Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Franciszek Frączek intymnie – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Dodano: 28.04.2026 r. / Redakcja

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wernisaż wystawy „Franciszek Frączek intymnie”, który odbędzie się 3 maja 2026 roku o godz. 15:00 w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19. Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Franciszka Frączka na Podkarpaciu i upamiętnia 20. rocznicę śmierci artysty.

Wystawa koncentruje się na jednym z najbardziej osobistych wątków twórczości Frączka – autoportrecie. To właśnie w nim artysta odsłaniał swoje emocje, refleksje oraz relacje z otoczeniem. Zwiedzający zobaczą szeroki wybór prac powstających od lat 30. XX wieku aż po ostatnie lata życia twórcy.

Prezentowane dzieła mają często rozbudowaną, narracyjną formę. Obok scen z codzienności – takich jak wyjazdy plenerowe – pojawiają się także odniesienia do doświadczeń wojennych. Część kompozycji przybiera charakter oniryczny i surrealistyczny, podejmując tematykę zjawisk nadprzyrodzonych. W innych pracach widoczna jest inspiracja kulturą słowiańską, co nawiązuje do przyjętego przez artystę imienia Słońcesław z Żołyni.

Na wystawie znalazły się dzieła pochodzące z kolekcji prywatnych, zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Biura Wystaw Artystycznych. Kuratorką ekspozycji jest Dorota Rucka-Marmaj.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps. Świąteczny miesiąc z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Trzy projekcje filmowe zaplanowano w ramach grudniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W repertuarze m.in. kultowy dla wielu miłośników kina „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 r.

Aktualności

"Śnieżne Boże Narodzenie" - transmisja świątecznych koncertów Andre Rieu w Zorzy

„Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu” to zupełnie nowy, świąteczny koncert maestra André Rieu i jego orkiestry Johanna Straussa. Transmisje z koncertów będzie można zobaczyć w kinie Zorza.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Malawskiego i Ravela

Podczas najbliższego piątkowego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy muzykę jej patrona, Artura Malawskiego oraz francuskiego kompozytora M. Ravela. Orkiestrę poprowadzi Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

Aktualności

Balet gruziński z chórem i orkiestrą na żywo w Rzeszowie

Już wkrótce w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe widowisko, które przeniesie Was w serce Gruzji. Koncert zespołu Aphkhazeti pozwoli Wam doświadczyć magii gruzińskiego tańca, wyłaniającego się z korzeni narodowych, w połączeniu z pulsującą...

Aktualności

Architektura i człowiek na minimalistycznych fotografiach Jarka Bala

- Staram się to, co widzę ujmować w prosty i mam nadzieję, że ciekawy dla odbiorcy sposób – mówi o swoich fotografiach Jarek Bal, którego wystawę będzie można oglądać w Galerii Nierzeczywistej...

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Reklama