Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

„Monar - Światło w Cieniu”. Spotkanie z fotografią, która porusza i daje do myślenia

Dodano: 23.09.2025 r. / Redakcja

Monar - Światło w Cieniu / fot. Robert Wilczyński
Monar - Światło w Cieniu / fot. Robert Wilczyński

3 października w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego RSF zagości wystawa Roberta Wilczyńskiego zatytułowanej „Monar – Światło w Cieniu”. „Zapraszamy na spotkanie z fotografią, która porusza i daje do myślenia. Projekt skłania do refleksji nad stereotypami i otwiera przestrzeń do empatycznego spojrzenia na osoby zmagające się z uzależnieniami.” – piszą organizatorzy.

Autor o wystawie „Monar – Światło w Cieniu”

„Projekt doceniony przez jury konkursu „Wystaw się w CSW 2025” i zakwalifikowany do finału. W realizacji. Długoterminowy projekt, który realizuję od 2023 roku w Młodzieżowym Ośrodku Leczenia, Terapii i Rehabilitacji „Monar” w Ozorkowie pod Łodzią. Celem mojego projektu jest przełamanie błędnych przekonań na temat terapii prowadzonych w ośrodkach Monar. W latach 2023/2024 wielokrotnie odwiedzałem ośrodek, poznając codzienne życie jego społeczności i budując relacje zarówno z młodymi mieszkańcami, jak i z terapeutami. Pomysł na cykl narodził się podczas mojej wizyty, która całkowicie zmieniła moje wcześniejsze, uproszczone wyobrażenia o Monarze. Obraz, jaki miałem, nie odpowiadał rzeczywistości, którą ujrzałem na miejscu. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie codzienne zaangażowanie zarówno terapeutów, jak i młodzieży. Silne emocje, jakie mi towarzyszyły, sprawiły, że zapragnąłem stworzyć projekt, który odda istotę tego miejsca, ukazując trud codziennej pracy i determinację w terapii. Projekt nie jest jedynie dokumentacją codzienności w ośrodku, lecz również próbą ukazania głębokich przemian, jakie zachodzą w młodych ludziach dzięki wsparciu i zaangażowaniu terapeutów. Uchwyciłem intymne, pełne nadziei i energii chwile, które często pozostają niewidoczne dla społeczeństwa. Poprzez swoje prace pragnę skłonić do refleksji nad stereotypami i zachęcić do bardziej empatycznego spojrzenia na osoby zmagające się z uzależnieniami”.

Robert Wilczyński

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 października 2025 r. o godz. 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 5 listopada br.

Robert Wilczyński

Fotograf, fotoreporter, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), mieszka i tworzy w Warszawie. W swojej praktyce artystycznej łączy narzędzia fotografii konceptualnej, dokumentalnej i społecznej, skupiając się na projektach długoterminowych, które zgłębiają złożone aspekty ludzkiej kondycji i historii. Ma na koncie znaczące projekty o wymiarze historycznym i społecznym. Wystawa „Miasto żywych / Miasto umarłych” miała zaszczyt inaugurować obchody 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim w Parlamencie Europejskim w Brukseli (2023). Jest również Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2024/2025 (Projekt historyczny – “W Promieniach Dwudziestolecia”). Jego prace były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. w Paryżu, Nowym Jorku, Brukseli, Barcelonie) oraz na wielu wystawach zbiorowych. Jest laureatem tegorocznej edycji “Wystaw się w CSW Toruń”. Równolegle do działalności artystycznej, współpracuje z agencjami reklamowymi, wydawnictwami prasowymi oraz instytucjami kultury, w tym z Muzeum Getta Warszawskiego oraz Muzeum Niepodległości.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Łydka Grubasa dołącza do line-upu Rzeszowskich KultURaliów 2026

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów odkrywają kolejne karty. Do wcześniej ogłoszonych artystów dołącza Łydka Grubasa – jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów na polskiej scenie rockowej. Grupa wystąpi 22 maja, pierwszego dnia festiwalu.

Aktualności

„Zemsta Nietoperza” - szampański spektakl w trzech aktach zagości w Rzeszowie już 25 kwietnia

Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na głośną operetkę w wykonaniu Teatru Muzycznego Castello. Arcydzieło gatunku! W tej operetce zdarzyć się może absolutnie wszystko.

Aktualności

Wieczór symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Szymanowskiego i Smetany

Program najbliższego koncertu abonamentowego w Filharmonii Podkarpackiej wypełnią utwory Karla Szymanowskiego i Bedřicha Smetany. Orkiestrę poprowadzi utalentowany dyrygent młodego pokolenia Gaetano Lo Coco. Solistą wieczoru będzie francuski wiertuoz skrzypiec François Pineau-Benois.

Aktualności

Nowe ogłoszenie organizatorów Rzeszowskich Juwenaliów. Kolejny artysta w line-upie

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów zaskoczyli i ogłosili jeszcze jednego wykonawcę tegorocznej edycji wydarzenia. 9 maja na scenie Brend wystąpi Gibbs.

Aktualności

Niezależne kino na światowym poziomie na ekranie WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Fundacja „Cinema Art” zapraszają 22 kwietnia 2026 r. (środa) o godz. 18:30 na projekcję filmów nagrodzonych podczas 19. edycji Festiwalu GRAND OFF im. Witolda Kona -...

Aktualności

Sport motywem przewodnim tegorocznego Święta Paniagi. Znamy program

Jak co roku, ul. 3 Maja na jeden dzień stanie się tętniącą życiem przestrzeń dla mieszkańców i turystów z licznymi atrakcjami, w tym koncertami, spektaklami, pokazami artystycznymi oraz innymi wydarzeniami plenerowymi. W...

Aktualności

Marek Piekarczyk zagra charytatywnie dla dzieci z Podkarpackiego Hospicjum

W piątek, 17 kwietnia o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny organizowany z inicjatywy Marka Piekarczyka.

Aktualności

Rzeszowskie KultURalia 2026 – znamy już trzech wykonawców

Organizatorzy Rzeszowskich KultURaliów ujawnili kolejne nazwisko w line-upie tegorocznej edycji. Do Happysad i Modelek dołącza QRY – solowy projekt Patryka Lubasia, artysty związanego wcześniej z Chillwagonem, dziś działającego w ramach kolektywu Trzech...

Reklama