeznaczonych dla dzieci z niepełnosprawnościami. Pojawiły się elementy edukacyjne związane z ekologią i ochroną przyrody.

W zeszłym roku miasto przeznaczyło 100 tys. zł na przygotowanie inwestycji – inwentaryzację dendrologiczną, prace pielęgnacyjne oraz opracowanie studium konserwatorskiego.

Koszt rewitalizacji słocińskiego parku to blisko 2,5 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowi dofinansowanie z programu Interreg NEXT Polska–Ukraina 2021-2027.

Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda park im. Szafera po rewitalizacji. Więcej znajdziecie w dziale ZDJĘCIA Z RZESZOWA.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad al. Wyzwolenia. Zapowiadają się kolejne objazdy

RZESZÓW. Utrudnienia w komunikacji potrwają od 10 do 14 kwietnia br. w godzinach od 23.00 do 04.00.

Rzeszów

Przy ul. Towarowej będzie tymczasowe składowisko „potencjalnie niebezpiecznych odpadów”

RZESZÓW. Na parking będa kierowane pojazdy zatrzymane przez m.in. KAS, Policję oraz ITD.

Rzeszów

Od 1 maja do rowerów i skuterów miejskich dołączą hulajnogi

RZESZÓW. Rzeszowski Rower Miejski ma być obsługiwany przez 80 rowerów 4 generacji, 20 skuterów elektrycznych oraz 50 hulajnóg elektrycznych.

Rzeszów

Miał 3,5 promila alkoholu. Wsiadł do samochodu po to by pojechać do sklepu po alkohol

RZESZÓW. Mieszkańcowi powiatu kolbuszowskiego za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i PWSTE w Jarosławiu rozpoczynają współpracę

RZESZÓW. W uroczystości wziął udział minister Jarosław Gowin, który odwiedził w czwartek Politechnikę Rzeszowską.

Rzeszów

Pod Urzędem Wojewódzkim odbył się protest „Solidarności”

RZESZÓW. NSZZ "Solidarność" postuluje m.in. o podwyżki w sferze finansów publicznych. 

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska upamiętniła muralem pierwszego rektora uczelni

RZESZÓW. Mural przedstawiający rektora pierwszej rzeszowskiej uczelni namalowano w budynku Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Reklama