Rzeszów - Piątek, 21.11.2025
Reklama

Finisaż wystawy „Chciałabym żeby to był tylko sen” w modernistycznej Willi Januszów w Rzeszowie

Dodano: 21.11.2025 r. / Redakcja

fot. Estrada Rzeszowska
fot. Estrada Rzeszowska

To już ostatnie dni debiutanckiej wystawy Zofii Gajewskiej - zwyciężczyni drugiej edycji projektu mentorskiego Moja Pierwsza Galeria, organizowanego przez Estradę Rzeszowską i Rzeszowski Inkubator Kultury.

Celem projektu jest edukacja, wsparcie i rozwój kompetencji twórców poprzez stworzenie przestrzeni do artystycznej ekspresji oraz profesjonalne wsparcie kuratorskie. Inicjatywa skierowana jest do osób, które w swoim dorobku twórczym nie mają jeszcze wystawy indywidualnej.

Finisaż wystawy w formie autorsko-kuratorskiego oprowadzania z Zofią Gajewską – autorką wystawy oraz Adrianną Gajdziszewską – kuratorką odbędzie się w niedzielę 23 listopada, o godzinie 16:00 w Willi Januszów przy ul. Jagiellońskiej 24 w Rzeszowie.

O wystawie

Sny nie kończą się w chwili przebudzenia – przenikają do rzeczywistości i domagają się uwagi. Freud pisał, że analiza snów jest królewską drogą do poznania nieświadomości. W epoce cyfrowej zamienia się ona jednak w przeciążoną autostradę pełną śmieciowych obrazów, toksycznych pragnień i zapętleń pamięci.

Właśnie tam sytuuje się twórczość Zofii Gajewskiej – wśród glitchy, memów i fragmentów popkultury, które na pierwszy rzut oka wydają się lekkie, a jednak pulsują niepokojem i intensywnością. Malarskie kolaże artystki rezonują z kondycją współczesnego człowieka zanurzonego w kulturze nadmiaru. To głos pokolenia dorastającego w rytmie niekończącego się scrollowania, filtrowania i zapominania, dialogujący z estetyką chaosu, fragmentaryczności i cyfrowej niejednoznaczności.

O twórczyniach

Zofia Gajewska (ur. 2001, Rzeszów) – studentka Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, muralem, rysunkiem i tatuowaniem w technice handpoke. W swojej praktyce nawiązuje do popkultury, memów i kultur internetowych, podejmując temat przeciążenia informacyjnego i dojrzewania w cyfrowej rzeczywistości. Autorka murali m.in. w Szkole Podstawowej nr 48 w Gdyni, laureatka konkursu Waterfront Gdynia (2023). Uczestniczka licznych wystaw zbiorowych, m.in. Wnętrze dziewczyńskiej torebki (2023), 20s (GCF, 2023), Self Control (2024), Art’em All (2025).

Adrianna Gajdziszewska – artystka i historyczka sztuki działająca w Krakowie, specjalizująca się w rzeźbie, instalacji i ceramice. Stypendystka MKiDN i KPO, wyróżniana w rankingu „Kompas Sztuki” (2023, 2024). Uczestniczka rezydencji i wystaw w Polsce i za granicą. Prowadzi edukacyjny portal @twardasztuka_com, jest egzaminatorką OKE, wykładowczynią, kuratorką i organizatorką wydarzeń kulturalnych. W 2025 roku wyróżniona tytułem Animator Roku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Pokaz plenerowy filmu "Lato" w Letnim Ogródku Kulturalnym

Estrada Rzeszowska i Rzeszowski Inkubator Kultury zapraszają 30 czerwca o godz 21:00 na kinowy pokaz plenerowy w Letnim Ogródku Kulturalnym.

Aktualności

Carpathia Festival w lipcu znowu w Rzeszowie

Piętnastu finalistów z różnych krajów i muzyczna walka o Grand Prix, w jury Marek Kościkiewicz, a w loży honorowej Krzysztof Dzikowski i Irena Santor.

Aktualności

Festiwal Twórców Kultury. Gwiazdą wieczoru zespół 1984

Już 1 lipca w godzinach 12:00 - 20:00 w Rzeszowie na terenie w sąsiedztwie fontanny multimedialnej odbędzie się Festiwal Twórców Kultury, podczas którego na scenie wystąpią artyści z Norwegii oraz Polski.

Aktualności

Europejski Stadion Kultury 2023. Znamy kolejne wydarzenia w ramach festiwalu

Rzeszów przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia kulturalnego, które już niedługo rozpocznie się na terenie miasta.

Aktualności

Nowy obraz w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Prezentacja w najbliższą niedzielę

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zakupiło do swoich zbiorów obraz „Niedziela” Władysława Aleksandra Maleckiego (1836-1900). Obraz został zakupiony do Galerii Malarstwa Polskiego ze środków Województwa Podkarpackiego.

Aktualności

Teatr w sieci / Natenczas. Nabór do IV edycji warsztatów teatralnych w "Siemaszkowej"

Do 20 czerwca można zgłaszać się do udziału w IV edycji wyjątkowych warsztatów teatralnych dla młodzieży pn. TEATR W SIECI/ NATENCZAS.

Reklama