Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Fotografie osób nieuleczalnie chorych. Nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej

Dodano: 02.09.2021 r. / ViC

Na 10 września zaplanowano wernisaż nowej wystawy fotografii w Galerii Nierzeczywistej. Ekspozycja jest efektem współpracy prof. Rafała Filipa z fotografem dr. Krzysztofem Pisarkiem. Idea tej wystawy jest szczytna, gdyż porusza problem ludzi chorych na nieuleczalne choroby: wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniewskiego- Crohna. Wystawę będzie można zwiedzać do końca września.

Wystawa pn. „…masz być Napoleonem” powstała z inicjatywy prof. Rafała Filipa, kierownika Kliniki Gastroenterologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, który wraz z artystą fotografikiem dr. Krzysztofem Pisarkiem z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, przez trzy lata fotografował pacjentów z nieuleczalnymi chorobami: wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Każdy z pacjentów miał robione dwa zdjęcia: czarno-biały portret, przedstawiający trudne emocje i przeżycia jakie niesie przewlekła choroba oraz kolorową fotografię pełnej sylwetki, wyrażającą radość. Fotografiom towarzyszą osobiste wyznania chorych, spisane przez prof. Rafała Filipa.

Jak wskazuje profesor, całość pokazuje, że pomimo bólu fizycznego i cierpienia psychicznego, życie pacjentów nie kończy się na chorobie, a chorując na nieswoiste zapalenia jelit można robić praktycznie wszystko. Pracować z pasją, uprawiać tajski boks, ćwiczyć jogę, wędrować z psem po lesie i podpatrywać piękno przyrody… Osoby ze zdjęć zdają się mówić: Bez względu na to, co nas spotkało, podnosimy głowy i idziemy dalej. Stąd tytuł wystawy: „… masz być Napoleonem”. To cytat z książki „Marek Edelman: Bóg śpi”: „Jeśli robisz coś w najlepszej wierze, to masz robić dalej. Jeżeli ci się coś nie udaje, to znaczy, że sytuacja jest taka, że się nie może udać. Jasne, nie jesteś Napoleonem, ale masz być Napoleonem na miarę swoich możliwości.”

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 września o godzinie 18:00 w Galerii , przy ul. Jana Matejki 10. Wystawę będzie można oglądać do 30 września br.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Ostatni weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim Rynku [3-6.01.2025]

Jeżeli chcecie jeszcze poczuć świąteczną atmosferę w sercu Rzeszowa, zaplanujcie wypad na rzeszowski Rynek w ten weekend. Będą to ostatnie dni funkcjonowania Świątecznego Miasteczka i towarzyszącego mu Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Aktualności

„Jaco – Opowieść o Zbigniewie Jakubku” – dokument Huberta Gotkowskiego i Bartłomieja Skubisza do obejrzenia w sieci

Hubert Gotkowski i Bartłomiej Skubisz nakręcili film dokumentalny opowiadający o życiu i twórczości wirtuoza instrumentów klawiszowych, kompozytora, aranżera i pedagoga – Zbigniewa Jakubka. Obraz można już obejrzeć w sieci.

Aktualności

Sylwester na rzeszowskim Rynku. Wielka impreza taneczna w sercu miasta

Zamiast koncertów, wielka impreza plenerowa z DJ-em – tak będzie wyglądał Sylwester na rzeszowskim Rynku

Aktualności

DKF KLAPS. Styczeń z dobrym kinem w Wojewódzkim Domu Kultury

„Crossing”, „To nie mój film” oraz „Drzewa milczą” – to filmy, które znalazły się w styczniowym repertuarze Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [27 – 29 grudnia]

Karaoke przy studni, świąteczna dyskoteka, występy wokalne, przegląd chórów, kino plenerowe oraz stałe atrakcje, takie jak koło młyńskie i karuzela wenecka – tak będzie wyglądał najbliższy weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim...

Aktualności

„Wiedeński bal” – podwójny koncert sylwestrowy w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka Straussa wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej w ostatni wieczór symfoniczny w tym roku. Sylwestrowy koncert odbędzie się 31 grudnia o godz. 18:00. Koncert zostanie powtórzony 1 stycznia, również o godz. 18:00. Orkiestrę...

Aktualności

EABS zgra materiał z nowej płyty w Rzeszowskich Piwnicach

23 stycznia 2025 roku w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie wyjątkowy koncert wrocławskiego zespołu EABS. Jeden z najważniejszych polskich kolektywów jazzowych ostatnich lat zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Reflections of Purple Sun".

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury nagrał teledysk do świątecznego utworu. Premiera 20 grudnia

20 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się premiera teledysku do utworu „Piosenka na święta”, który powstał dzięki współpracy uczestników zajęć, instruktorów oraz pracowników Rzeszowskiego Domu Kultury.

Reklama