Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Franciszek Frączek intymnie – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym

Dodano: 28.04.2026 r. / Redakcja

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wernisaż wystawy „Franciszek Frączek intymnie”, który odbędzie się 3 maja 2026 roku o godz. 15:00 w Gmachu Głównym przy ul. 3 Maja 19. Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Franciszka Frączka na Podkarpaciu i upamiętnia 20. rocznicę śmierci artysty.

Wystawa koncentruje się na jednym z najbardziej osobistych wątków twórczości Frączka – autoportrecie. To właśnie w nim artysta odsłaniał swoje emocje, refleksje oraz relacje z otoczeniem. Zwiedzający zobaczą szeroki wybór prac powstających od lat 30. XX wieku aż po ostatnie lata życia twórcy.

Prezentowane dzieła mają często rozbudowaną, narracyjną formę. Obok scen z codzienności – takich jak wyjazdy plenerowe – pojawiają się także odniesienia do doświadczeń wojennych. Część kompozycji przybiera charakter oniryczny i surrealistyczny, podejmując tematykę zjawisk nadprzyrodzonych. W innych pracach widoczna jest inspiracja kulturą słowiańską, co nawiązuje do przyjętego przez artystę imienia Słońcesław z Żołyni.

Na wystawie znalazły się dzieła pochodzące z kolekcji prywatnych, zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Biura Wystaw Artystycznych. Kuratorką ekspozycji jest Dorota Rucka-Marmaj.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja 2026 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Japonia w obiektywie Krystiana Bielatowicza i Wacława Nowackiego. Nowe wystawy w GFMR

„Moments” Krystiana Bielatowicza oraz „MA” Wacława Nowackiego – to dwie nowe wystawy prezentowane w przestrzeni Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Obydwie poświęcone są Japonii. Będzie je można oglądać do 17 lutego.

ferie w mieście

Rzeszowski Zamek ponownie otwarty dla zwiedzających

Podczas ferii będzie możliwość zwiedzania wnętrz rzeszowskiego zamku. Spacery dedykowane całym rodzinom, będą organizowane przez Rzeszowskie Piwnice w dniach 17 i 24 lutego 2025 r. Udział w zwiedzaniu jest płatny.

Aktualności

„Nie ma nudy na dzielnicy”. Prezydent Rzeszowa ogłosił konkurs

RZESZÓW. „Nie ma nudy na dzielnicy” – to projekt wybrany do realizacji przez mieszkańców podczas ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Na to zadanie zarezerwowana jest kwota 50 tys. zł.

Aktualności

Koncert z muzyką francuskich kompozytorów rozpocznie II część 70. sezonu artystycznego w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy koncert w Filharmonii Podkarpackiej otworzy II część jubileuszowego, 70. Sezonu artystycznego. Tego wieczoru w sali widowiskowej zabrzmi muzyka francuskich kompozytorów. Solistką wieczoru będzie francuska wiolonczelistka Astrig Siranossian. Orkiestrę poprowadzi pochodzący z...

Aktualności

Dwa rzeszowskie zespoły na kolejnym koncercie poprzedzającym Rockową Noc

Organizatorzy najgłośniejszego festiwalu w Rzeszowie ogłosili wykonawców kolejnego koncertu w ramach cyklu Rockowa Noc from the Basement. 22 marca w Rzeszowskich Piwnicach zagrają SARS i TOWOT.

Aktualności

Utwory Abby i innych legendarnych zespołów w symfonicznych aranżacjach

Soliści, orkiestra, tancerze - łącznie ponad 50 osób na scenie przeniesie słuchaczy w czasy największych hitów disco i pop podczas wyjątkowego koncertu w FIlharmonii Podkarpackiej pn. "Abba i inni symfonicznie".

Aktualności

W atrium jednego z budynków UR pojawił się samolot

W atrium Budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskie stanął sporych rozmiarów tekturowy model samolotu poczty lotniczej. To element wystawy, której autorem jest mgr. Tomasz Król, absolwent Instytutu Sztuk Pięknych UR, a obecnie pracownik Muzeum...

Reklama